SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ruszyła rezerwacja MUX-5. Niebawem konkurs na nowe kanały naziemne

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej rozpoczął procedurę dotyczącą rezerwacji piątego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej – dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. O dokonanie rezerwacji częstotliwości 470-694 MHz (MUX-5) wnioskuje Emitel, operator naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej.  

RTCN Święty Krzyż, jeden z obiektów nadawczych Emitela (fot. Adrian Gąbka) RTCN Święty Krzyż, jeden z obiektów nadawczych Emitela (fot. Adrian Gąbka)

Wniosek dotyczy emisji na obszarze całego kraju w standardzie DVB-T2 z kodekiem HEVC. Z nieoficjalnych informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że na MUX-5 naziemnej telewizji cyfrowej ma być dostępnych siedem slotów na kanały telewizyjne. Termin na złożenie wniosku o rezerwację upływa 29 lipca. Później powinny ruszyć miesięczne konsultacje dotyczące projektu decyzji rezerwacyjnej. W okolicach września Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji może uzgodnić ogłoszenie i rozpisać konkurs na nadawanie naziemne. Regularna emisja piątego multipleksu mogłaby więc ruszyć pod koniec roku.

Procedura może być nieco dłuższa, jeśli inny podmiot, podobnie jak Emitel, będzie chciał zarezerwować MUX-5. - Emitel złożył wniosek o rezerwację częstotliwości dla MUX-5. Teraz czekamy 14 dni na to, czy podobny wniosek złoży inny podmiot. Jeżeli złoży, Prezes UKE ogłosi konkurs. Jeżeli nie złoży - Prezes UKE może ogłosić konkurs lub wydać decyzję rezerwacyjną dla wnioskodawcy - informuje Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE. Wśród potencjalnie zainteresowanych mogą być na przykład firmy Info-TV-FM czy BCAST, związane z Cyfrowym Polsatem.

MUX-5 naziemnej telewizji cyfrowej był już wykorzystywany w latach 2021-2022 jako multipleks eksperymentalny Telewizji Polskiej. Na przykład w marcu 2022 roku obejmował kanały: TVP3 Warszawa HD, TVP Dokument HD, TVP Kobieta HD, TVP Kultura HD i TV Rozrywka HD. Docierał do blisko 90 proc. populacji Polski. Multipleks miał przygotować widzów do zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC. Później nadawca publiczny zarejestrował MUX-6, a MUX-5 przestał być używany.

Pod koniec 2021 roku ówczesny przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski zaproponował prezesowi UKE Jackowi Oko, aby do MUX-5 przenieść MUX-8. Częstotliwości zajmowane przez ósmy multipleks trafiłyby na potrzeby cyfrowego radia DAB+, a wszystkie multipleksy telewizyjne byłyby nadawanie w paśmie UHF. Obecnie jedynie MUX-8 jest w VHF. Propozycja nie została rozpatrzona pozytywnie.

Szef KRRiT zapowiedział nowy konkurs

Kilka miesięcy temu tematem MUX-5 zajmowała się na posiedzeniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Nie zapadły jednak żadne rozstrzygnięcia. Temat powrócił w związku z konkursem dotyczącym dwóch miejsc na MUX-8. Regulator zdecydował, że sloty trafią do Republiki i wPolsce24 (Fratria). Chętnych było jednak więcej. TV2 Média Csoport Zártkörűen Működő Részvénytársaság z siedzibą w Budapeszcie zgłosiła kanał PTV, który miał mieć charakter rozrywkowo-lifestylowy. Z kolei związana z Grupą MWE Networks spółka Polskie Media P.S.A. zaproponowała kanał Polska24. Miałby charakter informacyjny i walczyłby z dezinformacją.

W maju na antenie TV Republika przewodniczący KRRiT Maciej Świrski zapowiadał konkurs dotyczący MUX-5. -  Jest jeszcze jeden MUX do zagospodarowania. Pracujemy nad tym, żeby uruchomić konkurs na obsługę tego MUX-u. Będzie jeszcze więcej miejsc na multipleksie ogólnopolskim, żeby wolność słowa w Polsce się krzewiła. Aby ten rynek informacyjny, nie był zamknięty – stwierdził szef KRRiT.

Nie wiadomo czy KRRiT znajdzie aż siedmiu chętnych na nadawanie. W ostatnim konkursie dotyczącym MUX-8 nie wzięły udziału największe firmy, takie jak Telewizja Polsat, TVN Warner Bros. Discovery, Grupa Kino Polska, Wirtualna Polska. Regulator przez rok zabiegał o obsadzenie miejsc na ósmym multipleksie. Na zatłoczonym rynku telewizyjnym, który rywalizuje także o czas widza z serwisami streamingowymi, nadawcy obawiają się wielomilionowych inwestycji. Koncesja naziemna kosztuje prawie 18 mln zł (płatne w dziesięciu ratach), a opłaty na rzecz Emitela ponad 6 mln zł rocznie.

Nadawcy, którzy obawiają się takiej inwestycji, obecnie mogą rozszerzać swój zasięg dzięki multipleksom lokalnym i eksperymentalnym. UKE zdecydował, że nie będzie wydawał pozwoleń na kolejne emisje testowe w DVB-T2. MUX-y testowe mogą więc zniknąć w Gdańsku, Katowicach, Warszawie i Wrocławiu. Jeśli nadawcy tam dostępni będą chcieli utrzymać emisję naziemną, będą musieli powalczyć o miejsca na MUX-5. Na multipleksie eksperymentalnym BCAST poza TV Republika i wPolsce.pl są dostępne m.in. TV Okazje, Stars.TV czy EWTN Polska. 

Dołącz do dyskusji: Ruszyła rezerwacja MUX-5. Niebawem konkurs na nowe kanały naziemne

38 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lolik
Kolejne szajsy zawitają do eteru. Tu już nie ma chętnych na MUX-8. Czas na RePuBlIkA ( jeszcze tak pisanej nie ma w eterze)
odpowiedź
User
Gie
Czyli wiadomo dlaczego Sakiewicz mówił o kolejnym kanale TV Republika. Wiedział że będzie miejsce w NTC.
odpowiedź
User
Teraz?
Kanaly MUX 8 z pasma VHF miały zostać dawno przeniesione na MUX 5 pod pasmo UHF by odbiorcy mieli możliwość łatwiejszego odbioru tych stacji. Jedyne rozsądne rozwiązanie to przeniesienie kanałów z MUX 8 na pasmo UHF.
odpowiedź