SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polsat Box walczy z piractwem? Problemy osób korzystających z sharingu

W ostatni piątek piraci korzystający z oferty Polsat Box za pośrednictwem sharingu, czyli dzielenia się uprawnieniami do karty, mieli problem z odbiorem kodowanych kanałów największej polskiej platformy satelitarnej. 

Magazyn „SAT Kurier” poinformował, że nastąpił atak, który był prawdopodobnie wymierzony w odbiorców kodowanych kanałów oferowanych za pomocą linijek cccam w emulatorach OSCAM, a także piratów, którzy korzystają z urządzeń typu Phoenix, zewnętrznych czytników kart, które można dzielić w sieci lokalnej. Atak zbiegł się z transmisją gali FAME MMA. Piraci mieli problem z odbiorem między godz. 21.30 a 24. Później wszystko wróciło do normy.

Polsat Box może wzorować się na hiszpańskiej platformie

Podobne działania wymierzone w piratów prowadzi hiszpańska platforma Movistar+. Ataki na karty używane do sharingu są prowadzone przede wszystkim podczas meczów La Ligi. Rozgrywki z udziałem Roberta Lewandowskiego należą bowiem do najbardziej narażonych na piractwo. Choć nadal wiele osób uzyskuje nielegalny dostęp do telewizji przez sharing (z jednej legalnej karty uprawnienia są udostępniane przez internet do  wielu innych kart w dekoderach lub telewizorach), to prawdziwą zmorą operatorów płatnej telewizji jest piractwo w streamingu.

Niedawno informowaliśmy, że sąd gospodarczy w Barcelonie przystał na postulat La Ligi i platformy cyfrowej Movistar Plus+. Operatorzy telekomunikacyjni będą musieli blokować nielegalne transmisje ligi hiszpańskiej i co tydzień aktualizować listę stron, które oferują pirackie stream’y z tymi rozgrywkami.

Piractwo w IPTV na ogromną skalę

Korzystanie z pirackich stream’ów jest możliwe nie tylko za pośrednictwem komputera czy telefonu, ale także telewizora lub przystawki z systemem operacyjnym Android TV. W sklepie Google Play bez trudu można znaleźć aplikacje to umożliwiające. Nie są nielegalne w przeciwieństwie do list kanałów m3u. Te są sprzedawane za pośrednictwem specjalnych stron internetowych lub chińskich serwisów aukcyjnych. Za blisko 10 zł można tam nabyć listę, która obejmuje kilkanaście tysięcy kanałów z całego świata i biblioteki z wieloma treściami na żądanie, pochodzącymi m.in. z serwisów streamingowych.

Zobacz także: Canal+ przejął pirackie domeny, ich twórca zapłaci za szkody

 Jakość niektórych stream’ów często pozostawia wiele do życzenia. Ich użytkownicy skarżą się, że w czasie ważnych wydarzeń sportowych, pirackie serwisy nie wytrzymują wzmożonego zainteresowania. Niektóre nowe filmy z pirackich VOD są nagrywane telefonami komórkowymi w kinach. Choć sądu na całym świecie orzekają o konieczności zapłaty przez piratów wielomilionowych odszkodowań, to rzadko karani są zwykli użytkownicy pirackich usług. Taka sytuacja zdarzała się na przykład we Włoszech. Polska policja co jakiś czas informuje o zatrzymaniach osób trudniących się sharingiem. Tak było na przykład w lutym br., kiedy policjanci z Wałbrzycha zatrzymali 34-latka, któremu za oferowanie pirackich kanałów satelitarnych grozi 3 lata więzienia.

Dołącz do dyskusji: Polsat Box walczy z piractwem? Problemy osób korzystających z sharingu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl