“Kamień milowy” w rozwoju Żabki. Dzięki tej inwestycji powstawać będzie 1000 sklepów rocznie
Żabka Polska uruchomiła jedno z najnowocześniejszych centrów logistycznych w Europie. Magazyn znajduje się w Radzyminie pod Warszawą. - To centrum jest kamieniem milowym, który pozwoli nam otwierać ponad tysiąc sklepów rocznie - mówił na prezentacji Adam Manikowski, wiceprezes Grupy Żabka. Sieć planuje budować kolejne magazyny.
- Żabka obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia, data otwarcia centrum nie jest więc przypadkowa i sygnalizuje, że myślimy o rozwoju naszej organizacji w bardzo odległej perspektywie - mówi Tomasz Suchański, prezes Grupy Żabka.
Centrum logistyczne zostało wyposażone m.in. automatyczny system transportu wewnętrznego, przyspieszające obsługę logistyczną sklepów. - To 60 tys. metrów kw., które powstało w w technologii BTS, czyli jest to obiekt szyty na miarę Żabki, pod nasz model biznesowy- mówił Adam Manikowski, podczas oficjalnej prezentacji centrum.
Oprócz części tzw. „suchej”, znajduje się w nim także automatyczny magazyn wysokiego składowania, tzw. High-Bay, o wysokości blisko 40 metrów. W magazynie znajdują się komory chłodni i mroźni w pięciu różnych strefach temperaturowych (od -24 st. C do +20 st. C). Jest również część biurowa, a w niej dwie kantyny dla pracowników.
Bardzo wiele procesów w nowym centrum odbywa się automatycznie, pracownicy potrzebni są jednak w procesach kontrolnych czy do kompletowania wysyłek towaru do poszczególnych sklepów sieci.
Do budowy tego mieszczącego 30 tys. palet magazynu wykorzystano 1 400 ton stali, którą łączy 400 tys. połączeń śrubowych. Kolejne 600 ton stali wykorzystano na wyposażenie magazynu.
Centrum zostało zaprojektowane w taki sposób, aby było efektywne energetycznie. Na jego obszarze pomyślano o zachowaniu bioróżnorodności, wykonując nasadzenia zgodnie z wymaganiami BREEAM (drzewa, krzewy, łąka kwietna itp.). Na dachu budynku zainstalowano panele fotowoltaiczne, do pozyskiwania zielonej energii, a na parkingu dla samochodów osobowych zastosowano specjalną nawierzchnię antysmogową. Dzięki tego typu działaniom obiekt został wyróżniony certyfikatem BREEAM International NEW Construction na poziomie „Excellent”.
W centrum pracę pracę znajdzie 600 osób
Obecnie centrum będzie zaopatrywać ok. 3,5 tys. sklepów sieci Żabka. W projekcie uwzględniono również możliwość rozbudowy magazynu i automatyki, co pozwoli na zwiększenie obsługi do 5 tys. placówek. - Ponad 70 proc. dostaw będzie kompletowane za pomocą sztucznej inteligencji i automatyki – mówił Adam Manikowski.
Mimo ogromnego stopnia automatyzacji w nowym centrum pracę znajdzie ponad 600 osób, w tym ponad 200 osób zatrudnionych bezpośrednio przez Żabkę oraz 400 osób we współpracujących z siecią firmach.
Rekrutacja wciąż trwa. Pracownicy mogą liczyć umowę o pracę oraz system wynagrodzeń uwzględniający premie, wsparcie w dojazdach do i z pracy oraz premię wakacyjną. Będą mogli również korzystać ze szkoleń oraz dodatkowych benefitów w postaci pakietu sportowego i medycznego, ubezpieczenia grupowego czy świątecznych upominków.
Żabka unowocześni magazyny i wybuduje kolejne
Sieć logistyczna Żabki liczy osiem centrów logistycznych, z których towar dystrybuowany jest do sklepów w całej Polsce, oraz 19 terminali przeładunkowych. - Codziennie jesteśmy w stanie realizować 6 tys. dostaw do naszych sklepów przy współpracy z 800 kierowcami - mówił Manikowski.
Firma nie zamierza zamykać poprzednich centrów logistycznych, ale będą one przebudowywane. Jak powiedział nam wiceprezes Grupy Żabka, pojawią się w nich rozwiązania z centrum w Radzyminie. Już teraz niektóre z nich wdrożono w magazynie mroźniczo-chłodnicznym w Komornikach pod Warszawą.
W planach jest też otwarcie kolejnych nowoczesnych centrów logistycznych, które powstawać będą w różnych częściach Polski.
Sieć Żabka Polska liczy ponad 9,5 tys. sklepów zlokalizowanych w całej Polsce.
Dołącz do dyskusji: “Kamień milowy” w rozwoju Żabki. Dzięki tej inwestycji powstawać będzie 1000 sklepów rocznie
Żabka ma plecy i to mocne. Otwórz sklep z alkoholem 100 m obok innego sklepu z alkoholem. Powodzenia. Otwórz w dzielnicy takiej jak Praga sklep z alkoholem - powodzenia. Żabki mogą i powstają taśmowo na obszarach w których radni wprowadzili zakaz powstawania kolejnych takich sklepów. Jednocześnie brak kontroli - Żabka bez koncesji to rzadkość, a jak ją straci, to miesiąc i ma od nowa. Numery na franczyzie zna każdy, ale nikt tego nie rusza, cisza. Co gorsza nie ma już alternatyw, bo inne sklepy padły, zostały Żabki i Biedronki.