Nowe wymagania dla HbbTV. Związek "Cyfrowa Polska" za okresem przejściowym
Według Związku "Cyfrowa Polska" polski rynek nie jest gotowy na przyjęcie rozporządzenia Ministra Cyfryzacji w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych dla telewizji hybrydowej (HbbTV).
Związek "Cyfrowa Polska" (organizacja skupia producentów sprzętu: Samsung, LG, Sony, Panasonic) przekazał swoje stanowisko, dotyczące wymagań rynku dla HbbTV. Zostało ono dołączone do projektu rozporządzenia Ministra Cyfryzacji (w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych).
Według nowych wytycznych, odbiorniki cyfrowe mają obsługiwać standardy DVB-T2 i HEVC. Natomiast zdaniem organizacji, konieczne byłoby wprowadzenie okresu przejściowego dla wymagań HbbTV. Dlaczego? Zastosowanie rozporządzenia w obecnym kształcie oznacza, że producenci nie zdążą de facto spełnić wymagań technicznych dla odbiorników, czyli wdrożyć oprogramowania HbbTV w wersji 2.0.2 lub nowszej do 1 września 2020 roku (w poprzedniej wersji projektu rozporządzenia ustalono tę datę na 1 grudnia 2019 roku). Organizacja chciałaby natomiast, by okres przejściowy obowiązywał do 1 stycznia 2021 roku.
W rozporządzeniu znajduje się punkt o telewizji hybrydowej HbbTV (o ile występuje w odbiorniku), który wskazuje, że „jeśli odbiornik umożliwia wykorzystywanie telewizji hybrydowej HbbTV, to obsługuje wersję 2.0.2 lub nowszą. HbbTV jest aktywna domyślnie w momencie zakupu odbiornika cyfrowego, jeżeli został on w tę usługę wyposażony. Wymagane jest, aby użytkownik mógł łatwo włączać i wyłączać funkcję HbbTV".
Cyfrowa Polska: Standard nie jest stosowany w praktyce
- Wersja 2.0.2. HbbTV, której stosowanie przez producentów nakazują nowe regulacje, jest dziś jedynie teoretycznym standardem, który nie jest jeszcze stosowany w praktyce - producenci nie rozpoczęli bowiem testów i nie sprawdzili jeszcze interoperacyjności z usługami, które konsumenci otrzymują za pośrednictwem odbiorników telewizyjnych. Należy uwzględnić również fakt, że ok. 80 proc. telewizorów obecnie sprzedawanych w Polsce wyposażonych w HbbTV posiada oprogramowanie w wersji 1.5. Nie jest zatem fizycznie możliwe, aby telewizory były zaktualizowane do wersji 2.0.2 - uzasadnia Związek „Cyfrowa Polska” w swoim piśmie do wiceminister cyfryzacji Wandy Buk.
Organizacja tłumaczy, że przeprowadzone wśród członków związku wewnętrzne konsultacje wykazały, że żaden z największych producentów telewizorów - Samsung, LG, Sony, Panasonic - w żadnym z krajów europejskich nie oferuje telewizorów z HbbTV w wersji 2.0.2.
- Nie zostały też jeszcze rozpoczęte u nich prace nad wdrożeniem takiej wersji. Dlatego też pozostawienie wymogu posiadania najnowszej wersji oprogramowania jest zbyt restrykcyjne i nierynkowe. Kłóci się to ze stanowiskiem, że to rynek w drodze konkurencyjności zdecyduje o szybkości rozwoju tego standardu - zaznacza Związek.
Organizacja w liście do minister cyfryzacji liczy, że Ministerstwo Cyfryzacji wydłuży okres przejściowy do wdrożenia rozporządzenia dotyczącego HbbTV - do 1 stycznia 2021 roku.
Dobry kierunek zmian, ale termin niewystarczający
Dominik Dobek, dyrektor ds. realizacji projektów w Związku Cyfrowa Polska tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl, że wydłużenie terminu do 1 września 2020 r. to dobry kierunek zmian, jednak nie jest wystarczający na dostosowanie HbbTV do najnowszej wersji 2.0.2.
- Postulujemy wprowadzenie terminu wejścia w życie na 1 stycznia 2021 roku. Warto podkreślić, że na dzień dzisiejszy powszechnie stosowany standardem HbbTV jest wersja 1.5, która został opracowana w 2012 r. Dopiero od niedawna pojedyncze modele telewizorów (te najnowsze z półki cenowej top), zaczynają być wyposażone w wersje 2.0, która została opracowana w 2015 roku. Czyli od opracowania standardu do komercjalizacji producenci potrzebowali 4 lat. Obecnie inżynierowie z fabryk TV pracują razem z nadawcami aby wdrożyć wersje 2.0.1, której standard został opracowany w 2016 roku. Planowane wdrożenie ma nastąpić w połowie 2019 roku. Jednym z problemów jest brak możliwości poświadczenia zgodności z wymaganą wersją, ponieważ aktualizacja oprogramowania HbbTV nie polega jedynie na zakupie licencji od Stowarzyszenia HbbTV i wgraniu do telewizora odpowiedniej wersji - dodaje Dominik Dobek.
Przypomina, że dla każdego modelu telewizora konieczne jest dostosowanie oprogramowania po wcześniejszym dostarczeniu próbek emisji od nadawców, aby funkcje obsługiwane przez nowsze wersje HbbTV działały poprawnie.
- Brak zdefiniowanych kryteriów potwierdzania zgodności z daną wersją HbbTV powoduje brak możliwości deklaracji przez producenta posiadania najnowszych wersji HbbTV. W praktyce wygląda to tak, że część funkcji HbbTV działa lub nie działa w zależności od sposobu realizacji tych funkcji przez nadawców oraz zastosowanych rozwiązań przez producenta. W przypadku braku kryteriów potwierdzających zgodność danej wersji HbbTV, producent nie ma podstaw, na które może się powoływać gdyby nadawca podnosił niepoprawność działania aplikacji na wybranych modelach TV - stwierdza przedstawiciel Związku.
Według niego proponowana przez Związek data wejścia w życie rozporządzenia 1 stycznia 2021 r. "i tak jest znacznym przyspieszeniem wdrażania standardu HbbTV i będzie stanowiło wyzwanie dla producentów".
- HbbTV 2.0.2 zostało opracowane pod koniec 2018 roku, czyli dajemy jedynie 2 lata na komercjalizacje tej wersji - podsumowuje.
Telewizja hybrydowa od 2012 roku
W Polsce pierwsze testy zastosowania rozwiązania HbbTV rozpoczęły się w 2012 roku we współpracy z TVN. Emisję testową po praz pierwszy nadano na kanale TVN HD, później na tę technologię zdecydowała się telewizja publiczna, która w związku z Mistrzostwami Euro 2012 udostępniła studio ze statystykami z meczów. Obecnie TVP ma swoją platformę hybrydową, od listopada 2012 roku takie rozwiązanie zaoferowała również Eska TV.
Emitel, operator naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce dostarczył Orange Polska platformę telewizji hybrydowej, która łączy funkcję OTT i IPTV. Wdrożenie trwało osiem miesięcy. Za pośrednictwem HbbTV swój kanał nadaje także Legia Warszawa, gdzie pokazuje m.in. sparingi i kulisy meczowe.
Dołącz do dyskusji: Nowe wymagania dla HbbTV. Związek "Cyfrowa Polska" za okresem przejściowym
Bzdura. Testy są w repozytorium od miesięcy, poza tym 2.0.2 to 2.0.1 + opis sygnalizacji opcjonalnych (nieobowiązkowych) technologii takich jak HFR, HDR, NGA + parę bug fixów. Jeśli urządzenie nie wspiera HDR/ HFR/ NGA to de facto mamy versję 2.0.1.
Do niedawna mówiło się o cyfryzacji radia jako opcjonalnej i uzupełniające, oraz o obowiązku pozostawienia radia FM. A teraz Norwegia, Szwajcaria, Wielka Brytania i inne kraje otwarcie mówią o wyłączaniu radia FM.
Gdyby rynek decydował, to pakiety DVB byłyby funkcją nieobowiązkową, którą producenci aktywowaliby w sprzęcie za sowitą dopłatą.