SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

„Gazeta Wyborcza” i Tok FM po 10 latach znów zrealizują „Przystanek Miasto” o kondycji największych polskich miast

„Gazeta Wyborcza” i radio Tok FM zaczynają projekt „Przystanek Miasto 2017”. W ramach akcji przewidziano cykl debat miejskich, badania jakości życia i publikacje na temat przyszłości 19 największych polskich miast. To reedycja akcji sprzed dekady.

Dziennikarze, czytelnicy i słuchacze przez miesiąc będą wspólnie sprawdzać, jakie są współczesne miasta w Polsce i czego oczekują ich mieszkańcy. W grudniu organizowane będą spotkania i debaty, a ich efekty ukażą się będą na łamach dziennika i wyemitowane zostaną na falach radiowych. „Przystanek Miasto 2017" to nie tylko projekt redakcyjny „Gazety Wyborczej" i Radia Tok FM, ale także badanie na temat metropolii, uwieńczone sondażem z udziałem 16 tys. respondentów. Celem jest m.in. zainicjowanie rozmowy o rozwoju miast i ofercie dla lokalnych społeczności.

10 lat temu „Gazeta Wyborcza" przeprowadziła kampanię „Przystanek Miasto 2007" - ogólnopolską debatę o przyszłości polskich miast, które stanęły przed szansą wsparcia swego rozwoju funduszami unijnymi. W roku 2007 pierwsze poważne przedsięwzięcia były już w toku, dlatego kampania stawiała pytania o akceptację dla kierunków tych zmian, o poziom satysfakcji mieszkańców z warunków życia w ich miastach, o ich oczekiwania. - Nie wystarczy, by do miasta X prowadziła autostrada. Musi być jeszcze powód, by w tym mieście się zatrzymać. Właśnie teraz każda z polskich metropolii powinna odpowiedzieć na pytanie, co hamuje jej rozwój i jaki ma pomysł, by ludzie - zwłaszcza młodzi - chcieli wiązać z nimi swoją przyszłość – komentował wówczas Wojciech Bartkowiak, szef lokalnych redakcji „GW”.

- Po dziesięciu latach chcemy się znów na chwilę zatrzymać, wysiąść na „Przystanku Miasto" i zobaczyć, jak daleko zajechaliśmy. Przyjrzymy się, jak dziś wyglądają nasze miasta i jak się w nich teraz żyje. Zastanowimy się też wspólnie z mieszkańcami, jak powinien wyglądać „Przystanek Miasto 2027" - mówi dziś Bartkowiak.

„Gazeta Wyborcza" zleciła w ramach przedsięwzięcia badanie 19 polskich miast - dzięki niemu mamy się dowiedzieć, jak mieszkańcy postrzegają swoje miasto, jak identyfikują jego słabe i mocne strony oraz czego oczekują od władz. Firma Kantar Millward Brown spytała ponad 16 tysięcy osób w wieku powyżej 18 lat o komunikację publiczną, uchodźców, pracę, sport, kulturę i wiele innych spraw. Miasta zostały porównane ze sobą, by sprawdzić, jak wielkie metropolie różnią się od mniejszych miejscowości oraz czy stereotypowy pogląd o różnicach w poglądach i aspiracjach między Polską wschodnią i zachodnią ma związek z rzeczywistością. W piątek w ogólnopolskim wydaniu „Gazety Wyborczej" i na Wyborcza.pl ukazały się pierwsze wyniki badania.

Publikacje pod hasłem „Przystanek Miasto 2017" będą się pojawiać na łamach „Gazety Wyborczej" przez cały grudzień. Co piątek czytelnicy znajdą je w ogólnopolskim wydaniu, ponadto projekt będzie przede wszystkim obecny na lokalnych stronach dziennika (w każdym z miast pod indywidualnym tytułem, np. „Przystanek Poznań 2017”). W serwisie Wyborcza.pl ruszyła sekcja agregująca wszystkie publikacje powstałe w ramach projektu. Materiały będą też dostępne w lokalnych serwisach Wyborcza.pl.

Przez cały czas trwania „Przystanku Miasto 2017" Radio TOK FM będzie analizować wyniki badań wraz z ekspertami oraz prowadzić rozmowy ze słuchaczami o jakości życia w ich miastach. Przewidziano też dwie debaty, organizowane przez „Gazetę Wyborczą" w warszawskiej siedzibie redakcji. Pierwsza z nich odbędzie się 15 grudnia br. pod hasłem „Koniec złotej ery polskich miast?", a głos zabiorą w niej eksperci, aktywiści miejscy, politycy oraz mieszkańcy.

„Przystanek Miasto 2017" wspiera autopromocja na łamach „Gazety Wyborczej", w serwisie Wyborcza.pl oraz na profilach dziennika w mediach społecznościowych. Partnerzy projektu to 18 polskich miast i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, w których przeprowadzono badanie.

Według danych ZKDP średnia sprzedaż ogółem „GW” we wrześniu br. wynosiła 107 300 egz., o 21,2 proc. mniej niż rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: „Gazeta Wyborcza” i Tok FM po 10 latach znów zrealizują „Przystanek Miasto” o kondycji największych polskich miast

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
angeli
Przystanek miasto - pseudonaukowy bełkot, odklejony emocjonalnie i intelektualnie od rzeczywistości
0 0
odpowiedź
User
pitter
bo to sprytny sposób by wyciągać kasę od samorządów, które to finansują. Został im niecały rok
0 0
odpowiedź
User
Marcin
Ostatnie podrygi GW,
wolny rynek jej nie służy,
-20% w rok.
0 0
odpowiedź