SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zmiany na multipleksach lokalnych. Dwa nowe kanały zamiast dubli

Multipleksy lokalne w Częstochowie, Tomaszowie Mazowieckim, Wrocławiu i Świdnicy opuściły Telewizja Puls i Puls 2, które wchodzą jednocześnie w skład ogólnopolskiego MUX-2. W dostępnym na terenie województw śląskiego i łódzkiego MUX-L3 w zamian pojawiły się Power TV i Home TV.

Tunery do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej obsługujące standard DVB-T2/HEVC (fot. Adrian Gąbka) Tunery do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej obsługujące standard DVB-T2/HEVC (fot. Adrian Gąbka)

Telewizja Puls i Puls 2 niemal w całej Polsce są dostępne w MUX-2 (Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TVN, TVN7, TV Puls i Puls 2). Od ponad roku multipleks ten jest nadawany w standardzie DVB-T2 z kodekiem HEVC.

Szacuje się, że blisko 0,5 mln gospodarstw domowych z naziemną telewizją cyfrową posiada starsze telewizory lub tunery, które nie pozwalają na odbiór takich emisji.

Multipleksy lokalne poza MUX-L1 nie muszą przechodzić na DVB-T2. Ich operatorzy wynajmują miejsca ogólnopolskim stacjom, aby dotarły do widzów ze starszymi sprzętami.

MUX-L3 wkrótce przejdzie na DVB-T2

Telewizja Puls nie odpowiedziała na nasze pytania dotyczące zakończenia emisji za pośrednictwem multipleksów lokalnych. Prawdopodobnie ma to związek z zapowiadanym na koniec roku przejściem MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia) na nowy standard. Oczekuje się, że wówczas większość widzów wymieni starsze urządzenia. Po Nowym Roku w starym standardzie będą nadawane tylko nieliczne multipleksy lokalne i MUX-8 (Nowa TV, Metro, WP, Zoom TV).

Multipleks w Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim niebawem przejdzie na nowy standard. - MUX-L3 planujemy przełączyć do DVB-T2/HEVC najpóźniej 1 stycznia, bo niby wtedy standard miał zmienić MUX-3 (TVP). Jeśli TVP wcześniej przełączy MUX3 do standardu DVB-T2/HEVC, to rozważymy wtedy wcześniejszą datę. Chcemy, aby widzowie tego samego dnia wyszukali po nowemu MUX-3 i MUX-L3. Niedawno zwiększyliśmy moc nadawania MUX-L3 w Częstochowie. Nadajnik w Tomaszowie od początku pracował z dużą mocą. Są to moce dużo większe, niż te, gdy dawniej MUX-L3 nadawał z obiektów Emitela - zapowiadał kilka dni temu w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE, która jest operatorem multipleksu.

Podobne zmiany nie są planowane na razie w przypadku MUX-L4 (Wrocław, Świdnica) - Nie ma obecnie planów przełączenia MUX-L4 do DVB-T2. Ma on bardzo bogatą ofertę programową. Intencją naszych klientów jest utrzymanie nadawania w starym standardzie DVB-T(1), który zapewnia największy zasięg, a nadajemy w nim wiele programów w jakości HD. Oglądalność tego multipleksu może wzrosnąć jeszcze bardziej po przełączeniu MUX-3 do T2/HEVC. Widzowie utracą dostęp do TVP, ale dalej będą mogli oglądać flagowe kanały komercyjne z MUX L4 i MUX8 w starym standardzie. Czynimy starania, aby zwiększyć moc nadawania MUX-L4 we Wrocławiu - tłumaczył właściciel Grupy MWE.  

Jakie kanały można oglądać na multipleksach Grupy MWE?

Po ostatnich zmianach w skład MUX-L3 wchodzą: TVC, Power TV, Home Tv Filmax, Stars.TV, Junior Music i TV Okazje. Za pośrednictwem MUX-L4 można natomiast oglądać: Echo24, Home TV, TVC, Xtreme TV, Filmax, Junior Music, Nuta TV, Nuta Gold, Power TV, Stars.TV, Polsat, TVN i TV Okazje. Firma Winnickiego jest też operatorem MUX-L1, który nadaje w nowym standardzie DVB-T2 (Echo 24, Nuta TV, Nuta Gold, Filmax, Power TV, Home TV, Stars.Tv, TVT, TVC, Xtreme TV, TV Dami/TV Bolesławiec oraz TV Okazje). Grupa rozważa rezygnuję z multipleksów eksperymentalnych. Takowe działały w Katowicach i Szczecinie.

Na multipleksach lokalnych wkrótce będzie więcej nowości programowych. Wszystko za sprawą kanałów, które otrzymały koncesje od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. - Pogoda24 planujemy uruchomić na wiosnę. Obecnie trwa instalacja specjalistycznych systemów pogodowych, które pozwolą nam dostarczać najaktualniejsze prognozy. Junior Channel ma już swoją oprawę, zostanie uruchomiony pod koniec stycznia, tak aby młodsi widzowie mogli cieszyć się nową ofertą podczas ferii zimowych. Treść dla tego kanału została zakupiona na początku roku. W przypadku kanału Zakupy24, otrzymanie koncesji trwało dłużej niż przewidywaliśmy. W związku z tym rozważamy teraz możliwość lekkiego przeformatowania tego kanału - zapowiadał w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Karol Warda, TV channels & production director Grupy MWE.

Dołącz do dyskusji: Zmiany na multipleksach lokalnych. Dwa nowe kanały zamiast dubli

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ZIk
Te lokalne multiplexy Winnickiego mają zerową oglądalność. Każdy w branży to wie.
0 0
odpowiedź
User
Antek
A w Szczecinie chyba już nie nadają, mieli pozwolenie chyba do 3.11… i nikt pewnie nawet tego nie zauważył 🤣
0 0
odpowiedź