SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

„Kierunek: Noc” - Netflix szykuje serial inspirowany powieścią Jacka Dukaja

Netflix zapowiedział na przyszły rok premierę serialu science fiction „Kierunek: Noc” na motywach powieści „Starość Aksolotla” Jacka Dukaja. To pierwsza produkcja platformy realizowana w Belgii, producentami wykonawczymi są Jacek Dukaj i Tomasz Bagiński.

„Kierunek: Noc” będzie opowiadać o globalnej katastrofie: zjawisko słoneczne sprawia, że gwiazda zaczyna niszczyć wszystko na swojej drodze. Bohaterami są pasażerowie i członkowie załogi nocnego lotu z Brukseli, którzy postanawiają lecieć na zachód, aby szukać schronienia w mroku. Na pokładzie samolotu o przeżycie walczą bogaci i biedni, młodzi i starzy, cywile i wojskowi pochodzący z różnych środowisk i mówiący różnymi językami.

To pierwsza produkcja Netflixa realizowana w Belgii. W serialu wystąpią aktorzy z Belgii, Francji, Niemiec, Włoch, Polski, Rosji oraz Turcji.

 

- Ten dający do myślenia thriller zadaje pytanie, które w obecnych czasach słyszymy coraz częściej: Czy ludzkość jest w stanie zjednoczyć się w imię wspólnego dobra, czy może zgubi nas egoizm i samolubna natura? Ciekawe wydaje mi się przedstawienie pasażerów samolotu jako pewnego rodzaju społeczności złożonej z zupełnie obcych sobie ludzi o różnych światopoglądach i pochodzących z różnych środowisk. Czasami takie przypadkowe spotkania prowadzą do powstawania nowych przyjaźni, a czasem kończą się walką o podłokietniki - opisuje Jason George, showrunner i scenarzysta serialu.

Tomasz Bagiński i Jacek Dukaj producentami

„Kierunek: Noc” jest inspirowany powieścią „Starość Aksolotla” Jacka Dukaja, jednego z najpopularniejszych polskich pisarzy z gatunków fantastyki i science fiction. Dukaj i Tomasz Bagiński będą producentami wykonawczymi serialu.

- Pomysł na serial zaczerpnięty został ze świetnej książki Jacka Dukaja „Starość Aksolotla”, która porusza problem transhumanizmu. To, co najbardziej mi się w niej podoba, to wizja nieuchronnego końca świata i idea, że jedyną szansą na przetrwanie jest ucieczka samolotem z grupą zupełnie obcych sobie ludzi, którzy nie mówią nawet w tym samym języku - komentuje Tomasz Bagiński. - Rzadko zdarza się, że wiemy cokolwiek o naszych współpasażerach, a w tym wypadku znajdujemy się w sytuacji, gdzie stajemy się nową wspólnotą, od której zależy nasze przetrwanie. Uważam, że to świetny pomysł zarówno na dramat, jak i thriller - podkreśla.

Za reżyserię będą odpowiadać Inti Calfat i Dirk Verheye (znani m.in. z „Over Water”), a za produkcję - belgijska wytwórnia Entre Chien et Loop.

Netflix na razie opublikował krótki zwiastun „Kierunku: Noc” i zapowiedział, że serial pojawi się na platformie w przyszłym roku.

Netflix nakręcił w Polsce „Wiedźmina” i „1983”

„Kierunek: Noc” będzie kolejnym serialem Netflixa opartym na polskiej literaturze. W czwartym kwartale br. na platformie pojawi się 8-odcinkowy „Wiedźmin” na podstawie serii powieści i opowiadań Andrzeja Sapkowskiego, popularnych w ostatnich latach dzięki globalnemu sukcesowi gry „Wiedźmin 3”.

W lipcu udostępniono dwuminutowy zwiastun „Wiedźmina”. Tytułowego bohatera gra Henry Cavill, a w innych rolach głównych występują Anya Chalotra (Yennefer) i Freya Allan (Ciri). Zdjęcia do serialu kręcono m.in. w Polsce. Producentami wykonawczymi serialu są m.in. Tomasz Bagiński i Jarosław Sawko. Alik Sakharov wyreżyserował 4 odcinki, a Alex Garcia Lopez i Charlotte Brändström po dwa. Andrzej Sapkowski był konsultantem. Tomasz Bagiński podpisał z Netflixem także oddzielną umowę dotyczącą jego udziału w produkcji „Wiedźmina”.

Natomiast pod koniec ub.r. na Netfliksie pojawiła się pierwsza polska produkcja - serial „1983” rozgrywający się w Polsce w alternatywnej rzeczywistości, w której nie upadł komunizm. W głównych rolach wystąpili Robert Więckiewicz i Maciej Musiał, reżyserią zajęły się Katarzyna Adamik, Olga Chajdas, Agnieszka Holland i Agnieszka Smoczyńska.

Produkcja spotkała się z chłodnymi recenzjami i opiniami wielu widzów. - Wy się, panowie i panie, chyba brandzlujecie tym hejtem. Amerykańskie krytyki są na szczęście zajebiste - skomentowała to Agnieszka Holland.

Netflix ma 151 mln użytkowników

W drugim kwartale br. Netflix zanotował wzrost wpływów o 26 proc. do 4,9 mld dolarów oraz 271 mln dolarów zysku netto. W ciągu trzech miesięcy platforma pozyskała 2,7 mln nowych subskrybentów, a globalnie ma obecnie ponad 151 mln użytkowników. W II kwartale br. Netflix po raz pierwszy w swojej historii zanotował stratę użytkowników w USA - z usług serwisu zrezygnowało tam 126 tys. subskrybentów netto, podczas gdy wcześniej przewidywano ich wzrost na poziomie 352 tys.

Pod koniec kwietnia firma poinformowała, że zwiększy swoje zadłużenie o 2 mld zł, a środki te zostaną przeznaczone na realizację nowych treści i zakup licencji do zewnętrznych produkcji.

Platforma nie ujawnia, ilu płacących użytkowników ma w Polsce. Z szacunków Amper Analysis wynika, że może ich być 800 tys. Według badania Gemius/PBI w lipcu br. przeglądarkową wersję Netflixa odwiedziło w Polsce 3,48 mln internautów, dzięki czemu był najpopularniejszym serwisem VoD.

Dołącz do dyskusji: „Kierunek: Noc” - Netflix szykuje serial inspirowany powieścią Jacka Dukaja

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nick
trzymam kciuki. Im więcej polskich produkcji na świecie, tym lepiej.
0 0
odpowiedź
User
tst
Szkoda, że tylko inspirowany "Starością Aksolotla". Mogliby na podstawie książki film zrealizować. Tak trzymać. Lem, Dukaj, Sapkowski. To dziś chyba najczęściej tłumaczeni polscy pisarze.
13 4
odpowiedź