SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Złożono wniosek o odwołanie prezes Polskiego Radia, sprawę zbada najpierw wewnętrzna komisja

W niedzielę po południu Grzegorz Podżorny, przedstawiciel Kukiz’15 w Radzie Mediów Narodowych złożył wniosek o odwołanie prezes Polskiego Radia Agnieszki Kamińskiej. Poparł go natychmiast Juliusz Braun, jednak Krzysztof Czabański zaznacza, że zwoła Radę dopiero po tym, jak otrzyma raport wewnętrznej komisji w Trójce, która zbada zamieszanie wokół piosenki Kazika „Twój ból jest większy niż mój”. Po tym wydarzeniu z rozgłośnią rozstali się Marek Niedźwiecki, Hirek Wrona i Marcin Kydryński, a od stacji odcięło się wielu muzyków.

Agnieszka Kamińska, fot. Polskie Radio Agnieszka Kamińska, fot. Polskie Radio

Piosenka Kazika Staszewskiego „Twój ból jest większy niż mój” jako nowość znalazła się na pierwszym miejscu na "Liście" w miniony piątek. Wydanie prowadził Marek Niedźwiecki. W sobotę przed południem internauci zauważyli, że na portalu Polskiego Radia nie działa sekcja dotycząca "Listy Przebojów" Trójki. Niedostępny był też artykuł omawiający jej ostatnie wydanie, chociaż nadal były artykuły z jego zapisem. Dziennikarze, a także inni internauci, zarzucili Polskiemu Radiu próbę cenzury. Na fanpage’u facebookowym Trójki pojawiły się liczne głosy krytyki, zamieszczano też linki do piosenki Kazika i zapisanych kopii tekstu z wynikami ostatniego wydania listy.

Po godz. 18 pojawiło się oświadczenie, w którym dyrektor Trójki Tomasz Kowalczewski poinformował, że ostatnie notowanie "Listy Przebojów" zostało unieważnione, o czym zdecydowała redakcja stacji. Uzasadniał to faktem, że został złamany regulamin i do głosowania wprowadzono piosenkę spoza listy. Według niego „dokonano manipulacji przy liczeniu głosów oddawanych na poszczególne piosenki, co zafałszowało wynik końcowy”.

Prezes Polskiego Radia deklaruje wyjaśnienie sprawy

Natomiast późnym wieczorem w sobotę głos w sprawie zabrała Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia, która oceniła, że „podczas elektronicznego głosowania została wprowadzona piosenka spoza listy i doszło do ingerencji w kolejność utworów”. - Wskutek tego wynik końcowy nie odzwierciedlał głosowania słuchaczy - wyjaśniła. Zapowiedziała, że Polskie Radio sprawdzi, „czy nastąpiło to w wyniku błędu informatycznego, czy też była to ingerencja z zewnątrz”.

Sprawa piosenki Kazika i anulowania „Listy Przebojów Trójki” wywołała lawinę krytycznych komentarzy w mediach społecznościowych. W niedzielę rano fraza: „Kazik. Twój ból jest lepszy niż mój” znalazła się wśród najczęściej wyszukiwanych w polskim internecie. Decyzję o odejściu z rozgłośni w sobotę wieczorem podjął Marek Niedźwiecki, a w niedzielę Hirek Wrona oraz Marcin Kydryński. Jednocześnie Bartosz Gil miał zostać zawieszony, o czym poinformowała jego żona.  

W związku z zaistniałą sytuacją wniosek o odwołanie Agnieszki Kamińskiej w niedzielę po południu złożył Grzegorz Podżorny (w Radzie Mediów Narodowych z ramienia Kukiz’15), pismo w tej sprawie wysłał mailowo do przewodniczącego Rady Krzysztofa Czabańskiego. - Uwaga! Na prośbę Pawła Kukiza przedstawiciel Kukiz’ 15w Radzie Mediów Narodowych, Grzegorz Podżorny, złoży wniosek o natychmiastowe odwołanie prezes Polskiego Radia za tolerowanie skandalicznego cenzurowania piosenki Kazika i o rozpisanie otwartego konkursu na to stanowisko - napisał Stanisław Tyszka z Kukiz'15.

Jak wynika z naszych informacji poparł go Juliusz Braun, który do swojej wiadomości załączył również prośbę o zwołanie posiedzenia podczas którego - według niego - Rada powinna także rozpocząć proces rekrutacji na stanowisko prezesa Telewizji Polskiej. Przypomnijmy, że obecnie p.o. szefa publicznej telewizji jest Maciej Łopiński, ale czas, kiedy został oddelegowany do pełnienia funkcji mija 10 czerwca br.

Z kolei posłanka PiS i członkini Rady Mediów Narodowych Joanna Lichocka wyraziła swoje poparcie dla działań szefowej Polskiego Radia. - O sprawie Trójki dowiedziałam się po fakcie. Ale chciałabym wyrazić publicznie wyrazy wsparcia dla prezes PR Agnieszki Kamińskiej i dyrektora PR3 Tomasza Kowalczewskiego. Mają trudną pracę, narażeni są na ataki z różnych stron. W tej sprawie mają rację. #wolnemedia - napisała na Twitterze.

Rada zbierze się dopiero po wewnętrznym raporcie z Trójki

Krzysztof Czabański w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl stwierdził, że na razie nie będzie zwoływać posiedzenia, dopóki wewnętrzna komisja nie wyjaśni okoliczności wokół „Listy Przebojów Trójki”, zwoła je „dopiero po wewnętrznym raporcie z Programu Trzeciego”.

Wyjaśnienia sprawy od Czabańskiego oczekuje wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, która napisała list do szefa Rady Mediów Narodowych. - Liczę, że Rada Mediów Narodowych podejmie szybkie i zdecydowane kroki w sprawie wyjaśnienia incydentu oraz powrotu piosenki na fale radiowej Trójki. Pamiętajmy, że wirus, z którym walczymy, atakuje płuca, a nie zdrowy rozsądek - stwierdziła.

W niedzielę wieczorem dyrektor stacji Tomasz Kowalczewski wydał kolejne oświadczenie, w którym stwierdził, że władze stacji są przekonane, że ręcznie zmanipulowano ostatnie wydanie Listy Przebojów. - Według głosów słuchaczy Kazik powinien być na miejscu czwartym. Z naszych ustaleń wynika, że to prowadzący tego dnia audycję zdecydował o przestawieniu piosenki „Twój ból jest większy niż mój” na miejsce pierwsze - napisał.

Dodał: - Z naszych ustaleń wynika, że to prowadzący tego dnia audycję zdecydował o przestawieniu piosenki „Twój ból jest większy niż mój” na miejsce pierwsze, a piosenka wybrana przez słuchaczy z największą liczbą głosów spadła na miejsce szóste - napisał. Dyrektor stacji zaznaczył, że „ przez te zabiegi ucierpieli inni wykonawcy i nie była to niestety pierwsza taka ingerencja w wolę słuchaczy”.

W odpowiedzi na stawiane zarzuty Marek Niedźwiecki wydał krótkie oświadczenie, które zamieściła na Facebooku Magdalena Jethon, była dyrektor Polskiego Radia. - W związku z sytuacją, która zaistniała wokół piątkowego notowania LP3 oraz posądzeniem mnie o nieuczciwość w przygotowywaniu audycji, którą prowadzę od 35 lat, kończę współpracę z Programem III Polskiego Radia - stwierdził.

Ordyński: kuriozalne wydarzenie

Wiceprzewodniczący rady programowej Polskiego Radia oraz wiceszef Towarzystwa Dziennikarskiego Jan Ordyński przekazał redakcji Wirtualnemedia.pl pismo, w którym ocenił, że „Agnieszka Kamińska, prezeska Polskiego Radia, wydała obłudne oświadczenie w sprawie tego, co wydarzyło się w Trójce”. - Obłudne dlatego, bo to ona jako prezeska, a wcześniej dyrektorka Jedynki jest współodpowiedzialna za fatalną atmosferę panującą w firmie. Piszę o tym z pełną odpowiedzialnością, jako "opozycyjny" wiceprzewodniczący Rady Programowej Polskiego Radia. Wielokrotnie, podczas posiedzeń tego gremium, zwracałem uwagę na fatalną politykę personalną, przejawiającą się przede wszystkim w pozbywaniu się utalentowanych dziennikarzy. Mówiłem też o rażącej jednostronność publicystyki politycznej. Wszystkie te, nie tylko zresztą moje uwagi, spotykały się z lekceważeniem m.in. pani Kamińskiej. To właśnie od niej usłyszałem - gdy pytałem o powody odsunięcia od anteny redaktor Agaty Kasprolewicz, laureatki Grand Press 2017 - że "nie muszę się panu tłumaczyć". W Jej obronie wystąpiła też duża grupa koleżanek i kolegów - stwierdził.

Dodał, że podobnie, jak w sprawie redaktor Agaty Agata Kasprolewicz, były też traktowane jego inne interwencje i sugestie. - Tak więc kuriozalne wydarzenie, do którego doszło w Trójce, jest tylko jednym z przejawów sytuacji panującej w Polskim Radio – podsumował.

Wytwórnia Mystic Production, dystrybuująca na terenie Polski utwory m.in. Deep Purple, Marillion czy Nicka Cave’a, ogłosiła zawieszenie współpracy z radiową Trójką. Powodem jest zamieszanie wokół odejścia z rozgłośni Marka Niedźwieckiego. Swój protest wobec sytuacji w rozgłośni wyraziło także wielu artystów m.in. Organek, Dawid Podsiadło, Katarzyna Nosowska, Muniek Staszczyk, Daria Zawiałow czy Krzysztof Zalewski.

Od lutego do kwietnia br. udział Trójki w rynku słuchalności wyniósł 4,7 proc. - wynika z badania Radio Track Kantar Polska.

Według badania Gemius/PBI w styczniu br. portal PolskieRadio.pl zanotował 1,35 mln użytkowników, 10,25 mln odsłon oraz 8 minut i 21 sekund średniego czasu korzystania przez odwiedzającego.

Seria rozstań z Trójką po odejściu Wojciecha Manna

W br. z radiową trójką pożegnało się kilkoro jej wieloletnich dziennikarzy. W styczniu nie przedłużono umowy z Dariuszem Rosiakiem, który przygotowywał cotygodniowy "Raport o stanie świata". Rosiak szybko zorganizował zbiórkę na platformie Patronite i zaczął realizować „Raport o stanie świata” w formie podcastu internetowego, z dodatkowymi cyklami.

9 marca z anteną rozstała się dziennikarka muzyczna Anna Gacek, nie przyjmując nowej propozycji współpracy. Kilka dni później po 55 latach współpracy z Trójki odszedł Wojciech Mann, który w ostatnim czasie prowadził kilka audycji, m.in. „W tonacji Trójki” razem z Gacek. Później z rozgłośnią pożegnali się również Gaba Kulka i Jan Młynarski, a po nich Jan Chojnacki, a także Wojciech Waglewski z synem Bartoszem („Fisz”).

Z kolei pod koniec kwietnia z Trójki odeszli dziennikarze Dariusz Bugalski i Paweł Drozd. Zapowiedzieli, że będą tworzyć autorskie podcasty, na platformie Patronite rozpoczęli zbiórki w tym celu. Ponadto przygotowują razem 7-odcinkowy serialu audio dla Audioteki.

Polskie Radio z nowym prezesem

W ub.r. Polskim Radiem jako prezes zarządzał Andrzej Rogoyski, w marcu ub.r. z funkcji członka zarządu został odwołany Mariusz Staniszewski. Natomiast Rogoyskiego zdymisjonowano w drugiej połowie stycznia, jego stanowisko objęła Agnieszka Kamińska, wcześniej m.in. dyrektor Jedynki, a od końcówki grudnia ub.r. wiceprezes spółki.

W połowie kwietnia Agnieszka Kamińska w mailu do pracowników Polskiego Radia zapewniła, że mimo pandemii i recesji gospodarczej firma nie planuje zwolnień ani obniżki pensji.

Według sprawozdania abonamentowego ub.r. Polskie Radio zanotowało spadek przychodów o 6,07 proc. do 336,53 mln zł. Nadawca miał 219,32 mln zł z abonamentu rtv i rekompensaty abonamentowej (5,8 proc. mniej niż rok wcześniej), a jego Agencja Reklamy osiągnęła 62,72 mln zł wpływów (po spadku o 7,4 proc.). Zanotował stratę, nie podaje jej wysokości.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Liderem RMF FM

W 2019 roku średni dzienny zasięg radia wyniósł 72,2 proc., a tygodniowy - 91,2 proc. Z kolei średni dobowy czas słuchania wyniósł 269 minut. Najchętniej słuchaną stacją niezmiennie było RMF FM, a sieć Eska wyprzedziła Jedynkę.

Dołącz do dyskusji: Złożono wniosek o odwołanie prezes Polskiego Radia, sprawę zbada najpierw wewnętrzna komisja

33 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jedynka
Sprawe powinna zbadac raczej prokuratura!! Zniszczyc taka marke. Wlasnosc panstwa. Doprowadzila do ruiny najpierw Jedynke - jako dyrektor tej anteny, a teraz Trojke.
Powinna natychmiast zostac odsunieta i rozliczona. I dozywotni zakaz pracy w instytucjach panstwowych. Podobnie Czabanski i jego zona.
A ten dziad ma czelnosc mowic o jakiejs komisji w Trojce?! Jakiej? Sklad Kowalczewski, Czabanska i Kurec? To kpina!!
0 0
odpowiedź
User
Hiriu
Marek skręcił notowanie jak fryzjer skręcał mecze, to jest nie do obrony, kolejny "autorytet" okazał się niestety pospolitą...
0 0
odpowiedź
User
Szok, to nie moglo sie wydarzyc!
Jezeli jestescie prawi i sprawiedliwi to dla Kaminskiej paragraf 52 i dozywotni zakaz pracy w spolkach skarbu panstwa!!!!!
0 0
odpowiedź