SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Netflix testuje telewizję linearną

Netflix uruchamia dla subskrybentów nowy serwis internetowy o nazwie Direct. Założeniem platformy jest prezentowanie na niej filmów, seriali i programów według zdefiniowanej kolejności, tak jak odbywa się to w wypadku linearnej telewizji. Na razie Direct będzie dostępny jedynie we Francji.

 

Netflix pozostaje globalnie największym serwisem VoD. Obecnie z platformy korzysta na całym świecie ponad 201 mln subskrybentów.

Direct jak telewizja

W swoich założeniach Netflix oferuje treści w modelu pozwalającym użytkownikom w ramach abonamentu na samodzielny wybór konkretnego filmu czy serialu, ułatwieniem może być opracowany przez serwis system rekomendacji treści.

Czytaj także: Netflix udostępnił finalny zwiastun „The Crown 4”, premiera serialu 15 listopada (wideo)

Teraz jednak, w ramach eksperymentu Netflix postanowił udostępnić we Francji platformę o nazwie Direct, która funkcjonuje na innych zasadach.

Serwis Direct oferuje subskrybentom Netfliksa treści pochodzące z biblioteki serwisu, ale w ramach zdefiniowanego wcześniej programu. Oznacza to, że odbiorca ogląda filmy, seriale i programy w określonej kolejności, tak jak dzieje się to w wypadku tradycyjnej telewizji linearnej.

Na razie Direct jest dostępny jedynie z poziomu przeglądarki internetowej. Zapowiadając nowe rozwiązanie serwis wyjaśnia, że do swojego eksperymentu wybrał Francję, gdzie Netflix ma ponad 9 mln użytkowników, z których spora grupa to osoby w starszym wieku.

Tacy odbiorcy, jak przekonuje firma, są przywiązani do tradycyjnej telewizji i nie zawsze chcą poświęcać swój czas na samodzielny wybór konkretnych pozycji z biblioteki, nawet z wykorzystaniem systemu rekomendacji.

Na razie nie wiadomo czy platforma Direct zostanie udostępniona szerzej poza francuskim rynkiem. Subskrybenci Netfliksa nie będą ponosić żadnych dodatkowych opłat związanych z korzystaniem z Direct.

Czytaj także: Netflix podnosi ceny abonamentów w USA

Netflix latem zyskał 2,2 mln subskrybentów

W drugim kwartale br. Netflix osiągnął wzrost przychodów o 24,9 proc. do 6,15 mld dolarów oraz 720 mln dolarów zysku netto. Liczba jego subskrybentów zwiększyła się o 10,09 mln do 192,95 mln.

W trzecim kwartale br. liczba subskrybentów Netflixa zwiększyła się tylko o 2,2 mln do 201,15 mln.

Według badania Gemius/PBI we wrześniu br. przeglądarkową wersję Netfliksa odwiedziło 4,9 mln polskich internautów, wykonując 64 mln odsłon.

Platforma nie ujawnia, ilu płacących użytkowników ma w Polsce. Z szacunków Comapritech wynika, że może ich być 900 tys.

W 2019 roku Netflix wydał na zawartość programową rekordową kwotę 15 mld dolarów - wynika z danych firmy analitycznej BMO Capital Markets. Według prognoz ekspertów serwis nie zamierza ograniczać się w przyszłości w inwestowaniu w treści. W 2020 roku może to być kwota 17,3 mld, zaś w 2028 - 26 mld dolarów.

Dołącz do dyskusji: Netflix testuje telewizję linearną

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Francja
Francja, to kraj dekoderów. Ruch z serwisem Direct, to może być krok w kierunku linearnych kanałów w ofertach innych dostawców TV. Za X Euro będzie można oglądać Netflixa linearnie, a jak bardzo będziesz chciał kupisz subkrypcję w internecie.
0 0
odpowiedź