55 tys. osób obejrzało już Wirtualną Mapę Pielgrzymek na Jasną Górę
Już 55 tys. osób obejrzało Wirtualną Mapę Pielgrzymek zdążających na Jasną Górę - poinformował w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie rzecznik Episkopatu Polski ks. Józef Kloch.
Dodał, że liczba osób obserwujących w internecie trasę wędrówki pątników znacząco wzrasta wraz z wyruszeniem na szlak kolejnych grup.
Jak wyjaśnił ks. Kloch, w internecie będzie można nie tylko obserwować trasę sierpniowych pielgrzymek do Częstochowy, poprzedzających święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, ale także i to, co dzieje się podczas pielgrzymki, m.in. usłyszeć głoszone nauki i uczestniczyć wraz z pielgrzymami we mszy świętej.
"Dzięki najnowocześniejszym technologiom na bieżąco określane jest położenie danej pielgrzymki. Trasa jest wyrysowana z dużą dokładnością pod adresem pielgrzymki.opoka.org.pl" - zaznaczył.
Wirtualna Mapa Pielgrzymek to wspólne przedsięwzięcie Fundacji "Opoka" i Polkomtela.
Rzecznik Episkopatu poinformował, że w projekcie biorą udział 22 pielgrzymki. Aktualnie wędruje 7 pielgrzymek (szczecińska, gdańska, warmińska, podlaska, katowicka, wrocławska, zielonogórska), trasę ukończyła już pielgrzymka bydgoska.
Pielgrzymi - jak powiedział ks. Kloch - stale uzupełniają galerię fotografii na "Opoce", wysyłając zdjęcia za pomocą MMS-ów. "Z techniki internetowej korzystają także maszerujący z pielgrzymami dziennikarze. Aktualizują strony internetowe danej pielgrzymki, przekazują materiały dźwiękowe do rozgłośni diecezjalnych, a nawet transmitują całe nabożeństwa" - dodał.
Ks. Kloch podkreślił, że na użytek pielgrzymów opracowany został specjalny komórkowy savoir-vivre. "Pielgrzymka to rekolekcje w drodze - stąd wskazówka, by ograniczyć w tym czasie korzystanie z telefonu. Jeśli jednak trzeba porozmawiać np. z najbliższymi, najlepiej zrobić to w czasie postoju, z dala od głośników; by dzwonki telefonów nie przeszkadzały pielgrzymującym, najlepiej ustawić wibracje jako sygnał nadchodzącego połączenia.
Rzecznik Episkopatu zapewnił, że projekt Wirtualna Mapa Pielgrzymek będzie kontynuowany w następnym roku. Dodał, że po przekazaniu przez media pierwszych informacji na ten temat zgłosiło się jeszcze 17 pielgrzymek, które również chciały być widoczne na internetowej mapie. "Nie było to jednak już możliwe z przyczyn technicznych" - zaznaczył ks. Kloch.
Uczestniczący w konferencji przewodnik Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej ks. Bogdan Bartołd powiedział, że dobrze się stało, iż Wirtualna Mapa Pielgrzymek włącza się w duchowe pielgrzymowanie, gdyż jest wiele osób, które chciałyby wziąć udział fizycznie w trudach pielgrzymki, ale z różnych powodów nie może.
Ks. Bartołd poinformował, że w akademickiej pielgrzymce weźmie udział ok. 5 tys. pątników, a na trasie pielgrzymki znajdą się wioski, które ucierpiały podczas trąby powietrznej w okolicach Częstochowy.
"Od pierwszego dnia pielgrzymki (niedzieli) otoczymy modlitwą poszkodowanych gospodarzy. Przez lata przyjmowali nas do domów, których dziś już nie mają. Chcemy też poza modlitwą i trudem pielgrzymowania ofiarować im również cegiełkę. Zorganizujemy zbiórkę funduszy, które za pośrednictwem księży proboszczów miejscowości dotkniętych tragedią, będą przekazane na pomoc dla osób poszkodowanych.
Dołącz do dyskusji: 55 tys. osób obejrzało już Wirtualną Mapę Pielgrzymek na Jasną Górę