Microsoft zawiesza sprzedaż w Rosji, pomaga Ukrainie w obronie cybernetycznej
Amerykański koncern Microsoft zawiesza sprzedaż swoich wszystkich nowych produktów i usług w Rosji. Będzie też dalej wspierał Ukrainę w obronie przed atakami cybernetycznymi.
Wiceprezes Microsoftu Brad Smith we wpisie zamieszczonym na firmowym blogu w piątek po południu podkreślił, że firma postępuje zgodnie z sankcjami nałożonymi na Rosję przez USA, Unię Europejską i Wielką Brytanię.
- Uważamy, że najbardziej efektywnie pomożemy Ukrainie, gdy podejmiemy konkretne kroki, w koordynacji z decyzjami ogłoszonymi przez te rządu. Podejmiemy dodatkowe kroki, jeśli sytuacja będzie się rozwijać - stwierdził.
- Tak jak reszta świata jesteśmy przerażeni, oburzeni i zasmuceni obrazami i informacjami z wojny w Ukrainie. Potępiamy tę nieuzasadnioną, niesprowokowaną i bezprawną inwazję Rosji - podkreślił.
Brad Smith zapowiedział, że Microsoft dalej będzie zaangażowany w obronę cybernetyczną Ukrainy. Zaznaczył, że od rozpoczęcia inwazji militarnej koncern brał udział w odpieraniu ponad 20 takich ataków ze strony rosyjskiej na ukraiński rząd oraz podmioty z sektora IT i finansowego, a ostatni jak na razie cyberatak był wymierzony w głównego nadawcę telewizyjnego.
Microsoft zawiesza sprzedaż w Rosji, w związku z atakiem na Ukrainę. Usunięto również aplikacje informacyjne RT ze sklepu z aplikacjami Windows na całym świecie; Microsoft Security Response Center (MSRC) dostarcza aktualne informacje techniczne i porady https://t.co/aPTpFE6q4j
— Robert Kosla (@RobertKosla) March 4, 2022
Microsoft, poprzez swoje struktury charytatywne, współpracuje też z organizacjami pomocowymi (m.in. Międzynarodowym Czerwonym Krzyżem i jednostkami ONZ), a w razie potrzeby zapewnia im ochronę cybernetyczną. Pomaga też swoim pracownikom w Ukrainie.
Kilka dni temu Microsoft ogłosił, że nie będzie wyświetlał treści ani reklam z RT i Sputnika, a także wykluczy aplikacje RT ze swojego sklepu z oprogramowaniem. Według agencji Associated Press konta RT oraz Sputnika w Europie zablokował także chiński TikTok.
Rosja bez Apple, Netflixa, gier CD Projekt
Od początku inwazji militarnej na Ukrainę działalność w Rosji ograniczyło wiele firm z różnych sektorów, także mediów, telekomunikacji i nowych technologii. Platforma streamingowi Netflix wstrzymała realizację wszystkich rosyjskich projektów oraz zrezygnowała z nabywania praw do rosyjskich produkcji.
Apple wstrzymał w Rosji sprzedaż swoich produktów oraz działanie systemu płatniczego Apple Pay, natomiast w App Store zablokowano poza Rosją aplikacje rosyjskich mediów propagandowych Russia Today i Sputnik. Sprzedaż w Rosji zawiesiło też kilku innych globalnych producentów sprzętu i oprogramowania: Dell, AMD, Lenovo, Intel, Ericsson i Nokia.
Koncern Meta na swoich platformach Facebook, Instagram, Messenger i WhatsApp zablokował w Ukrainie szereg profili, m.in. rosyjskich mediów państwowych. Natomiast Alphabet tymczasowo wyłączył w Ukrainie niektóre narzędzia Google Maps, które dostarczają na żywo informacji o warunkach drogowych i lokalizacji różnych miejsc.
Twitter zaczął oznaczać treści pochodzące ze stron powiązanych z Kremlem. Natomiast treści z Rosji usunęły serwis s ogłoszeniami pracy Jooble i platforma Only Fans, znana głównie z treści erotycznych.
Koncerny Disney, Warner Bros., Paramount Pictures i Sony Pictures zapowiedziały, że w najbliższym czasie ich nowe filmy nie trafią do dystrybucji kinowej w Rosji.
Koncern Electronic Arts poinformował, że z ostatniej edycji jego piłkarskiej gry wideo „FIFA” zostaną usunięte reprezentacja i kluby z Rosji, a z hokejowej gry „NHL” - drużyny rosyjskie i białoruskie.
Z kolei produkujące gry wideo firmy CD Projekt i Bloober Team zawiesiły sprzedaż swoich tytułów w Rosji i na Białorusi. Taki krok rozważają inni polscy producenci gier.
Działalność w Rosji zawiesiły też koncerny informatyczne Oracle i SAP, a w czwartek o zamknięciu swoich sklepów w kraju poinformowały H&M, IKEA i JYSK.
Dołącz do dyskusji: Microsoft zawiesza sprzedaż w Rosji, pomaga Ukrainie w obronie cybernetycznej