SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

"Moloch" następną animacją Tomasza Bagińskiego

"Moloch" to kolejny, krótkometrażowy film animowany, którego producentem jest studio Platige Image, to samo, w którym swoje największe dzieła nakręcił Tomasz Bagiński.

Film powstał pod opieką promotorską Tomasza Bagińskiego i Marcina Kobyleckiego. W pierwotnej wersji obraz realizowany był jako dyplom Marcina Pazery w pracowni filmu animowanego profesora Jerzego Kuci na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dzięki współpracy z Platige Image studencki film telewizyjny przekształcił się w produkcję spełniającą wymagania filmu kinowego.

- Nad filmem pracowałem długi okres czasu. Pierwsze jego nieostre zarysy powstały podczas czwartego roku moich studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dopiero na ostatnim roku poważnie zabrałem się do jego realizacji - wyjaśnia reżyser.

Tytułowy Moloch to wyrodna maszyna, która co jakiś czas budzi się z letargu, aby wywołać najgorsze, ludzkie instynkty. Ten potwór sprawuje władzę nad przemysłowym kombinatem, niegdyś pełnym splendoru, dziś zimnym, zdegradowanym i wyniszczonym miejscem.

 Moje zainteresowanie polską i rosyjską literaturą science-fiction oraz industrialnym, brzemieniem miało wpływ na kształt filmu - mówi Pazera. - Ostatecznie do realizacji "Molocha" zainspirowały mnie gry komputerowe typu deathmatch – kilkanaście anonimowych postaci toczy walkę na arenie, gdzie każda napotkana osoba opętana jest szaleńczą żądzą zabijania. Nie ma żadnych zasad, tylko określona ilość czasu na wyeliminowanie jak największej ilości przeciwników. Gdy czas upłynie arena pozostaje pusta, do momentu, aż pojawią się nowi gracze. Podobny  efekt chciałem uzyskać w swojej animacji - dodaje twórca.

Istotą plastyki filmu "Moloch" jest połączenie, kompozycja kilku technik w taki sposób, aby wspólnie stanowiły nową wartość. Podstawowym założeniem było wyeliminowanie sztuczności, która często towarzyszy obrazom wykonanym w całości techniką 3D, dlatego też cała scenografia oraz tekstury na postaciach malowane były ręcznie. Bardzo pomocne okazało się rzutowanie z kamery wykonanego ręcznie obrazu na trójwymiarową przestrzeń. Animator sięgnął też po bardziej tradycyjne metody realizacji. Jednocześnie skorzystał z rotoskopii, techniki polegającej na, w znacznym uproszczeniu, przerabianu wcześniej nagranego aktorskiego materiału filmowego na materiał animacyjny (po tę samą metodę sięgnął ostatnio Richard Linklater w filmie "A Scanner Darkly").

- Poza czysto komercyjną działalnością studia podejmujemy się realizacji autorskich filmów animowanych. Wspomagamy produkcyjnie młodych, zdolnych artystów w wyniku czego powstają u nas takie filmy jak Marcina czy też Damiana Nenowa – mówi Jarosław Sawko prezes Platige Image.

Muzyką i udźwiękowieniem "Molocha" zajęła się formacja Demodoll (Maciej Pazera, Dawid Szweca), której stylistyka, ciężkie industrialne brzmienie współgra z konwencją filmu. Ścieźka dźwiękowa łączy w sobie instrumenty żywe, wirtualne, a także odgłosy z otoczenia, banków sampli i płyt winylowych. Ten kolaż, (podobnie jak film) stał się dla autorów jedynym, właściwym środkiem na pozyskanie surrealistycznego brzmienia.

"Moloch" trafi do dystrybucji festiwalowej. Dzięki nietypowej konwencji artystycznej oraz jakości wykonania ma duże szanse powtórzyć sukces poprzednich produkcji Platige Image. Film będąc jeszcze w fazie produkcji – tworem niedokończonym, pokazano na międzynarodowym festiwalu Animago, gdzie zdobył główną nagrodę w kategorii Professional/Animation/Short film.

Platige Image to wielokrotnie nagradzane polskie studio postprodukcyjne. Specjalizuje się w tworzeniu grafiki komputerowej, animacji 3D, realizacjach cyfrowych efektów specjalnych oraz kompozycji obrazu. Studio jest również zaangażowane w produkcję filmów animowanych. Zrealizowało między innymi takie obrazy jak „Undo“ Marcina Waśko czy filmy Tomasza Bagińskiego: nominowaną do Oscara „Katedrę“ oraz „Sztukę spadania“, tegorocznego zdobywcę nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej (BAFTA). Na początku tego roku Platige Image podjęło współpracę z dwójką młodych twórców, w efekcie, której wyprodukowało ich filmy: „Moloch” oraz film Damiana Nenowa pt. „Wielka ucieczka”, studenta trzeciego roku Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi

Aktualnie w studio trwają prace nad trzema nowymi animacjami: "Kinematograf", "Wszyscy święci", "Paths of Hate".

Zobacz zwiastun filmu w Onet.pl: http://film.onet.pl/12367,36038,1,0,1,zwiastuny.html

Dołącz do dyskusji: "Moloch" następną animacją Tomasza Bagińskiego

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl