Komórki zwiększają koncentrację?
Zgodnie z najnowszym badaniem u osób często korzystających ztelefonów komórkowych wykazano nieco wolniejsze działanie procesówmózgowych, lecz jednocześnie udowodniono u nich zdolność doznacznie większej koncentracji. Prawdopodobnie jest to efektemprowadzenia rozmów w niesprzyjających warunkach.
Badania wciąż trwają - wyniki uzyskano od 20 tys. osób - jednakwciąż nie ma pewności, co do faktycznego wpływu telefonówkomórkowych na ludzkie zdrowie.
"Choroba Alzheimera to również spowolnienie funkcji mózgowych.Spowolnienie, które odnotowaliśmy u częstych użytkowników komórekmieści się jednak w normach", mówi Martijn Arns, zarządzającybadaniem. "Przebadane osoby prowadzą rozmowy przez telefonykomórkowe średnio od 2,5 roku - jest to stosunkowo niedługi okres.Trudno przewidzieć, jakie efekty uzyskalibyśmy przy dłuższym czasieużytkowania" - dodaje badacz.
Niewątpliwe jest, że osoby korzystające z komórek częstozmuszone są prowadzić rozmowy w głośnym, utrudniającym koncentracjęotoczeniu. W ten sposób, zauważają naukowcy, nabywają zdolność doodruchowego filtrowania dochodzących informacji.
Badania prowadzone są przez naukowców z Nijmegen, Londynu orazSydney. W dalszej perspektywie mają wykazać, czy zwiększeniekoncentracji, to stały efekt oraz czy spowolnienie funkcjimózgowych może się pogłębiać.
Dołącz do dyskusji: Komórki zwiększają koncentrację?