SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Do 10 czerwca krótka lista chętnych na Grupę Lotos

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) przygotuje krótką listę potencjalnych inwestorów dla Grupy Lotos do 10 czerwca, a nie do 13 maja jak wcześniej planowano, wynika z komunikatu resortu.

"Minister Skarbu Państwa podjął decyzję o zmianie terminu, w którym poinformuje potencjalnych inwestorów o swojej decyzji w sprawie złożonych przez nich odpowiedzi na zaproszenie do negocjacji. Termin zostaje przesunięty z 13 maja 2011 r. na 10 czerwca 2011 r." - głosi komunikat.

W komunikacie podano, że zmiana spowodowana jest potrzebą szczegółowej analizy złożonych ofert wstępnych przez MSP, jak i doradców MSP pod względem struktury finansowania, a także docelowego wzmacniania dostępu spółki Lotos do surowców.

Ostatnio minister skarbu Aleksander Grad zapowiadał, że wybór inwestora strategicznego dla Grupy Lotos planowany jest na przełom 2011/ 2012 roku. Inwestor ma zakupić cały oferowany przez Skarb Państwa pakiet 53,19% akcji Lotosu w jednej transzy, na warunkach wypracowanych przez samą gdańską spółkę.

Najważniejszym warunkiem dla przyszłego inwestora jest realizacja zaktualizowanej strategii Lotosu, przewidującej liczone w miliardach USD nakłady inwestycyjne w segment wydobywczy.

Ostateczną decyzję w sprawie inwestora podejmie cała Rada Ministrów.

Na początku marca Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) ponownie przesunęło termin składania ofert na kupno 69.076.392 akcji (53,19% kapitału) Grupy Lotos, czyli wszystkich akcji znajdujących się w posiadaniu Skarbu Państwa - tym razem do 27 kwietnia z 18 marca 2011 roku. MSP zaprosiło inwestorów do negocjacji 30 października ub.r.

W połowie marca Dow Jones Newswires poinformowała, że wśród chętnych na Lotos są rosyjskie firmy Gazprom Neft i TNK-BP Holdings, a także węgierski MOL oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), jak również fundusze private equity.

Według nieoficjalnych informacji "Rzeczpospolitej", o akcje Lotosu stara się sześciu inwestorów, w tym cztery rosyjskie koncerny naftowe (m.in. TNK BP, Gazprom Nieft, Rosnieft) i dwie zachodnioeuropejskie spółki tylko pośrednio związane z branżą (m.in. Biosyntec z Francji).

Pod koniec ub.r. Tusk informował, że spodziewa się iż do transakcji sprzedaży akcji Lotosu nie dojdzie przed 2012 rokiem. Wcześniej przedstawiciele MSP zapowiadali, że resort liczy na sfinalizowanie transakcji w 2011 roku.

Dołącz do dyskusji: Do 10 czerwca krótka lista chętnych na Grupę Lotos

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl