Felietonista „Sieci” traci audycję w radiowej Jedynce
Z ramówki radiowej Jedynki znika audycja „Wieczór z Historią” przygotowywana i prowadzona przez muzyka Lecha Makowieckiego, który jako publicysta współpracuje z tygodnikiem „Sieci”.
Lech Makowiecki w sobotę poinformował na portalu wPolityce.pl, że Polskie Radio zakończyło z nim współpracę, więc nie zostaną już wyemitowane nowe odcinki „Wieczora z Historią”.
- W najbliższy wtorek nie usłyszycie zatem 10 ballad i pieśni dedykowanych wyłącznie „Żołnierzom Wyklętym”, m. in. rtm Witoldowi Pileckiemu, mjr Józefowi Kurasiowi („Ogień), ppor Mieczysławowi Dziemieszkiewiczowi („Rój”), gen. Augustowi Emilowi Fieldorfowi („Nil”), sanitariuszce Danusi Siedzikównie („Inka”) - jak i tysiącom bezimiennym herosów, poległym już po zakończeniu działań wojennych w walce z sowieckim okupantem i polskimi zdrajcami o komunistycznym rodowodzie - wyliczył.
- Dziękuję wszystkim „nocnym markom” za wierne kibicowanie mojej śpiewanej historii Polski. I do zobaczenia na koncertach, spotkaniach autorskich, również na You Tube, a być może już wkrótce w innych, bardziej przyjaznych naszej polskiej tradycji mediach - dodał.
„Wieczór z Historią” był nadawany w nocy z poniedziałku na wtorek tuż po północy, każde wydanie trwało prawie godzinę. Był obecny w ramówce przez siedem lat.
- W muzycznym „Wieczorze z Historią” prezentujemy głównie mniej znane, tożsamościowe, często premierowe na antenie Polskiego Radia piosenki twórców i wykonawców „sformatowanych” na tradycję i rodzime wartości. Rozrzut stylistyczny ogromny: od ballad bardów, przez folk, pop, rock, metal, blues’a - po patriotyczny rap - wyliczał Lech Makowiecki w opisie audycji.
CZYTAJ TEŻ: Polskie Radio żegna się z szefem biura programowego
Lech Makowiecki jest muzykiem, autorem kompozycji i tekstów. Nagrał płyty dotyczące historii Polski, m.in. „Katyń 1940. Ostatni list. Ballady Lecha Makowieckiego”, „Patriotyzm” i „Obudź się, Polsko”. W dorobku ma też m.in. scenariusze musicali „Mickiewicz” i „Grunwald”. Od lat pisze felietony do tygodnika „Sieci”. W 2017 roku został odznaczony przez ministra kultury Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
W połowie lutego dyrektorką radiowej Jedynki została Paulina Stolarek-Marat (w miejsce Marcina Kusego), a jej zastępcami - Jacek Czarnecki i Magdalena Szturemska.
Według badania Radio Track od listopada ub.r. do stycznia br. Jedynka miała 5,4 proc. udziału w rynku słuchalności, wobec 5,6 proc. rok wcześniej.
Dołącz do dyskusji: Felietonista „Sieci” traci audycję w radiowej Jedynce
Nie będziesz pracował w prawych mediach!