Poza domem najczęściej jadamy w pracy i szkole
Spędzanie czasu poza domem w pracy czy szkole są najczęstszymi powodami do jedzenia poza domem dla Polaków. Jako najbardziej ulubioną wybieramy polską kuchnię - wynika z badania PMR Research.
Najczęściej jedzenie posiłków i przekąsek poza domem wynika z sytuacji życia codziennego, czyli pracy i nauki. Właśnie z tej okazji - przebywania w szkole, na uczelni lub w pracy - 32% badanych najczęściej je poza domem.
23% respondentów zadeklarowało, że nie wynika to ze specjalnej okazji, ale jest raczej koniecznością i z braku czasu stołują się poza domem.
34% osób je poza domem z powodów towarzyskich - 22% czyni to podczas spotkań ze znajomymi, a 12% przy wyjątkowych okazjach (urodziny, imieniny, rocznice itd.). Osoby, które tylko przy takich okazjach wybierają usługi gastronomiczne zamiast przygotowania posiłku w domu, stołują się poza domem rzadziej niż te, które codziennie w pracy lub szkole jedzą posiłki.
10% badanych deklaruje, że je „bez specjalnej okazji, dla odmiany od posiłków jedzonych w domu”. Pozostałe odpowiedzi wskazywały na jedzenie w lokalach gastronomicznych z przyczyn pragmatycznych - 8% z powodu przebywania w podróży, zaś 7% będąc na zakupach.
Największą popularnością wśród respondentów cieszą się dania tradycyjne polskiej kuchni - 27% badanych zamawia je bardzo często, 24% często, a tylko 8% nie zamawia ich wcale.
Na drugim miejscu badani wskazali na pizzę (została wydzielona z kuchni włoskiej jako oddzielna kategoria w badaniu) - jest ona bardzo często i często zamawiana przez 47% Polaków.
Następną popularną kategorią jest fast food (orientalny, np. kebab, oraz tradycyjny, np. hamburgery), jak również kuchnia chińska i włoska. Deklaracje co do bardzo częstego zamawiania dań z tych kategorii zgłasza 5-6%, ale na stosunkowo częsty ich wybór wskazuje od 15 do 25% osób. Z drugiej strony. największy udział osób w ogóle niezamawiających dań w tej grupie ma kuchnia chińska - deklaruje to 45% badanych.
Wszystkie pozostałe kuchnie cieszą się zdecydowanie mniejszą popularnością i we wszystkich najsilniejsza jest grupa, która deklaruje, że nie je w ogóle potraw danej kuchni.
Badanie ankietowe konsumentów zostało zrealizowane przez PMR Research w styczniu 2012 r. techniką wywiadów telefonicznych CATI na reprezentatywnej próbie 600 dorosłych mieszkańców Polski. Pytania dotyczące jedzenia poza domem były blokiem pytań całego badania. Do bloku pytań o jedzenie zakwalifikowali się badani, którzy korzystali z usług lokali gastronomicznych przynajmniej raz w ciągu ostatniego miesiąca - 43% spośród całej próby (tj. 258 osób).
Dołącz do dyskusji: Poza domem najczęściej jadamy w pracy i szkole