SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Branża cementowa straci na wyższej redukcji CO2

Plany Komisji Europejskiej podwyższenia redukcji dwutlenku węgla z 20 proc. do 30 proc. do 2020 roku są szkodliwe dla polskich przedsiębiorstw z branży cementowej - uważa PKPP Lewiatan, oceniając dokument KE w sprawie zwiększenia limitów redukcji CO2.

Zdaniem firm z branży cementowej, które są członkami PKPP Lewiatan, konkurują one  bezpośrednio z producentami z Białorusi i Ukrainy. Te państwa nie uczestniczą w systemie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Dlatego producenci z tych krajów, poprzez nakładanie na polskie firmy dodatkowych kosztów zakupu praw do emisji na rynku, zyskują przewagę konkurencyjną. Starsze instalacje na Białorusi i na Ukrainie emitują  znacznie więcej CO2 na tonę produktu, niż zmodernizowane, nowsze  w Polsce. Komisja Europejska forsując wyższe cele w zakresie ograniczenia emisji gazów w UE faktycznie doprowadzi do zwiększenia wysokoemisyjnej produkcji  cementu na Białorusi i Ukrainie, która trafi na rynek polski, kosztem notującej znacznie niższe emisje gazów produkcji polskich cementowni.

Branża cementowa w Polsce dokonała w ostatnich 20 latach  ogromnej modernizacji instalacji w celu redukcji emisji CO2.  Dalsza istotna redukcja emisji  dwutlenku węgla nie jest możliwa z uwagi na ograniczenia technologiczne w zakresie procesów chemicznych przy produkcji klinkieru (będącego półproduktem w produkcji cementu). Według najnowszych szacunków polscy producenci cementu będą zmuszeni do zakupu w latach 2013-2020, przy obecnych celach emisji CO2 w UE  dodatkowe 4,5 mln uprawnień rocznie. 
Komisja Europejska przy formułowaniu propozycji zmniejszenia emisji CO2 powinna uwzględnić fakt, że takich ograniczeń nie stosują inne kraje, w tym USA, Chiny, Australia czy Kanada. Te państwa nie są zainteresowane forsowanymi praktycznie jednostronnie przez Unię Europejską propozycjami znacznego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, czego dowiodły wyniki ostatniej konferencji klimatycznej w Durbanie. KE powinna wyciągnąć z niej wnioski i zrewidować plany w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych. Przy zmianie polityki klimatycznej Komisja Europejska powinna wziąć pod uwagę to, że w czasach kryzysu gospodarczego przedsiębiorców nie stać na dodatkowe inwestycje zmniejszające emisje gazów cieplarnianych.

Lewiatan apeluje do rządu, aby zdecydowanie zaprotestował w imieniu polskich przedsiębiorców przeciwko dalszym planom Komisji Europejskiej redukcji emisji CO2 powyżej uzgodnionego celu 20 proc.

Dołącz do dyskusji: Branża cementowa straci na wyższej redukcji CO2

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl