Kto znajdzie się w nowym składzie KRRiT? Senat ma kandydata
W nowym składzie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji będzie przedstawiciel Senatu, który jest pod kontrolą opozycji. Kandydatem tej izby do KRRiT jest medioznawca prof. Tadeusz Kowalski - wynika z informacji podanych na stronie Senatu.
We wrześniu br, skończy się 6-letnia kadencja obecnej KRRiT. Zgodnie z ustawą, obecnie zasiadający w tym gremium Witold Kołodziejski, Teresa Bochwic, Elżbieta Więcławska-Sauk, Janusz Kawecki, Andrzej Sabatowski nie będą mogli być wybrani na kolejną pełną kadencję.
Po dwóch członków nowej KRRiT powołują prezydent RP i Sejm, a jednego wybierze Senat. Kandydatem tej ostatniej izby jest prof. Tadeusz Kowalski. Pod jego kandydaturą do Krajowej Rady podpisało się 22 senatorów reprezentujących partie opozycyjne, które kontrolują Senat, w tym m.in. marszałek Senatu Tomasz Grodzki, Magdalena Kochan, Gabriela Morawska-Stanecka, Krzysztof Kwiatkowski, Adam Szejnfeld czy Bogdan Klich.
We wtorek 19 lipca kandydatura prof. Kowalskiego ma zostać zaopiniowana przez senacką komisję kultury i środków przekazu - wynika z zapowiedzi senackich.
Kim jest prof. Tadeusz Kowalski?
Tadeusz Kowalski jest obecnie profesorem w Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył studia w Szkole Głównej Planowania i Statystyki (obecnie SGH, wydział Finansów i Statystyki). Doktoryzował się w Instytucie Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim.
W latach 1991-1993 był członkiem zarządu i dyrektorem generalnym Fundacji Centrum Prasowe dla Krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Od 1995 r. do 1997 r. był ekspertem KRRiT i następnie od 1995 r. do 2004 r. ekspertem w Radzie Europy w zespołach do spraw pluralizmu mediów, koncentracji mediów oraz rozwoju nowych technologii informacyjnych W latach 2002-2004 pełnił funkcję koordynatora merytorycznego projektu PHARE poświęconego polityce państwa polskiego w dziedzinie mediów elektronicznych w kontekście europejskiej polityki audiowizualnej (tzw. zielona księga w KRRiT).
W 2001 r. prof. Kowalski pełnił funkcję dyrektora generalnego Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych w 2001 r., zaś od maja 2004 r. do czerwca 2005 r. przewodniczył radzie nadzorczej Telewizji Polskiej. Później z rekomendacji środowisk twórczych wszedł w skład rady programowej TVP. W 2008 r. minister kultury i dziedzictwa narodowego powołał go na stanowisko dyrektora Filmoteki Narodowej. Pełnił tę funkcję do listopada 2015 r. W maju 2011 r. został członkiem rady nadzorczej Telewizji Polskiej jako reprezentant ministra kultury i dziedzictwa narodowego, a w maju 2014r. w wyniku konkursu został powołany do rady nadzorczej przez KRRiT.
Prof. Kowalski znany jest m.in. z krytyki mediów publicznych kontrolowanych przez obecną władzę. - To nie jest dziennikarstwo, tylko praca funkcjonariuszy aparatu partyjnej propagandy, która niczym się nie różni od państwowych mediów w Rosji - tak w marcu br. komentował w rozmowie z Wirtualnemedia.pl ataki "Wiadomości" na Donalda Tuska - W tzw. audycjach informacyjnych TVP pokazuje się fałszywy obraz rzeczywistości. To świat dla wyznawców, a nie ludzi poszukujących prawdy, wiedzy i rzetelnej informacji - dodawał.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji to organ państwowy właściwy w sprawach radiofonii i telewizji. Zgodnie z ustawą, Krajowa Rada stoi na straży wolności słowa w radiu i telewizji, samodzielności nadawców i interesów odbiorców oraz zapewnia otwarty i pluralistyczny charakter radiofonii i telewizji.
Dołącz do dyskusji: Kto znajdzie się w nowym składzie KRRiT? Senat ma kandydata