Kiedy obejrzymy serial „Harry Potter” HBO?
Mija rok, od kiedy w kwietniu 2023 Warner Bros. Discovery oficjalnie zapowiedział produkcję serialu o przygodach Harry’ego Pottera na podstawie kultowych książek J.K. Rowling. Pierwszą przeszkodą w planowaniu prac nad serialem okazały się strajki w Hollywood, które na siedem miesięcy zamroziły wszelkie działania. Strajki zakończyły się jesienią, a mimo to, wciąż nie ruszyły zdjęcia do pierwszego sezonu.
„Nowa seria Max Original (do niedawna HBO Max) zagłębi się w każdą z kultowych książek, do których fani wciąż wracają” – powiedział w maju ubiegłego roku Casey Bloys, prezes i dyrektor generalny HBO & Max Content o projekcie, który ma być „wierną adaptacją”.
Wierna adaptacja
Wczesne doniesienia informowały, że każdy sezon serialu skupiał się będzie na jednej książce z serii. Casey Bloys powiedział jednak, że projekt będzie trwał „dziesięć kolejnych lat”, co wydaje się przeciwstawiać założeniu, że jedna książka to jeden sezon. Wiadomo też, że „Fantastyczne zwierzęta” nie będą częścią serii.
Kiedy premiera?
Serial miał pojawić się na platformie na przełomie 2025/2026, na czym bardzo zależało firmie Warner Bros. Discovery. Wiązało się to z przebudowę usługi, zmianą nazwy z HBO Max na Max – nowa oferta jest dla platformy bardzo istotna. Jednak strajki zmieniły wszystko. Termin ulegnie zmianie.
W obsadzie pojawią się nowi aktorzy grający głównych bohaterów, w maju ubiegłego roku platforma Max poszukiwała showrunnera do realizacji serialu. Jeśli chodzi o powrót którejkolwiek z gwiazd filmowej serii — takich jak Daniel Radcliffe, Emma Watson czy Rupert Grint — oficjalnie nic nie jest wiadome. Być może platformie uda się zaangażować oryginalną obsadę do gościnnych występów, co znacznie wpłynęłoby na atrakcyjność nowej produkcji.
Kto napisze scenariusz?
Źródła amerykańskiego serwisu Deadline informują, że Martha Hillier, Kathleen Jordan, Tom Moran i Michael Lesslie znaleźli się w gronie osób, które prezentują swoje wizje serialu firmie Warner Bros. Discovery. Amerykańskie media uznają tę listę nazwisk za bardzo interesującą, ponieważ jest to grupa Brytyjczyków i Amerykanów, z których większość ma doświadczenie w pracy dla platform streamingowych, a wielu z nich kierowało projektami science fiction/fantasy.
Max zlecił tej grupie scenarzystów stworzenie propozycji serialu odzwierciedlającego ich podejście do literackiego oryginału.
Martha Hillier to brytyjska pisarka, która była producentką wykonawczą serialu fantasy „Upadek królestwa” dla Netfliksa i BBC, a także filmu będącego jego spin-offem pt. „Siedmiu królów musi umrzeć”. Zaczynała od pracy przy brytyjskich operach mydlanych, tj. „EastEnders” i „Szpital Holby City”.
Kathleen Jordan stworzyła serial Netfliksa „Nastoletnie łowczynie nagród”. Jordan współpracowała także z Netfliksem przy serialu „Orange Is The New Black” oraz przy serialu „The Decameron”.
Tom Moran to brytyjski pisarz, twórca serialu Amazona „Diabelska godzina” z Peterem Capaldim w roli głównej. Pracował także nad serialem science fiction „The Feed” dla Amazona i dramatem policyjnym Roba Lowe’a „Dziki Bill”.
Michael Lesslie napisał scenariusz filmu „Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży” oraz był producentem wykonawczym dramatu Johna Le Carre’a dla stacji AMC „Mała doboszka”, w którym wystąpili Florence Pugh, Michael Shannon i Alexander Skarsgard.
Kontrowersje wokół J.K. Rowling
„Zaangażowanie Maxa w zachowanie integralności moich książek jest dla mnie ważne i nie mogę się doczekać bycia częścią tej nowej adaptacji, która pozwoli na rozwinięcie postaci i uszczegółowienie fabuły, co jest możliwe w produkcji serialu telewizyjnego” – poinformowała autorka cyklu książek w swoim oświadczeniu.
Dyrektor generalny Warner Bros. Discovery, David Zaslav, przejmując stery po ubiegłorocznej fuzji, spotkał się z J.K. Rowling kilka razy w Wielkiej Brytanii. Jeśli chodzi o to, jak blisko autorka będzie związana z serią, Casey Bloys powiedział: „[Rowling] będzie zaangażowana. Jest producentem wykonawczym serialu. Jej spostrzeżenia będą dla nas bardzo pomocne”.
Cena nie gra roli
„Wiecie, że robimy seriale z takim rozmachem jak »Ród smoka« i »Gra o tron«” – powiedział Casey Bloys. „Wyobrażam sobie, że będzie to ta sama skala lub większa. Krótsza odpowiedź brzmi: zrobimy wszystko, czego potrzeba, aby stworzyć wysokiej jakości serial”.
Zgodnie z raportem opublikowanym przez amerykański serwis Deadline, „Ród smoka” kosztował prawie 200 milionów dolarów i był przedmiotem największej kampanii marketingowej HBO w historii, której wydatki na media wyniosły ponad 100 milionów dolarów. Tak więc fani mogą spodziewać się podobnych nakładów na serię o Harrym Potterze „lub wyższą”, według słów szefa HBO/Max Caseya Bloysa.
Pomysł na serial ma kilka lat
Plany na serial telewizyjny o małym czarodzieju z Hogwartu mają już co najmniej kilka lat. Jeszcze przed połączeniem Warnera i Discovery koncern próbował podjąć rozmowy z autorką, mianując w tym celu nawet specjalnego przedstawiciela Toma Ascheima, który odpowiadał za jednostkę zarządzającą franczyzą marki Harry’ego Pottera, obejmującą parki tematyczne, wycieczki, produkty i bibliotekę kinową z serią filmów o magiku i spin-offie „Fantastyczne zwierzęta”. Po fuzji z Discovery jednostka została jednak rozwiązana, a Ascheim odszedł z firmy.
Dyrektor generalny Warner Bros. Discovery David Zaslav mówił o osobistym związku swojej rodziny z serialem. „Moja żona i ja czytamy (książki o Harrym Potterze) każdemu z naszych trojga dzieci” — powiedział David Zaslav, odchodząc od scenariusza po ogłoszeniu zmiany nazwy platformy HBO Max na Maxa podczas ubiegłorocznej konferencji. „To naprawdę poruszające, że przez dziesięć kolejnych lat ludzie będą oglądać Harry'ego Pottera w HBO. To naprawdę coś” – podsumował David Zaslav.
Seria filmowa o Harrym Potterze dostępna jest w ofercie HBO Max.
Dołącz do dyskusji: Kiedy obejrzymy serial „Harry Potter” HBO?