SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Neuralink testuje kontrolowanie maszyn za pomocą myśli. Chip pomoże żyć niepełnosprawnym

Należąca do Elona Muska firma Neuralink rozpoczęła testowanie swojego rozwiązania pozwalającego na sterowanie urządzeniami elektronicznymi za pomocą ludzkich myśli. W trakcie prób małpa dzięki wszczepionym do mózgu chipom jest w stanie sterować prostą grą. Według zapowiedzi system budowany przez Neuralink ma w przyszłości pomóc w funkcjonowaniu osobom niepełnosprawnym.

Elon Musk jest najbardziej znany jako szef koncernu Tesla oraz firmy SpaceX zajmującej się lotami w kosmos. To jednak nie wszystko. Musk jest także współtwórcą funkcjonującej od 2016 r. spółki Neuralink, która prowadzi badania nad nowym interfejsem człowiek - maszyna.

Czytaj także: Nieudana próba rakiety Starship SN11 firmy SpaceX

Małpa steruje komputerem

Inżynierowie Neuralink szykują rozwiązanie polegające na tym, że specjalne chipy umieszczone w mózgu człowieka pozwolą mu na sterowanie smartfonem, komputerem czy innym urządzeniem elektronicznym za pomocą poleceń wydawanych za pomocą myśli. Do sterowania maszyną nie będzie konieczne korzystanie z rąk.

Pierwsze koncepcje związane z nowatorskim systemem zostały szerzej zaprezentowane w 2019 r. Z kolei w połowie 2020 r. zapowiedziano, że dzięki rozwiązaniu Neuralink możliwe będzie przesyłanie muzyki bezpośrednio do mózgu człowieka, bez używania głośników lub słuchawek.

Teraz okazuje się, że prace inżynierów Neuralink nad interfejsem człowiek - maszyna nadal trwają. Firma przedstawiła w sieci film przedstawiający testy szykowanego systemu z wykorzystaniem małpy o imieniu Pager.

Na nagraniu widać, że Pager dzięki wszczepionym w okolice mózgu dwóm chipom jest w stanie sterować na ekranie prostą grą elektroniczną o nazwie Pong.

 

Uzupełniając informacje na temat prowadzonych przez Neuralink testów Elon Musk na Twitterze zdradził, że w przyszłości nowy system w pierwszej kolejności ma pomóc osobom niepełnosprawnym (np. sparaliżowanym) w obsługiwaniu urządzeń elektronicznych za pomocą poleceń wydawanych bezpośrednio w mózgu, bez konieczności posługiwania się rękami. Dzięki temu sterowanie np. smartfonem ma być znacznie szybsze i bardziej przyjazne użytkownikowi niż w wypadku obecnej technologii dotykowej.

Musk w swoich wizjach związanych z zastosowaniem nowatorskiego systemu poszedł jeszcze dalej. Biznesmen zapowiedział, że w dalszej przyszłości rozwiązania opracowane przez Neuralink pozwolą przywrócić chorym zdolność chodzenia. Będzie to możliwe dzięki zastosowaniu dodatkowych czujników i siłowników w ciele człowieka sterowanych za pomocą wspomnianych wcześniej chipów.

Czytaj także: Tesla pozwala płacić za auta kryptowalutą. Model 3 za jednego bitcoina

Na razie nie wiadomo nic na temat tego, kiedy Neuralink zamierza zaprezentować funkcjonowanie jej rozwiązania na przykładzie człowieka.

 

Dołącz do dyskusji: Neuralink testuje kontrolowanie maszyn za pomocą myśli. Chip pomoże żyć niepełnosprawnym

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl