CMWP SDP: pomoc prawna dla zwalnianych dziennikarzy, apel do władz mediów publicznych
Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zadeklarowało bezpłatne konsultacje prawne dla dziennikarzy zwalnianych z pracy. Zaapelowało też do władz mediów publicznych, żeby przy decyzjach kadrowych kierowały się tylko względami merytorycznymi.
Oferowane przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP darmowe konsultacje prawne mogą dotyczyć zarówno prawa pracy, jak też umów cywilno-prawnych i innych kontraktów związanych ze świadczeniem pracy w mediach. Mogą z tego korzystać osoby zwalniane zarówno z mediów publicznych, jak i prywatnych.
- Ponawiamy także nasz apel do władz mediów publicznych o nie kierowanie się kryteriami innymi niż merytoryczne przy podejmowaniu decyzji kadrowych - napisało centrum w komunikacie.
Od początku br., kiedy po wejściu w życie nowelizacji ustawy medialnej minister skarbu państwa powołał nowe zarządy Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, z oboma firmami pożegnało się kilkadziesiąt osób: zarówno prezenterów, dziennikarzy i wydawców, jak też menedżerów różnego szczebla. Niektórzy sami złożyli rezygnacje, innym proponowano wypowiedzenie umowy o pracę na różnych warunkach. Dyscyplinarnie zwolniono m.in. poprzedniego dyrektora radiowej Jedynki Kamila Dąbrowę, który zapowiedział, że skieruje tę sprawę do sądu pracy.
W swoim komunikacie Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP przypomniało, że takie konsultacje prawne świadczyło także przez cały okres władzy koalicji PO-PSL, kiedy według szacunków centrum z Telewizji Polskiej i Polskiego Radia zwolniono bezpośrednio lub pośrednio (poprzez spółki zewnętrzne) co najmniej 500 pracowników. Około 400 osób z tej grupy to pracownicy TVP przeniesieni w połowie 2014 roku do firmy Leasing Team, gdzie zostali zatrudnieni na etatach na dwa lata.
Dołącz do dyskusji: CMWP SDP: pomoc prawna dla zwalnianych dziennikarzy, apel do władz mediów publicznych