Jacek Kurski odwołany ze stanowiska prezesa TVP
Rada Mediów Narodowych podczas swojego pierwszego posiedzenia odwołała Jacka Kurskiego z funkcji prezesa Telewizji Polskiej. Kurski pełnił tę funkcję od pierwszej połowy stycznia br.
O odwołanie Jacka Kurskiego wnioskowała członkini Rady Mediów Narodowych Joanna Lichocka, uzasadniając to słabą kondycją finansową Telewizji Polskiej i jej malejącymi udziałami rynkowymi. Wniosek poparło czworo członków - oprócz Lichockiej Krzysztof Czabański, Elżbieta Kruk i Juliusz Braun, a Grzegorz Podżorny wstrzymał się od głosu.
- To jest pierwsza uchwała Rady Mediów Narodowych. Druga ogłasza decyzję o konkursie na prezesa Telewizji Polskiej. Konkurs zostanie ogłoszony i rozstrzygnięty nie później niż do połowy października tego roku. W tej chwili po przerwie rada będzie obradować nad powołaniem prezesa Telewizji na okres tymczasowy, do rozstrzygnięcia konkursu - powiedział dziennikarzom Czabański podczas przerwy w posiedzeniu RMN, na którym władze poszczególnych spółek mediów publicznych prezentowały ich sytuację.
- Są dwie propozycje (kandydatów na tymczasowego szefa TVP - red.) złożone w tej sprawie. Decyzja zapadnie w ciągu najbliższych 2-3 godzin - dodał. Po godz. 18 serwis Niezalezna.pl poinformował, że Jacek Kurski do 15 października będzie nadal pełnił obowiązki prezesa TVP.
We wtorek Rada Mediów Narodowych wysłuchała sprawozdań prezesów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej o sytuacji w tych spółkach.
Rada Mediów Narodowych odwołała Jacka Kurskiego z funkcji prezesa TVP. pic.twitter.com/V4UtlkXAap
— PAP (@PAPinformacje) 2 sierpnia 2016
Jacek Kurski został mianowany prezesem TVP na początku stycznia br, przez ministra skarbu państwa na podstawie tzw. małej nowelizacji ustawy medialnej. Na początku lipca weszła w życie tzw. pomostowa ustawa medialna, na mocy której utworzono Radę Mediów Narodowych sprawującą nadzór nad firmami mediów publicznych.
W poniedziałek i wtorek odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Mediów Narodowych, powołanej przez Sejm i prezydenta w drugiej połowie lipca.
Wcześniej Krzysztof Czabański zapowiedział, że jesienią br. Rada Mediów Narodowych przeprowadzi konkursy na nowe władze Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Jacek Kurski deklarował, że wystartuje w takim konkursie.
W ostatnich tygodniach nastąpiło kilka zamian na stanowiskach dyrektorskich w Telewizji Polskiej. Nowym szefem TVP1 został Krzysztof Karwowski (odwołano Jana Pawlickiego), dyrektorem TVP2 - Marcin Wolski (w miejsce Macieja Chmiela), szefem TVP Info - Piotr Lichota, a dyrektorem biura reklamy TVP - Maciej Radkiewicz (zastąpił Waldemara Gaspera).
Po tym jak od lutego zaczęła maleć oglądalność niektórych programów i kanałów Telewizji Polskiej, zwłaszcza informacyjnych i publicystycznych, Jacek Kurski parokrotnie zarzucił mierzącej oglądalność firmie Nielsen Audience Measurement, że jej badanie jest niereprezentatywne dla całego społeczeństwa, zaniża udział w widowni osób z małych miast i wsi. TVP poprosiła Nielsena o przekazanie kodów pocztowych uczestników pomiaru, czego firma odmówiła. Wtedy w „Wiadomościach” w bardzo krytycznym świetle opisano spółkę i przeszłość zawodową jej szefowej Elżbiety Gorajewskiej.
W połowie maja Telewizja Polska ogłosiła konsultacje dotyczące m.in. wspólnego pomiaru oglądalności jej treści w telewizji i internecie. Zgłosiły się do nich 23 firmy.
Dołącz do dyskusji: Jacek Kurski odwołany ze stanowiska prezesa TVP