Młodzi Polacy nie rozstają się ze smartfonami, jednocześnie boją się cyberprzestępczości
Nastolatki w Polsce korzystają z internetu średnio 4 godzin i 12 minut na dobę, najczęściej za pośrednictwem smartfona. Jednocześnie dwie trzecie obawia się nasilenia cyberprzestępczości - pokazuje nowy raport NASK.
Z roku na rok polskie nastolatki korzystają z internetu coraz więcej. Z tegorocznej edycji badania NASK "Nastolatki 3.0" wynika, że średni czas korzystania z internetu przez młodych Polaków wynosi 4 godziny i 12 minut (w poprzedniej edycji badania średnia wynosiła około 3 godzin i 40 minut).
– Wpływ na to ma przede wszystkim coraz częstsze korzystanie ze smartfonów – piszą autorzy raportu. 27 proc. badanych zadeklarowało korzystanie z internetu od dwóch do czterech godzin dziennie, 22,9 proc. pędza w sieci od czterech do sześciu godzin. 12 proc. ankietowanych szacuje, że każdego dnia poświęca na internet osiem lub więcej godzin.
– Dziś pytanie ile czasu jesteś on-line nabiera nowego znaczenia. Wielu z młodych, a także całkiem dojrzałych ludzi, jest de facto on-line przez cały czas, ponieważ mamy przy sobie smartfony na stałe połączone z siecią. Na bieżąco otrzymujemy powiadomienia z mediów społecznościowych, wiadomości przez komunikatory, w każdej chwili możemy sięgnąć po telefon i skorzystać z tego co oferuje sieć – wyjaśnia Marcin Bochenek, dyrektor pionu rozwoju społeczeństwa informacyjnego w NASK Państwowym Instytucie Badawczym.
Internet miejscem rozrywki
Smartfony podłączone do internetu służą młodzieży przede wszystkim do celów rozrywkowych. Aż 65,4 proc. badanych słucha w sieci muzyki, 62,1 proc. ogląda filmy i seriale. Do kontaktu z rodziną i znajomymi poprzez komunikatory internet wykorzystuje 61 proc. ankietowanych, a do używania portali społecznościowych 59,4 proc.
– Telefon komórkowy (smartfon) jest pierwszym urządzeniem, wymienianym jako narzędzie do tych aktywności – 93,9 proc. respondentów wskazuje, że to właśnie za jego pomocą najczęściej korzysta z internetu – mówi dr Rafał Lange Kierownik Pracowni Badań Społecznych w NASK.
Funkcjonowania bez telefonu komórkowego nie wyobraża sobie już 15,7 proc badanych. Smartfon zastępuje nastolatkom wiele różnych urządzeń, w tym radio, telewizor, telefon czy komputer stacjonarny. Ponad połowa (56 proc.) badanych nastolatków przyznała, że powinna mniej korzystać z telefonu komórkowego, a 42 proc. – że spędza w sieci więcej czasu niż planowało.
Autorzy badania zwracają uwagę, że wypowiedzi blisko 1/3 badanych wskazują na ryzyko silnego uzależnienia od smartfonów.
Youtube rządzi wśród nastolatków
Zapytani o najczęściej odwiedzaną platformę społecznościową, nastolatki w zdecydowanej większości wskazują na YouTube'a (94 proc. odpowiedzi). Sporą popularnością cieszą się Facebook, Snapchat i Instagram. Znikomy odsetek młodzieży (0,2 proc.) nie korzysta z mediów społecznościowych.
Polscy nastolatkowe do internetu najchętniej wrzucają do social mediów zdjęcia i filmy, na których widać ich samych lub coś, co zobaczyli. Memy i gify udostępnia co czwarta zapytana osoba. Lokalizację publikuje w mediach społecznościowych 21,9 proc. badanych, swoje komentarze czy opinie wrzuca 18,6 proc. nastolatków.
Nastolatki boją się przemocy w sieci
Ponad dwie trzecie badanych (66,3 proc.) badanych nastolatków wskazuje, że największym zagrożeniem w związku z rozwojem internetu są ataki hakerów i cyberprzestępców. Ponad połowa (55,8 proc.) boi się, że coraz więcej treści i stron w internecie będzie odpłatne. Aż 44,3 proc. nastolatków ma obawy o wolność słowa i cenzurę w sieci, więcej niż co trzeci badany boi się inwigilacji prywatnych firm lub władz państwowych.
Na pytanie: „Co stanowi największe zagrożenie dla prywatności w internecie?” najpopularniejsza odpowiedź to „otwieranie załączników z nieznanego źródła”. Wybrało ją 61,6 proc. ankietowanych,
Blisko 60 proc. badanych jest świadomych, że korzystanie z portali społecznościowych może skutkować narażeniem się na ryzyko wycieku danych osobistych. Ta wiedza rośnie wraz z wiekiem respondentów.
Aż 44,6 proc. badanych młodych Polaków spotkało się w internecie z wyzwiskami skierowanymi do ich znajomych. Podobny odsetek osób doświadczył poniżania i ośmieszania swoich bliskich. 25,6 proc. proc. nastolatków miała w bliskim otoczeniu styczność z groźbami w internecie.
Raport NASK Państwowego Instytut Badawczego „Nastolatki 3.0” został opracowany na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród 1173 uczniów z 55 szkół z całej Polski, w tym uczniów szkół podstawowych (n=531), gimnazjów (n=25), liceów (n=456) oraz techników (n=161).
Dołącz do dyskusji: Młodzi Polacy nie rozstają się ze smartfonami, jednocześnie boją się cyberprzestępczości