Nowy właściciel Radia ZET u przewodniczącego KRRiT. „Chcieli się przedstawić”
W Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji w minionym tygodniu odbyło się spotkanie z przedstawicielami firmy Czech Media Invest, który niedawno kupili Grupę Eurozet. - Nowi właściciele chcieli się przedstawić - powiedział nam Witold Kołodziejski, przewodniczący KRRiT.
Przypomnijmy, że Czech Media Invest, w wyniku transakcji z Lagardere Group, wkrótce stanie się właścicielem 100 proc. udziałów Grupy Eurozet, właściciela marek radiowych oraz serwisów internetowych w Polsce, m.in. stacji Radio Zet.
Spółki zależne od osób zagranicznych, których siedziby lub miejsce zamieszkania znajdują się w państwach członkowskich Unii Europejskiej (oraz Islandii, Norwegii i Liechtensteinie) nie podlegają zapisom art. 40a ustawy o radiofonii i telewizji. Oznacza to, że przy zakupie akcji nie muszą ubiegać się o zezwolenie przewodniczącego KRRiT, jednak jak powiedziała nam rzeczniczka Grupy Eurozet, Małgorzata Kozieł spotkanie miało charakter „relacyjny” i polegało na przedstawieniu sytuacji KRRiT oraz przyjęciu do wiadomości przez organ, faktu odbycia się transakcji.
Informację potwierdził także Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, który stwierdził, że nowi właściciele „chcieli się przedstawić”.
W Polsce do Lagardère od początku lat 90. należy Eurozet, właściciel Radia ZET, Antyradia, Meloradia (do września ub.r. działającego pod nazwą ZET Gold) i Chillizet oraz serwisów internetowych tych stacji.
Transakcja zostanie sfinalizowana pod warunkiem wydania zgody przez urzędy regulacyjne, w krajach, których działają przejmowane spółki. W Polsce prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyda zgodę na dokonanie koncentracji, jeżeli w jej wyniku konkurencja na rynku nie zostanie istotnie ograniczona. W naszym kraju to właściwie formalność, ponieważ dotąd Czech Media Invest nie prowadziła u nas żadnej działalności. Wniosek w tej sprawie do UOKiK firma złożyła na początku czerwca br.
Szefem Czech Media Invest jest Daniel Křetínský
Czech Media Invest wydaje w Czechach cztery dzienniki (m.in. „Blesk”, „Aha!” i „Sport”) oraz szereg magazynów i serwisów internetowych. Ponadto ma dwie drukarnie oraz zajmuje się wydawaniem książek i dystrybucją prasy. Cztery lata temu należący do firmy Czech News Center Holding przejął czeski oddział Ringier Axel Springer (który miał drukarnię i wydawał m.in. „Blesk” i „Aha!”). Kwotę tej transakcji szacowano na 170 mln euro.
Szefem i współwłaścicielem firmy jest Daniel Křetínský, który jest właścicielem koncernu energetycznego EPH (ma 94 proc. jego udziałów). Dwa lata temu 31 proc. udziałów spółki zależnej EPH odpowiadającej za infrastrukturę sprzedał grupie inwestorów za 1,6 mld dolarów. „Forbes” w br. wycenił majątek Křetínskiego na 2,6 mld dolarów.
W komunikacie Lagardère zaznaczono, że kupno biznesu radiowego firmy wynika ze strategii rozwoju Czech Media Invest zakładającej działalność w nowych sektorach rynku mediowego.
W strukturze koncernu Lagardère biznes radiowy przyniósł w ub.r. 22 proc. wpływów pionu Lagardère Active, mniej niż prasa (39 proc.) i telewizja (32 proc). 77 proc. przychodów tego pionu osiągnięto we Francji.
W ub.r. Lagardère Active zanotował 872 mln euro wpływów, po spadku o 4,7 proc. w skali roku. Tłumaczono to m.in. spadkiem słuchalności stacji Europe 1, ograniczeniem działalności firmy produkcyjnej Lagardère Studios i spadkami na rynku prasowym. Zysk EBIT Lagardère Active zmalał rok do roku z 78 do 70 mln euro.
Cały koncern Lagardère miał w ub.r. 7,07 mld euro wpływów (wobec 7,39 mld euro w 2016 roku) i 179 mln euro zysku (po wzroście o 4 mln euro w skali roku).
Dołącz do dyskusji: Nowy właściciel Radia ZET u przewodniczącego KRRiT. „Chcieli się przedstawić”
Cóż.