Rada Przedsiębiorczości krytykuje bezczynność KRRiT w sprawie TVN7
Rada Przedsiębiorczości opublikowała oświadczenie, w którym krytykuje brak wydania przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji decyzji o przedłużeniu koncesji dla TVN7. „Jako przedsiębiorcy zwracamy uwagę, że mamy tu do czynienia z celowym działaniem na szkodę przedsiębiorstwa, jawnym podważaniem bezpieczeństwa obrotu gospodarczego i coraz silniejszym osłabianiem pozycji Polski w oczach krajowych i zagranicznych inwestorów” - podkreślono.
Podczas kolejnych głosowań KRRiT nie podjęła decyzji w sprawie przedłużenia bądź nieprzedłużenia koncesji dla TVN7. Za przedłużeniem koncesji opowiadają się: przewodniczący Witold Kołodziejski, wiceprzewodnicząca Teresa Bochwic i Elżbieta Więcławska-Sauk. Przeciwko konsekwentnie są: Andrzej Sabatowski i prof. Janusz Kawecki. Do przedłużenia koncesji potrzeba czterech głosów. Jeśli decyzja nie zapadnie przed 25 lutego, kiedy kończy się koncesja, to kanał TVN7 będzie musiał zakończyć emisję w ramach naziemnej telewizji cyfrowej. Dalsza emisja satelitarna i poprzez sieci kablowe będzie możliwa na podstawie holenderskiej licencji.
Rada Przedsiębiorczości w poniedziałek opublikowała oświadczenie, w którym „wyraża zdecydowany sprzeciw wobec bezczynności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji”. „Jako przedsiębiorcy zwracamy uwagę, że mamy tu do czynienia z celowym działaniem na szkodę przedsiębiorstwa, jawnym podważaniem bezpieczeństwa obrotu gospodarczego i coraz silniejszym osłabianiem pozycji Polski w oczach krajowych i zagranicznych inwestorów” - napisano.
Czytaj też: KRRiT otrzymała ponad 8 tysięcy e-maili w obronie TVN7
Rada dodaje, że nie jest znana nawet przyczyna braku decyzji KRRiT. „Wielomiesięczna zwłoka to kolejna próba zakłócenia funkcjonowania amerykańskiej Grupy Discovery, właściciela stacji TVN. Dzieje się to w sytuacji, gdy nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, nazywana »Lex TVN«, została zawetowana przez Prezydenta RP a obowiązujące przepisy koncesyjne nie uległy żadnym zmianom” - podkreślono.
Według Rady Przedsiębiorczości, nie ma żadnych przesłanek prawnych, które uzasadniałyby pozbawienie koncesji kanału TVN7. „Działania KRRiT to celowa dyskryminacja legalnie działającego przedsiębiorstwa, a także rażące przekroczenie kompetencji przez organ państwowy. Przypominamy: Polskę obowiązują umowy handlowe z USA. Odmowa rekoncesji prowadzić będzie do wysokich odszkodowań, za które zapłaci Skarb Państwa, a w konsekwencji wszyscy polscy podatnicy. Wzywamy KRRiT do uszanowania prawa i natychmiastowego przedłużenia koncesji dla TVN7” - kończy Rada.
Radę Przedsiębiorczości tworzą: ABSL, Business Centre Club, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP, Związek Banków Polskich, Związek Rzemiosła Polskiego.
TVN7 miał 3,60 proc. udziału w rynku telewizyjnym w 2021 roku (dane Nielsen Audience Measurement).
Dołącz do dyskusji: Rada Przedsiębiorczości krytykuje bezczynność KRRiT w sprawie TVN7