Koalicja Obywatelska zmienia szefa sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu
Obecny szef sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu Bogdan Zdrojewski został wybrany do europarlamentu. W związku z tym Koalicja Obywatelska na przewodniczącego będzie rekomendować swojego posła Piotra Adamowicza. Potwierdził to PAP szef klubu KO Zbigniew Konwiński.
Bogdan Zdrojewski, dotychczasowy przewodniczący sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, były prezydent Wrocławia, były minister kultury i dziedzictwa narodowego w pierwszym i drugim rządzie Donalda Tuska, uzyskał w wyborach do Parlamentu Europejskiego mandat europosła. Oznacza to, że wygasa jego mandat posła w krajowym parlamencie. Zdrojewski zasiądzie w ławach PE już po raz drugi.
Miejsce Zdrojewskiego w sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu ma zająć dotychczasowy wiceprzewodniczący komisji - Piotr Adamowicz. O jego wyborze zdecydował klub Koalicji Obywatelskiej, która rekomenduje kandydatów na stanowiska szefa komisji kultury.
Z kolei Urszula Augustyn ma zostać zastępcą przewodniczącego komisji.
Piotr Adamowicz posłem od 2019 r.
Adamowicz jest byłym dziennikarzem prasowym i publicystą, działaczem opozycji demokratycznej w okresie PRL. W trakcie wydarzeń sierpniowych w 1980 r. zajmował się dystrybucją pism protestujących w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Był etatowym pracownikiem Komisji Krajowej "Solidarności". Po wprowadzeniu stanu wojennego uczestniczył w strajku w Stoczni Gdańskiej. W styczniu 1982 r. został internowany, zwolnienie uzyskał w sierpniu tego samego roku.
Do końca lat 80. współpracował z podziemnymi strukturami NSZZ "S", zajmując się m.in. kolportażem wydawnictw drugiego obiegu. Był też związany z periodykiem "Przegląd Polityczny".
Od 1988 r. związany z dziennikarstwem. Był korespondentem Agence France-Presse, współpracownikiem Reutersa, Deutsche Presse-Agentur, włoskiej agencji ANSA i NBC. Do 1993 r. publikował w "Życiu Warszawy", następnie do 2010 w "Rzeczpospolitej".
Jest autorem części biogramów zamieszczanych w trzytomowej publikacji "Opozycja w PRL. Słownik biograficzny 1956–89" (Ośrodek Karta, Warszawa 2000, 2002 i 2006), współautorem książki "Gdańsk według Lecha Wałęsy" (Urząd Miejski, Gdańsk 2008). Opracował też autorskie wspomnienia Danuty Wałęsy "Marzenia i tajemnice" (Wydawnictwo Literackie, Kraków 2011).
W wyborach do Sejmu w 2019 r. uzyskał mandat posła z ramienia Koalicji Obywatelskiej w okręgu gdańskim, otrzymując 41 795 głosów. W ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskał reelekcję, otrzymując 23 147 głosów.
>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu
Urszula Augustyn to polska polityk, dziennikarka mediów katolickich, publicystka i pedagog, posłanka na Sejm V, VI, VII, VIII, IX i X kadencji, w 2015 r. była sekretarzem stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.
Jako dziennikarka współpracowała z "Gościem Niedzielnym", Radiem Plus Tarnów oraz z katolickim portalem Opoka, w którym redagowała informacje na podstawie serwisu polskiej sekcji Radia Watykańskiego. Była prezenterką w radiu RDN Małopolska. Współpracowała z Biurem Prasowym Konferencji Episkopatu Polski, redagując codzienny przegląd prasy. Pisała dla polonijnego miesięcznika "Nasze Słowo" w Hanowerze. Była członkinią zarządu Katolickiego Centrum Edukacji Młodzieży "Kana" w Tarnowie.
W wyborach w 2019 r. z powodzeniem ubiegała się o poselską reelekcję z ramienia Koalicji Obywatelskiej, otrzymując 20 120 głosów. W 2023 r. została ponownie wybrana do Sejmu z wynikiem 27 047 głosów.
Dołącz do dyskusji: Koalicja Obywatelska zmienia szefa sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu