KRRiT i ukraiński regulator podpisały memorandum. „Wymiana kontentu, współpraca w zakresie nadawania”
Polska Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podpisała z Krajową Radą Telewizji i Radiofonii Ukrainy memorandum o współpracy. - Ma ułatwić budowanie naszych relacji - mówił podczas wydarzenia Witold Kołodziejski, szef KRRiT. Polska ma m.in. pomóc Ukrainie w dostosowaniu jej prawa medialnego do wymogów Unii Europejskiej.
Memorandum podpisali w środę przewodniczący obu regulatorów Witold Kołodziejski i Olha Herasymiuk. Celem dokumentu jest rozwijanie współpracy w dziedzinie regulacji radiofonii i telewizji poprzez wspieranie i realizację odpowiednich działań, wymianę informacji i doświadczeń pomiędzy krajowymi organami regulacyjnymi Ukrainy i Rzeczypospolitej Polskiej.
- Podpisanie memorandum umożliwi ścisłą współpracę polskiej Rady z ukraińską, wymianę kontentu i współpracę w dziedzinie nadawania programów ukraińskich w Polsce i polskich w Ukrainie - mówił Witold Kołodziejski.
Polski regulator zamierza też pomóc Ukrainie w przystosowaniu jej prawa medialnego do wymogów Unii Europejskiej (17 czerwca br. Komisja Europejska oficjalnie ogłosiła swoje zalecenie przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE). - Mamy duże doświadczenie, bo ten proces przechodziliśmy - mówił Kołodziejski.
Dokument umożliwi zniesienie wielu przeszkód formalnych przeszkadzających nadawcom ukraiński,, którzy chcą oferować swoje programy dla Ukraińców w Polsce. - Chcemy, by ukraińskie rodziny czuły się w Polsce jak w domu, by miały swoją telewizję. Polacy nadawcy są bardzo aktywni, jeśli chodzi o Ukrainę i mają ambitne plany. Myślę, że tego może wyjść coś dobrego - mówił szef KRRiT. Pytany o możliwość stworzenia telewizji dla Ukraińców w Polsce, podkreślił jednak, że to już rola nadawców.
Polskie Radio oraz nadawcy komercyjni jak Grupa RMF, Eurozet czy ZPR Media zaraz po wybuchu wojny w Ukrainie uruchomiły rozgłośnie kierowane do Ukraińców, nadając naziemnie w wybranych miastach na podstawie czasowych pozwoleń od UKE. Projekty Grupy RMF i Eurozetu już zamknięto, bo nie dostały zgody na dalsze nadawanie naziemne. Na razie KRRiT nie ma planów, by ogłaszać konkursy np. na emisję w Polsce stacji radiowych w języku ukraińskim.
W rozmowie z Wirtualnemedia.pl Kołodziejski mówił, że współpraca z Ukrainą ma umożliwić wymianę informacjami między operatorami polskimi i ukraińskimi, dotyczącą np. tego, ilu klientów w Polsce mają operatorzy ukraińscy. - Dla nadawców ukraińskich istotną rzeczą jest też badanie widowni ukraińskiej w Polsce. Temu służyła wizyta w Krajowym Instytucie Mediów - dodał.
##NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/netflix-ochrona-dzieci-streaming-iab-kodeks-krrit ##
Kanały ukraińskie u polskich operatorów płatnej telewizji
Po wybuchu wojny w Ukrainie kanały ukraińskie pojawiły się w u polskich operatorów płatnej telewizji i w serwisach streamingowych. Do większości kablówek szybko trafił kanał informacyjny Ukraina 24. Szeroka paczka kanałów ukraińskich znalazła się w ofercie IPTV platformy Polsat Box i w serwisie streamingowym Polsat Box Go. Platforma Canal+, sieć UPC Polska i serwis Play Now włączyły zaś ukraiński kanał dla dzieci Nickleodeon Ukraine Pluto TV. Własną telewizję dla Ukraińców chce stworzyć Festival Group, producent serwisu streamingowego ua.tv.
KRRiT, 24 lutego, czyli w dniu ataku Rosji na Ukrainę, wydała decyzję o wyłączeniu rosyjskich kanałów z sieci kablowych i platform cyfrowych. Wielu operatorów zrobiło to od razu, nie czekając na doręczenie oficjalnych dokumentów. Kołodziejski podkreślił, że Krajowa Rada konsultowała się z ukraińskim regulatorem, by określić pełną listę kanałów, które należy usunąć z ofert polskich operatorów.
Dołącz do dyskusji: KRRiT i ukraiński regulator podpisały memorandum. „Wymiana kontentu, współpraca w zakresie nadawania”