TVP z dodatkowym multipleksem w naziemnej telewizji cyfrowej
Za dwa tygodnie w województwie lubuskim i dolnośląskim dojdzie do zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Nie oznacza to, że eksperymentalny multipleks Telewizji Polskiej w DVB-T2/HEVC zniknie. Urząd Komunikacji Elektronicznej przedłużył bowiem pozwolenia TVP na testy o rok.
Proces przejścia na standard DVB-T2/HEVC w całej Polsce zakończy się pod koniec czerwca. W województwach dolnośląskim i lubuskim nastąpi to jednak już 28 marca br.
Osoby, które posiadają sprzęt niezgodny z nowym standardem utracą dostęp do większości naziemnych kanałów. Multipleksy eksperymentalne powstały, aby widzowie mogli sprawdzić czy działają im kanały w DVB-T2/HEVC.
W ramach MUX-5 docierającego do 90 proc. populacji Polski TVP nadaje: TVP3 Warszawa HD, TVP Dokument HD, TVP Kobieta HD i TV Rozrywka HD. Podczas Euro 2020 z tego multipleksu był też dostępny okolicznościowy kanał TVP 4K.
TVP może testować DVB-T2/HEVC jeszcze przez rok
UKE przystał na wniosek TVP, która prosiła o przedłużenie zgody na emisję eksperymentalną do 28 marca 2023 roku. Na razie wydano decyzje dotyczące nadajników na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej, gdzie w pierwszej kolejności dojdzie do zmiany standardu. Choć obecnie TVP prowadziła testy w ramach MUX-5, to nowe pozwolenia obejmują kanały zaplanowane dla MUX-6. UKE nie precyzuje w decyzji o jaki multipleks chodzi. Zgody na przedłużenie testów w pozostałych lokalizacjach są raczej tylko formalnością i zapadną zapewne w najbliższych tygodniach. Co stanie się za rok? Prawdopodobnie dodatkowy multipleks trafi na stałe do nadawcy publicznego.
Takie rozwiązanie sugerował już latem ub.r. przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. - Nie przewidujemy wielkiego wzrostu liczby kanałów telewizji naziemnej. Będą do rozdysponowania jeszcze dwa multipleksy telewizyjne, czyli piąty i szósty. To kilkanaście kanałów telewizji naziemnej. Zaplanowaliśmy, że w ofercie bezpłatnej będzie dostępny jeden z tych multipleksów. Będzie wykorzystywany przez nadawcę publicznego, żeby całą swoją ofertę w bezpłatnej telewizji naziemnej oferować - stwierdził wówczas Witold Kołodziejski.
Inny multipleks może przypaść stacjom telewizyjnym nadawanym obecnie w MUX-8 (TVP Kultura HD, TVP Kobieta, Metro, Zoom TV, Nowa TV i WP). Szef KRRiT chce, żeby pasmo VHF zajmowane przez ósmy multipleks trafiło do zasobów cyfrowego radia DAB+. Nadawane tam kanały telewizyjne zostałyby przeniesione do nowego multipleksu w paśmie UHF. Decyzji w tej sprawie nie podjął jeszcze jednak UKE, który prowadzi na temat konsultacje z KRRiT. UKE poza przedłużeniem rezerwacji TVP odnośnie MUX-5 zgodził się też na zwiększenie mocy wybranych nadajników MUX-3. Oznacza to lepszy zasięg TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info HD, TVP Historia i TVP Sport HD. Według serwisu dvbt2wpolsce.pl zmiany mogą być zauważalne m.in. w Lublinie, Cieszanowie, Żaganiu, Busku-Zdroju i Włoszczowej.
Multipleksy testowe DVB-T2/HEVC
Poza TVP zgodę na prowadzenie emisji eksperymentalnych ma związana z Polsatem spóła BCAST. W Warszawie, Trójmieście i Wrocławiu w DVB-T2/HEVC nadaje kanały: Polsat HD, Nowa TV HD, EWTN Polska, TV Republika i TV Regionalna. W Szczecinie działa multipleks testowy firmy MWE Networks. W jego ofercie są: Filmax, Power TV, Home TV, Junior Music, Stars.TV, Nuta.TV I Xtreme TV. MWE może niebawem rozpocząć też testy w Warszawie, Trójmieście i Łodzi. TVN Grupa Discovery zakończyła już emisję próbną w DVB-T2/HEVC. W Gdańsku, Warszawie, Bydgoszczy, Łodzi, Katowicach w ten sposób były nadawane: TVN HD, TVN7 HD, TTV HD i przez jakiś czas także TVN Fabuła HD. Nadawca nie wystąpił o przedłużenie pozwolenia, jak uczyniła to TVP.
Dołącz do dyskusji: TVP z dodatkowym multipleksem w naziemnej telewizji cyfrowej