TV Republika i wPolsce24 stracą koncesje naziemne? Konkurent złożył skargę
Grupa MWE Networks spełniła zapowiedź sprzed kilku tygodni. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, do sądu wpłynęła skarga na decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o przyznaniu koncesji naziemnych Republice i wPolsce24. Spółka Polskie Wolne Media, która przegrała konkurs dotyczący MUX-8 zarzuca regulatorowi m.in. brak bezstronności.
21 czerwca KRRiT zdecydowała, że ósmy multipleks zasilą kanały informacyjno-publicystyczne Republika i wPolsce24. W konkursie przepadły wnioski węgierskiej firmy TV2 Média, która chciała uruchomić rozrywkowo-lifestylowy kanał PTV, a także należącej do Grupy MWE Networks spółki Polskie Media P.S.A. Zaproponowała ona kanał Polska24, który miał walczyć z fake newsami i dezinformacją.
Ekspresowe rozpoczęcie nadawania
Po głosowaniu zasiadający w KRRiT prof. Tadeusz Kowalski przesłał Wirtualnemedia.pl oświadczenie. - Na posiedzeniu 21 czerwca br., czterech członków KRRiT podjęło uchwałę o zagospodarowaniu wolnych miejsc na MUX-8. W mojej ocenie nastąpiło to z naruszeniem zasady dochowania należytej staranności wynikającej z braku wystarczającej informacji o wnioskodawcach i zignorowaniu niektórych opinii ekonomicznych - napisał w stanowisku.
2 lipca br. przewodniczący KRRiT podpisał koncesje. Republika ma być finansowania m.in. z datków sympatyków, a wPolsce24 z kredytu. Kilka dni później koncesje zostały opublikowane. Republika w ekspresowym tempie, bo już 12 lipca rozpoczęła nadawanie na MUX-8. Stacja wPolsce24, związana z braćmi Karnowski ma według koncesji wystartować do 2 września. Wcześniej takie procedury trwały znacznie dłużej. Na przykład uchwała o koncesji dla ViDoc TV zapadła na posiedzeniu KRRiT 20 grudnia 2023 roku. Na początku lutego br. regulator opublikował na swoich stronach internetowych koncesje, a emisja testowa na multipleksie ruszyła 15 marca.
>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu
Sygnał naziemny Republiki jest identyczny jak w przypadku emisji satelitarnej. Nie ma pewnej nazwy kanału, tylko litera R. Zdaniem Departamentu Regulacji KRRiT, oba przekazy powinny mieć różne oznaczenia. Republika dopiero zamierza w miejsce stacji satelitarnej uruchomić nowy kanał. Może to nastąpić dzięki wsparciu konserwatywnych inwestorów zza oceanu.
„Decyzja mogła być podjęta niezgodnie z zasadami równego traktowania i bezstronności”
Właściciel Grupy MWE Networks po zakończeniu konkursu zapowiedział odwołanie. - Czekamy na otrzymanie uchwały w sprawie odmowy udzielenia nam koncesji. Chcemy się także zapoznać z protokołem z tego posiedzenia. Profesor Kowalski w swoim oświadczeniu wskazał, że nawet nie brał udziału w głosowaniu, bo jego zdaniem wnioski nie były wystarczającą dokładnie zweryfikowane. Na pewno się będziemy odwoływać – zapowiadał w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki.
Nadawca dotrzymał słowa. - Polskie Wolne Media P.S.A. złożyły skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) z dnia 2 lipca 2024 r. Skarżymy decyzję, zarzucając naruszenie przepisów prawa, błędną ocenę wniosków oraz brak przejrzystości w postępowaniu, w tym brak protokołu z posiedzenia. Uważamy, że decyzja mogła być podjęta niezgodnie z zasadami równego traktowania i bezstronności. Wnosimy o uchylenie tej decyzji oraz wstrzymanie jej wykonania - mówi Wirtualnemedia.pl Karol Warda, wiceprezes Grupy MWE Networks.
CZYTAJ TEŻ: Nowy portal TV Republika. Stacja czeka na zgłoszenia od widzów
Miesiąc temu Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT zapewniała Wirtualnemedia.pl, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem. - Postępowanie koncesyjne w sprawie zagospodarowania miejsc na MUX8 naziemnej telewizji cyfrowej odbyło się zgodnie ze standardami obowiązującymi w KRRiT przy tego typu postepowaniach. Złożone wnioski zostały przeanalizowane i sprawdzone pod względem merytorycznym i finansowym z należytą starannością. Wnioskodawcy przedstawili swoje plany związane z finansowaniem programów, również przez darczyńców i sponsorów – mówiła.
Odwołania nie wykluczała też węgierska firma TV2 Media. - Szanujemy polskie instytucje. Zapoznaliśmy się z decyzją i będziemy ją analizować oraz omawiać nasze kolejne kroki w nadchodzących tygodniach - informowało biuro prasowe tej firmy. Podczas jednej z wizyt w TV Republika, przewodniczący KRRiT Maciej Świrski zapewnił, że KRRiT pracuje nad konkursem dotyczącym MUX-5, aby inni chętni nadawcy mogli wystąpić o koncesje naziemne. Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotowuje się obecnie do wyłonienia operatora piątego multipleksu. O rezerwację częstotliwości wystąpiły firmy Emitel, BCAST i MWE Teleport.
Dołącz do dyskusji: TV Republika i wPolsce24 stracą koncesje naziemne? Konkurent złożył skargę