Ruszyły konsultacje w sprawie multipleksu naziemnego z kanałami Ultra HD
Arcom, francuski odpowiednik Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji rozpoczął konsultacje społeczne w sprawie określenia pojemności nowego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. W jego skład wejdą m.in. kanały France i France 3 w jakości Ultra HD.
O umożliwienie nadawania dwóch stacji telewizji publicznej w 4K wystąpił do regulatora francuski rząd. Kanały mają być dostępne na dużej części Francji kontynentalnej i dziewięciu terytoriach zamorskich, począwszy od 2024 roku. Także nadawcy innych stacji telewizyjnych wyrazili zainteresowanie obecnością na nowym multipleksie.
Emisje próbne od września
Ogłoszone przez Arcom konsultacje społeczne potrwają do 13 września. Po ich zakończeniu regulator ma zdecydować o dokładnych parametrach odbioru i liczbie kanałów, które będą mogły wejść w skład multipleksu.
Jak informowaliśmy kilka miesięcy temu, emisja próbna we wrześniu ma się pojawić w największych miastach Francji (Paryż, Marsylia, Lyon, Bordeaux, Tuluza, Nantes, Lille). Na początku przyszłego roku multipleks zasięgiem obejmie cały kraj. Jego pojawienie się ma związek z Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi, które odbędą się w Paryżu na przełomie lipca i sierpnia 2024 roku.
Francuska telewizja publiczna chce, żeby France 2 był nadawany w całości w jakości 4K, emitując natywne treści UHD. W przypadku France 3 tylko część treści ma być oferowanych w bardzo wysokiej rozdzielczości. Emisja ma być prowadzona w rozdzielczości 2160p przy 50 klatkach na sekundę, oparta na kodowaniu 10-bitowym i kodeku HEVC. Dostępny będzie również format HDR.
Za rok ma wrócić też TVP 4K
Wielkie imprezy sportowe to często okazja do uruchomienia emisji w jakości Ultra HD. Telewizja Polska przy okazji mundialów w Rosji i Katarze oraz Euro 2020 nadawała w naziemnej telewizji cyfrowej kanał TVP 4K. Stacja była też dostępna w ofercie platformy cyfrowej Canal+ i wybranych sieci kablowych. Z danych Nielsena wynika, że średnia widownia finałowego meczu Argentyna-Francja w przypadku TVP 4K wyniosła 383 tys. osób, co przełożyło się na 2,53 proc. udziału w rynku. Przynajmniej przez minutę kanał w jakości 4K oglądało 1,05 mln osób.
TVP 4K miała od listopada 2022 roku prowadzić regularną emisję, ale nowy prezes TVP Mateusz Matyszkowicz zmodyfikował kartę powinności. Wynika z niej, że TVP 4K ma wznowić emisję w 2024 roku. Okazją prawdopodobnie będzie Euro 2024. Niewykluczone, że wówczas emisja nie zostanie zakończona po piłkarskiej imprezie, tylko stacja będzie emitować w jakości Ultra HD treści rozrywkowe, filmy i seriale. Jej budżet za dwa lata wyniesie 36 mln zł.
Z badania założycielskiego Krajowego Instytutu Mediów wynika, że 25,2 proc. polskich odbiorców posiada telewizory 4K. Treści w tej jakości obrazu oferują Netflix, Amazon Prime Video, Disney+, HBO Max, Player, Canal+ online i Polsat Box Go. Sieci kablowe i platformy cyfrowe oferują w 4K: Canal+ 4K Ultra HD, Eleven Sports 1 4K, Love Nature 4K, InUltra, Filmax 4K, wPolsce.pl, Museum 4K, FunBox 4K, Ultra TV 4K, MyZen 4K i Travelxp 4K.
Dołącz do dyskusji: Ruszyły konsultacje w sprawie multipleksu naziemnego z kanałami Ultra HD