Izba Wydawców Prasy pozytywnie o australijskiej propozycji kodeksu postępowania wobec platfrom cyfrowych
Izba Wydawców Prasy pozytywnie ocenia działania rządu Australii, dotyczące opracowania obowiązkowego kodeksu postępowania, regulującego stosunki pomiędzy platformami cyfrowymi a mediami. Platformy miałyby płacić mediom za korzystanie z ich treści.
Minister skarbu polecił Australijskiej Komisji ds. Konkurencji i Konsumentów (ACCC) opracowanie obowiązkowego kodeksu postępowania, likwidującego problem nierównowagi rynkowej między platformami cyfrowymi a mediami.
Komisja zgodziła się ze stwierdzeniem, że potrzebne są nowe, zmodernizowane przepisy dotyczące mediów w Australii. Kodeks postępowania miałby dotyczyć obowiązków dla platform cyfrowych. Wśród nich znalazło się wymaganie od firm negocjowania w dobrej wierze sposobu płacenia mediom informacyjnym za korzystanie z ich treści; a platformy cyfrowe byłyby zobowiązane do informowania mediów z wyprzedzeniem o zmianach algorytmów, które mogłyby wpłynąć na ranking ich treści. Między innymi będą musiały preferować oryginalne źródłowe treści informacyjne w wynikach wyszukiwania stron; a platformy cyfrowe będą udostępniać dane firmom medialnym.
Kodeks ma zawierać też kary i wiążące mechanizmy rozstrzygania sporów w negocjacjach między platformami cyfrowymi a przedsiębiorstwami z sektora mediów informacyjnych. Kodeks ma zostać sfinalizowany pod koniec lipca 2020 roku i oficjalnie zatwierdzony do listopada 2020 roku.
IWP pozytywnie o propozycji Australii
Według Izby Wydawców Prasy, Australia – po Francji i tamtejszej decyzji urzędu ochrony konkurencji i konsumentów – to kolejny kraj, który podkreśla „konieczność ogólnoeuropejskiej dyskusji na temat nadużywania przez platformy swojej pozycji rynkowej w każdym aspekcie ich relacji z sektorem prasowym”.
Zdaniem Izby kroki podjęte przez władze australijskie świadczą o „zrozumieniu przez nie tego, jak ważną rolę odgrywają media i jak istotne jest podejmowanie dyskusji na temat uregulowania rynku i przeciwdziałania wykorzystywaniu pozycji dominującej przez wielkie platformy cyfrowe”. - Izba Wydawców Prasy z zadowoleniem i uznaniem przyjmuje działania rządu Australii, dotyczą-ce opracowania obowiązkowego kodeksu postępowania, regulującego stosunki pomiędzy platformami cyfrowymi a mediami. Zgodnie z planowanymi przepisami, platformy będą zobowiązane płacić mediom za korzystanie z treści przez nie tworzonych. Kroki podjęte przez władze australijskie świadczą o zrozumieniu przez nie tego, jak ważną rolę odgrywają media i jak istotne jest podejmowanie dyskusji na temat uregulowania rynku i przeciwdziałania wykorzystywaniu pozycji dominującej przez wielkie platformy cyfrowe – uważa Marek Frąckowiak, dyrektor generalny Izby Wydawców Prasy.
Jego zdaniem tego rodzaju działania są „dowodem właściwego podejścia do kwestii przywrócenia równowagi na rynku mediów i reklamy”. - Stanowią także przykład jednej z form odpowiedzialnego wsparcia dla prasy ze strony władz państwowych, o jakie od lat zabiegają polscy wydawcy. Ma to szczególne znaczenie w kryzysie wywołanym pandemią, zagrażającym funkcjonowaniu prasy – źródła i nośnika rzetelnych informacji i propagatora kultury – podkreśla Marek Frąckowiak.
Ilias Konteas, dyrektor wykonawczy EMMA (European Magazine Media Association) i EMPA (European Newspaper Publishers' Association) podkreślał, że „rząd Australii wykazał głębokie zrozumienie potrzeby wyrównania szans poprzez ochronę prasy przed zachowaniem gigantycznych platform cyfrowych, co wyraźnie wynika z nadużycia ich dominująca pozycja. Europa musi pilnie zareagować, ponieważ problemy, przed którymi stoi prasa wobec gigantów, są globalne i podobne na całym świecie”.
W połowie kwietnia br. francuski urząd antymonopolowy wydał wstępną decyzję w sprawie przeciwko nadużywaniu przez Google swojej pozycji monopolistycznej. Zgodnie z nią amerykański koncern musi negocjować z wydawcami wynagrodzenie za wykorzystywanie treści prasowych w wyszukiwarce. Google poinformował, że zastosuje się do tej decyzji.
Dołącz do dyskusji: Izba Wydawców Prasy pozytywnie o australijskiej propozycji kodeksu postępowania wobec platfrom cyfrowych