Koniec sporu nadawcy publicznego z sieciami kablowymi. Telewizja publiczna będzie płacić?
Spór o opłaty gwarantowane między niemieckim nadawcą publicznym, a mniejszymi i średnimi operatorami kablowymi zakończony. Sieci kablowe zrzeszone w organizacji DNMG zawarły wieloletnią umowę o współpracy z ZDF. Jej warunki nie są znane, ale prawdopodobnie nadawca będzie musiał uiszczać na rzecz tych firm tak zwane opłaty gwarantowane.
Za Odrą zupełnie inaczej wyglądają relacje między operatorami płatnej telewizji, a nadawcami publicznymi. Kiedy Telewizja Polska domaga się od platform cyfrowych emisji na satelicie wszystkich 16 wersji TVP3, niemieckie ARD i ZDF same wynajmują transpondery na najpopularniejszej w Niemczech pozycji Astra 19,2E i emitują na nich wszystkie kanały. Ci sami nadawcy uiszczają też na rzecz dużych operatorów tak zwane opłaty gwarantowane za reemisję ich kanałów. O taki sam przywilej walczą też mali i średni operatorzy.
Zobacz także: Nowe przepisy uderzą w sieci kablowe i platformy cyfrowe? „Część klientów może zrezygnować”
Wieloletnie porozumienie z ZDF
Porozumienie z ZDF udało się zawrzeć stowarzyszeniu niemieckich operatorów Deutsche Netzmarketing (DNMG). Wcześniej w sprawie opłat gwarantowanych toczył się 12-letni spór sądowy. Umowa ostatecznie go kończy. - Umowa zapewnia ZDF pełny spokój prawny. Jest to też kamień węgielny dla pogłębionej współpracy między ZDF i DNMG, również w zakresie nowych usług i form dystrybucji - powiedział rzecznik ZDF Alexander Stock.
- Cieszymy się, że dzięki tej przełomowej decyzji, lata skomplikowanych spraw sądowych doprowadziły do konstruktywnych negocjacji i pozytywnego zakończenia, które polubownie reguluje długoterminową dystrybucję kanałów ZDF i nielinearnych usług dodatkowych - stwierdził zarządzający DNMG Ingo Schuchert. Nad Wisłą niektóre kanały TVP nie są oferowane bezpłatnie operatorom. To na przykład TVP HD, TVP Seriale, a ostatnio także TVP 4K, który jest niekodowany w MUX-6 naziemnej telewizji cyfrowej.
W komunikacie nie zdradzono czy umowa obejmuje uiszczanie przez ZDF opłat gwarantowanych na rzecz operatorów sieci DNMG. Jednak Schuchert zasugerował na konferencji branżowej FRK Broadband Congress w Lipsku we wrześniu 2022 r., że członkowie DNMG mogą otrzymywać opłaty gwarantowane od ZDF w ramach rozstrzygnięcia sporu prawnego, z mocą wsteczną od 2010 roku. DNMG i stowarzyszenie branży kablowej FRK od lat walczą o to, aby mali i średni operatorzy otrzymywali opłaty gwarantowane od nadawców publicznych, stawiając ich na równi z dużymi firmami kablowymi. Mniejsi operatorzy z Niemiec chcą też zawrzeć podobną umowę z innym nadawcą publicznym – ARD.
Obecnie dwaj publiczni nadawcy za Odrą nadają siedem kanałów tematycznych. To Tagesschau24, Phoenix, Kika ZDFInfo, ZDFneo, ARD Alpha i One.
Dołącz do dyskusji: Koniec sporu nadawcy publicznego z sieciami kablowymi. Telewizja publiczna będzie płacić?