SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Podział majątku wspólnego pomiędzy małżonkami nie podlega podatkowi dochodowemu

Podział majątku wspólnego, nawet jeśli był on wykorzystywany w działalności gospodarczej przez jedno lub oboje małżonków, nie rodzi skutków podatkowych – wynika z interpretacji podatkowej. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się bowiem do przychodów wynikających z takiego podziału.

fot. Shutterstock.com fot. Shutterstock.com

Prowadzący mikrofirmy zazwyczaj w swojej działalności gospodarczej wykorzystują majątek osobisty. Jeśli są w związku małżeńskim, ten majątek należy również do małżonka. Czasem jednak przedsiębiorcy decydują się na podział majątku wspólnego – czy to ze względów ostrożnościowych, aby nie ryzykować, że w razie niepowodzenia rodzina pozostanie bez dachu nad głową, czy to z przyczyn osobistych.

Rozdzielność majątkowa małżeństwa przedsiębiorców
Tak właśnie było w przypadku podatniczki, która prowadziła działalność gospodarczą i w jej ramach rozpoczęła budowę pawilonu handlowego. Powstał on na działce, która należy do niej, i do jej męża. Pawilon nie został ukończony, nie był także amortyzowany ani przez podatniczkę, ani przez męża, który również prowadzi działalność gospodarczą, wydatki na budowę nie były uwzględniane w księgach przychodów i rozchodów żadnego z małżonków.

Jako że małżonkowie obecnie są w stanie separacji, oboje postanowili podzielić majątek wspólny. Zgodnie z planem, pawilon (ale nie działka) oraz cała firma podatniczki ma stać się jej własnością. Potem pawilon ma zostać sprzedany firmie, którą prowadzi jej mąż.

Aby uniknąć komplikacji przed organami skarbowymi, przed podziałem majątku podatniczka wystąpiła z wnioskiem o interpretację podatkową do izby skarbowej. Zadała pytanie, czy podział majątku wspólnego (w tym wykorzystywanego w działalności gospodarczej obojga małżonków) będzie rodził konsekwencje podatkowe. Zdaniem podatniczki, podział majątku nie powinien skutkować obowiązkiem podatkowym.

Do podziału nie stosuje się przepisów podatkowych
Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 17 czerwca 2015 r. (sygnatura IBPBI/1/4511-340/15/ZK) przyznała rację podatniczce. Urzędnicy wskazali na art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który mówi, że „przepisów ustawy nie stosuje się do: przychodów z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej oraz przychodów z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków lub śmierci jednego z nich”.

A więc podział majątku wspólnego, czy to dokonany na mocy porozumienia stron, czy też wynikający z ustania małżeństwa, nie jest objęty podatkiem dochodowym od osób fizycznych. I nie ma tu znaczenia, że niektóre części majątku były wykorzystywane w działalności gospodarczej podatniczki oraz jej męża.
 



Marek Siudaj, Tax Care

autor:
2015-07-08

Dołącz do dyskusji:

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl