"Obóz śmierci"
Edipresse uczciło rocznicę oswobodzenia Auschwitz
Wydawnictwo Edipresse Polska postanowiło uczcić sześćdziesiątą rocznicę oswobodzenia obozu Auschwitz wydając reprint oryginału wydanej konspiracyjnie w grudniu 1942 roku książki "Obóz śmierci".
Jest to pierwsze udokumentowane , oparte na autentycznych relacjach więźniów obozu z pierwszych transportów: Eryka Lipińskiego( numer obozowy 20022), Henryka Świątkowskiego ( numer nieustalony) i Edwarda Bugajskiego ( numer obozowy 16929), wydawnictwo na temat niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Pierwsze, wydane nakładem działającej w konspiracji Polskiej Partii Socjalistycznej w okupowanej przez Niemców Warszawie, i jednocześnie pierwsze, które trafiło w czasie wojny na Zachód.
W latach 1943- 1945 ukazało się w ośmiu językach. Pierwsze wydanie książki zbiegło się w czasie z misją Jana Karskiego, który informował przywódców wolnego świata o losie narodu żydowskiego pod okupacją niemiecką.
Autorką książki jest Natalia Zarembina z domu Lipszyc "Wita Marcinkowska" ( 1895- 1973), dziennikarka i publicystka, była żoną czołowego działacza PPS Zygmunta Zaremby. W czasie II wojny światowej czynna w konspiracji - w Polskiej Partii Socjalistycznej i w konspiracyjnej Radzie Pomocy Żydom "Żegota". W 1946 roku opuściła kraj, udając się na emigrację polityczną. W roku 1970 wróciła do Polski, gdzie zmarła 30 kwietnia 1973 roku.
Obecnie wydana książka Natalii Zarembiny "Obóz śmierci" zawiera reprinty: pierwszego wydania konspiracyjnego ( Warszawa 1942), tłumaczenia na język angielski obszernych fragmentów publikowanych na łamach "Free World" ( Nowy Jork 1944) i osobnego książkowego wydania w języku angielskim (Londyn 1943).
Słowo wstępne do książki napisali Andrzej Przewoźnik- sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa oraz dr Andrzej Krzysztof Kunert.
Obecne wydanie opracował Andrzej Krzysztof Kunert przy współpracy Zygmunta Walkowskiego, opiekę radakcyjną nad książką sprawował Marcin Kędryna, projekt graficzny przygotowała Bożena Kalinowska.
Podczas tegorocznych obchodów rocznicowych książkę otrzymają honorowi goście uroczystości w Oświęcimiu.
Dołącz do dyskusji: "Obóz śmierci"