Orange wybuduje w Łódzkiej Strefie Ekonomicznej wewnętrzną sieć 5G
Spółka Orange Polska podpisała we wtorek umowę z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną na budowę wewnętrznej sieci 5G w paśmie 3,6 GHz. Będzie gotowa na początku 2021 roku i zapewni zasięg w siedzibie ŁSSE.
Wewnętrzna sieć kampusowej 5G potrzebna jest do stworzenia ŁSSE 5G Lab, czyli przestrzeni wyposażonej w narzędzia, sprzęt i infrastrukturę do testowania innowacji 5G. Dedykowana będzie startupom, tworzącym rozwiązania oparte na technologii 5G. Infrastruktura zapewni wewnętrzny zasięg w dwóch budynkach Łódzkiej Strefy. Pozwoli to inwestorom, startupom i firmom współpracującym z nią bana testowanie najbardziej innowacyjnych rozwiązań wykorzystujących technologię piątej generacji. Orange zapewnić ma również wsparcie ekspertów, związane z zastosowaniem technologii 5G w przemyśle.
- 5G to jeden z ważnych elementów naszej strategii. Wierzymy, że podobne wdrożenia szybko pokażą potencjał rozwiązań nowej generacji. Do budowy sieci 5G wykorzystamy pasmo 3,6 GHz, udostępnione przez regulatora. Będzie to pierwsza w Polsce wewnętrzna sieć 5G działająca w docelowym dla tej generacji paśmie – komentuje Julien Ducarroz, prezes zarządu Orange Polska.
- Budowany przez nas ekosystem 5G na terenie Łódzkiej Strefy otwiera przed młodymi, technologicznymi firmami szerokie możliwości kreowania i testowania innowacji. Stworzone przez startupy rozwiązania oparte o technologię 5G firmy będą mogły przenosić do przemysłu. Dzięki naszemu akceleratorowi S5 i 5G Lab będziemy świadkami pierwszych w Polsce wdrożeń innowacji opartych o technologię 5G w fabrykach inwestorów - mówi Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes ŁSSE.
Umowa podpisana przez Orange Polska z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną zakłada nie tylko dostarczenie, instalację, konfigurację i utrzymanie niezbędnej infrastruktury. Orange zaangażuje się także w rozwój startupów. Wybrane firmy otrzymają wsparcie w ramach programu Orange Fab, zajmującego się testowaniem i rozwojem innowacyjnych rozwiązań.. Partnerem technologicznym powstającej sieci jest Ericsson, który dostarczy urządzenia najnowszej generacji zapewniające zasięg wewnątrzbudynkowy - 5G Radio Dot.
Sieć uruchomiona przez Orange zapewni zasięg nie tylko w najnowszej technologii 5G, ale również LTE. Do jej budowy wykorzystanych zostanie 10 anten działających w pasmach 3,6 GHz oraz 2100 MHz, które zapewnią zasięg na powierzchni ponad 1000 m2 .
Nie tylko Orange
Jak już informowaliśmy wśród innych łódzkich projektów związanych z rozwijaniem technologii 5G jest uruchomiony w maju br. na Politechnice Łódzkiej Hub Innowacji Cyfrowych (Digital Innovation Hub 5G), czyli DIH5G. W przedsięwzięciu biorą udział: Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy (lider), Politechnika Łódzka oraz firmy Ericsson i FundingBox.
Politechnika Łódzka i Ericsson razem z ŁSSE oraz spółką P4, operatorem sieci Play uczestniczą również w innym zainicjowanym przez ŁSSE pilotażowym programie 5G w Łodzi - S5-Akcelerator Technologii 5G.
Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna została uznana za 3. najlepszą strefę ekonomiczną na świecie i najlepszą w Europie przez fDi Magazine. W jej portfolio znajduje się już blisko 100 startupów, które otrzymały od niej wsparcie finansowe i merytoryczne w procesie tworzenia innowacji dla biznesu. Zainwestowało w niej ponad 300 firm z całego świata, które stworzyły prawie 40 tysięcy miejsc pracy i poniosły blisko 19 mld zł nakładów na inwestycje.
Dołącz do dyskusji: Orange wybuduje w Łódzkiej Strefie Ekonomicznej wewnętrzną sieć 5G