SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Koncerty i specjalne audycje na 75-lecie radiowej Dwójki

1 marca radiowa Dwójka będzie obchodzić 75. urodziny. Z tej stacja zaplanowała specjalne audycje, w tym koncerty urodzinowe i specjalne wydania programu „Five o’clock”.

Od 1 do 4 marca odbędzie się osiem koncertów urodzinowych, które będą transmitowane w Programie 2 Polskiego Radia. Pierwszy rozpocznie się 1 marca o godz. 12.00 w Żelazowej Woli, gdzie z okazji 202. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina Magdalena Lisak zaprezentuje dzieła kompozytora. O godz. 18.00 w Studiu im. Władysława Szpilmana zagra Kapela ze Wsi Warszawa, a o godz. 19.00 w Filharmonii Narodowej z recitalem upamiętniającym rocznicę urodzin Chopina wystąpi Lukas Geniušas. O 22.00 - ponownie w Studiu im. W. Szpilmana - koncert Kwintetu Wojtka Mazolewskiego. Zaraz po nim, o północy, DJ Lenar zaprezentuje własne aranżacje utworów Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.

2 marca o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego wystąpi skrzypek Krzysztof Jakowicz i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą Jerzego Maksymiuka. Natomiast o godz. 22.00 w Studiu im. W. Szpilmana jazzowo zagra zespół Levity.

W sobotę, 3 marca o godz. 17.00, Program 2 zaprosi słuchaczy na specjalne wydanie „Five o’clock”, którego gośćmi będą śpiewacy: Urszula Kryger, Anna Radziejewska i Jerzy Artysz, a przy fortepianie towarzyszyć im będzie Katarzyna Jankowska. Ma być dużo wspomnień, powrotów do archiwalnych nagrań oraz śpiewu na żywo. Darmowe wejściówki można rezerwować pod adresem fiveoclock@polskieradio.pl.

Urodzinowe obchody zwieńczy 4 marca występ Polskiej Orkiestry Radiowej, która pod dyrekcją Szymona Bywalca zagra o godz. 19.00 koncert „Generacje XV – młodzi kompozytorzy na 75-lecie Dwójki”. Wspólnie z Orkiestrą w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego wystąpią: Katarzyna Duda – skrzypce, Leszek Lorent – perkusja oraz Kamil Walasek – altówka.

Koniec tygodnia od 1 do 4 marca na antenie radiowej Dwójki to także rocznicowe niespodzianki. 1 marca o godz. 17.07 stacja zaprasza na „Od zawsze i na zawsze z Dwójką” Hanny Marii Gizy, a 2 marca o godz. 21.30 na „Zakładkę literacką” z audycją Doroty Gacek „Moje życie z Dwójką”. W sobotę, 3 marca, od samego rana będzie można słuchać urodzinowego programu. O 9.45 Wacław Tkaczuk przedstawi „Wiersze z gazet i z czasopism rocznika 1937”, a o godz. 12.00 Tomasz Mościcki zaprosi na „Przestrzenie kultury: Sezon teatralny roku 1937”. O godz. 14.00 Przemysław Psikuta w „Dużej czarnej” muzycznie przybliży rok powstania radiowej Dwójki. O godz. 16.00, Hanna Maria Giza poprowadzi „Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego: Dwójka – reaktywacja po wyzwoleniu”. Na zakończenie dnia, o godz. 22.00, "Najszczęśliwszy człowiek na świecie, czyli Chaplin ma czkawkę" Józefa Mayena – słuchowisko zrealizowane w 1974 roku na podstawie przedwojennego tekstu. W niedzielne popołudnie, przed transmisją koncertu Polskiej Orkiestry Radiowej, o godz. 13.00 Tomasz Szachowski zaprosi na jubileuszowe „Ćwiczenia z myślenia”, a o 17.00 Kuba Borysiak i Bartosz Panek na „Słuchaj Dwójki (w świecie)”.

Natomiast już od najbliższego poniedziałku, 20 lutego, z okazji 75. urodzin Dwójki na antenie pojawiać się będą audycje, które przypomną historię radia oraz ludzi, którzy przyczynili się do jego powstania i kształtowania. W „Głosach z przeszłości”  (o godz. 11.45 od 20 do 24 lutego) wyemitowane zostaną archiwalne wypowiedzi ważnych postaci kultury, związanych z Polskim Radiem: Anieli Jasińskiej, Zdzisława Nardellego, Aleksandra Bardiniego, Jerzego Janickiego, Zbigniewa Kopalki. Natomiast w „Zapiskach ze współczesności” (godz. 11.45 od 27 lutego do 2 marca) będzie można wysłuchać specjalnego cyklu „Przyjaciele Dwójki”, a w nim wspomnień Andrzeja Mularczyka, Kazimierza Orłosia, Adama Sławińskiego, Wiesława Myśliwskiego i Edwarda Pałłasza. Urodzinowa „Zakładka literacka” (godz. 21.30 od poniedziałku do czwartku, 22.00 w niedziele) od 20 lutego będzie wzbogacona m.in. o cykl „Pisarze w Dwójce”, poświęcony takim twórcom jak Władysław Terlecki, Bogdan Ostromęcki, Jerzy Krzysztoń czy Tadeusz Kubiak. Natomiast „Notatnik Dwójki” (godz. 14.30 od poniedziałku do piątku) dostarczy m.in. informacji o muzykologach i krytykach muzycznych związanych z Programem 2 – Janie Weberze, Marianie Domańskim, Karolu Stromengerze czy Elżbiecie Markowskiej, a także o radiowych spikerach – Ksawerym Jasieńskim i  Hannie Kamińskiej. Od 27 lutego w audycji „Goście na 75-lecie Dwójki” (godz. 9.45, od poniedziałku do czwartku) pojawiać się będą Ewa Podleś, Jerzy Marchwiński, Łukasz Borowicz, Andrzej Bauer i Janusz Olejniczak.

Obchodom 75-lecia Programu 2 będzie towarzyszyła kampania reklamowa, która ruszy w przyszłym tygodniu. Obejmie ona prasę (dzienniki i tygodniki opinii), internet i outdoor.

Dołącz do dyskusji: Koncerty i specjalne audycje na 75-lecie radiowej Dwójki

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl