PZU chce przeznaczać 25-45 proc. skonsolidowanego zysku netto na dywidendy
Polityka dywidendowa PZU zakłada, że będzie ona przeznaczać na dywidendę 25-45% skonsolidowanego zysku netto, przy czym kwota wypłaty nie może przekraczać jednostkowego zysku firmy, wynika z prospektu emisyjnego spółki.
"W przyszłości wypłaty dywidendy przez spółkę będą zależeć również od stanowiska Skarbu Państwa, który po zakończeniu oferty pozostanie akcjonariuszem posiadającym największą liczbę akcji" - czytamy w prospekcie PZU.
Spółka zastrzega również, że wielkość dywidendy nie może spowodować obniżenia funduszy własnych PZU poniżej wielkości 250% marginesu wypłacalności, obniżenia siły finansowej Grupy PZU poniżej ratingu AA agencji Standard&Poor's oraz powinna uwzględniać dodatkowe potrzeby kapitałowe PZU w perspektywie dwunastu miesięcy od momentu przyjęcia przez zarząd PZU skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy PZU za dany rok.
"Na podstawie umowy ugody i dezinwestycji zawartej w dniu 1 października 2009 roku Skarb Państwa i Eureko zobowiązały się do głosowania na zwyczajnych walnych zgromadzeniach za przyjęciem uchwał w sprawie podziału zysku za poprzedni rok obrotowy i do niezgłaszania i niepopierania sprzeciwów do przyjętych uchwał, o ile nie będzie to kolidowało z interesem spółki lub maksymalizacją wyceny akcji spółki w pierwszej ofercie publicznej" - przypomniano w prospekcie.
W listopadzie zeszłego roku PZU, zgodnie z ugodą podpisaną przez głównych akcjonariuszy, wypłaciło zaliczkę na poczet dywidendy w wysokości 12,75 mld zł.
Na początku października 2009 r. Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) i holenderska spółka Eureko podpisały porozumienie w sprawie PZU, zgodnie z którym za odstąpienie od roszczeń i stopniowe wyjście Eureko z PZU, MSP wypłaci spółce w dwóch transzach odszkodowanie w wysokości 4,77 mld zł. Umowa zakładała również, że obie strony będą głosować za wypłatą dywidendy za 2009 r. i lata poprzednie.
Dołącz do dyskusji: PZU chce przeznaczać 25-45 proc. skonsolidowanego zysku netto na dywidendy