Sąd rozstrzygnął spór Edipresse z Bauerem
Sąd koleżeński IWP rozstrzygnął sprawę Edipresse Polska zWydawnictwem Bauer. Na mocy orzeczenia "Tina" nie zniknie z rynku,ale sąd stwierdził, że szata graficzna i redakcyjna czasopismawydanego 1 kwietnia br była wówczas bardzo podobna do"Przyjaciółki" (Edipresse).
16 kwietnia br. Edipresse Polska złożyło wniosek do sądukoleżeńskiego Izby Wydawców Prasy (IWP) o nakazanie WydawnictwuBauer zaprzestania naruszania postanowień statutu oraz kodeksuwydawców poprzez wprowadzenie do obrotu czasopisma "Tina" w szaciegraficznej wprowadzonej do obrotu 1 kwietnia 2009 roku. Edipressedomagało się także podania do publicznej wiadomości w prasiebranżowej, w czasopiśmie "Tina" oraz w biuletynie IWP.
We wtorek sąd koleżeński uznał wniosekEdipresse w części dotyczącej żądania zaprzestanianaruszania postanowień statutu oraz kodeksu za niezasadny.Jednocześnie po analizie "Tiny" i "Przyjaciółki"stwierdzono, "że liczba podobieństw redakcyjnych i graficznych, wobu pismach jest tak znaczna, że zdaniem Sądu, wykracza pozazwyczajowe podobieństwo tytułów przeznaczonych dla tego samegokręgu odbiorców i o podobnej tematyce (tu: kolorowej prasykobiecej), i można w tym wypadku mówić o zbyt daleko idącymnaśladownictwie."
- Dla nas oddalenie jako niezasadnego, wniosku, o nakazaniezaprzestania naruszania postanowień Statusu i Kodeksu DobrychPraktyk poprzez wprowadzenie do obrotu w dniu 1 kwietnia 2009czasopisma "Tina" w ówczesnej szacie graficznej jest orzeczeniemsatysfakcjonującym - tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.plMonika Krokiewicz, wydawca pism luksusowych i poradnikowychwydawncitwa Bauer. - W drugiej części postanowienie sądudotyczy sytuacji, która miała miejsce 1 kwietnia, a dziś " wniosekjest bezprzedmiotowy" - dodaje Krokiewicz. W uzasadnieniuorzeczenia Sąd stwierdził, że od tamtego czasu w makietach obuczasopism zaszły na tyle duże zmiany, że nie są one dziś już takpodobne jak w dniu wprowadzenia na rynek pierwszego numeru "Tiny" wnowej szacie graficznej i redakcyjnej.
W przesłanym do naszej redakcji oświadczeniu EdipressePolska wskazuje różne aspekty wyroku i uznanie przez Sądczęściowo zarzutów kierowanych pod adresem wydawnictwa Bauer."Jednocześnie Edipresse Polska wnioskowało o zakaz wprowadzenia doobrotu czasopisma "Tina", który Sąd uznał za niezasadny.Wydawnictwo Bauer opublikowało na swojej stronie internetowejinformację dotyczącą tylko tej części wyroku. Edipresse Polskainformuje, że zgodnie z wyrokiem Sądu publikuje pełną wersję wyrokuw powyższej sprawie" - napisali w oświadczeniu przedstawicielewydawnictwa Edipresse.
Wyrok jest nieprawomocny, a wydawcy mają 14 dni na odwołanie sięod niego.
Dołącz do dyskusji: Sąd rozstrzygnął spór Edipresse z Bauerem