Coca-Cola testuje pierwszą papierową butelkę
Koncern Coca-Cola ma w planach testy butelki papierowej w ramach długoterminowej strategii całkowitej eliminacji plastiku z opakowań swoich napojów. Jej prototyp jest wykonany przez duńską firmę z bardzo mocnej papierowej skorupy, która wciąż zawiera cienką plastikową wkładkę.
Celem koncernu jest stworzenie butelki w 100 proc. nadającej się do recyklingu i pozbawionej plastiku, która zabezpieczy napoje gazowane przed utratą gazu. Dodatkowo butelka musi być wykonana tak, by nic z opakowania nie przenikało do napoju, bo to nie tylko może zmienić smak napoju, ale też może stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia.
Produkcją papierowej butelki dla koncernu Coca-Cola zajmuje się firma Paper Bottle Company, czyli Paboco. Częścią wyzwania w tym procesie było stworzenie struktury zdolnej wytrzymać siły wywierane przez napoje gazowane - takie jak cola i piwo - butelkowane pod ciśnieniem.
Ponadto papier musi nadawać się do formowania, aby tworzyć różne kształty i rozmiary butelek dla różnych marek oraz pobierać atrament do drukowania etykiet.
Po ponad siedmiu latach pracy laboratoryjnej firma jest teraz gotowa do przeprowadzenia tego lata na Węgrzech testu papierowej butelki - w tym opakowaniu zostanie wprowadzony do sprzedaży napój owocowy koncernu - Adez.
Początkowo będzie to obejmować 2000 butelek rozprowadzanych za pośrednictwem lokalnej sieci detalicznej.
Inni też sięgają po papierowe butelki
Absolut, producent wódki, ma przetestować 2000 swoich papierowych butelek w Wielkiej Brytanii i Szwecji pod kątem wstępnie zmieszanego, gazowanego napoju malinowego. Firma piwowarska Carlsberg buduje również prototypy papierowej butelki piwa.
Próby firm Coca-Cola i Absolut będą pierwszym testem w świecie rzeczywistym, sprawdzającym, czy technologia wytrzymuje trudną logistykę transportu żywności. Ale nawet jeśli testy przebiegną bezbłędnie, prawdziwym wyzwaniem będzie całkowite pozbycie się plastiku. Ponieważ papier nie może wchodzić w bezpośredni kontakt z napojem, planuje się zastosować powłokę roślinną na wewnętrznej stronie butelki.
Dołącz do dyskusji: Coca-Cola testuje pierwszą papierową butelkę