SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Szef pirackiego serwisu musi zapłacić 15,7 mln dol. grzywny

Dzięki działaniom Międzynarodowej Koalicji Nadawców Przeciwko Piractwu (IBCAP) zapadł wyrok przeciwko twórcom pirackiej usługi iStar. Sąd Federalny w Michigan nakazał usunięcie z niej kanałów platformy cyfrowej Dish Network i innych członków organizacji. Ponadto dyrektor generalny pirackiej iStar Ahmed Karim ma zapłacić 15,7 mln dol. odszkodowania.

Reklama pirackiej usługi iStar Reklama pirackiej usługi iStar

iStar to usługa skupiającą się na oferowaniu kanałów telewizyjnych oraz treści wideo na żądanie z Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej, Indii oraz Bangladeszu. W jej ofercie znajdowały są takie stacje i pakiety jak, Al Arabiya, ARY Digital, ATN, B4U, CBC, MBC, LBC, ATN, Rotana. Nie brakuje też produkcji znanych z serwisów streamingowych, takich jak HBO Max, Netflix czy Disney+.

Zobacz także: TVP Info i TV Republika chronione przed piractwem

Sąd zakazał współpracy z piratami

W sierpniu informowaliśmy, że Sąd Federalny w Michigan orzekł wobec Alaa Al-Emara, właściciela firmy Atlas Electronics z Dearborn grzywnę w wysokości 5,7 mln dol. w związku z dystrybucją usługi iStar. Listopadowy wyrok jest następstwem tej decyzji. Sąd zakazał wszystkim dealerom i dystrybutorom sprzedawać iStar. Firmy zajmujące się świadczeniem usług hostingowych nie będą mogły kontynuować współpracy z iStar. Piracka platforma straci też domeny internetowe, dzięki którym oferowała swoje pakiety.

- Podobnie jak w przypadku innych procesów sądowych koordynowanych przez IBCAP przeciwko pirackim usługom, naszym celem jest uzyskanie nakazów sądowych, które skutkują usunięciem kanałów członkowskich IBCAP, a niekiedy całkowitym zamknięciem usługi - powiedział Chris Kuelling, dyrektor wykonawczy IBCAP. - Nasza strategia polega na usunięciu elementów niezbędnych do działania pirackiej usługi, a więc hostingu, CDN, domen i dystrybutorów. Następnym etapem jest metodyczne i trwałe egzekwowanie tych nakazów. Strategia ta wiele razy okazała się skuteczna i doprowadziła do zamknięcia wielu pirackich usług. Z niecierpliwością czekamy na dołączenie iStar do tej listy - dodał.

Piractwo w IPTV to duży problem

Niedawno informowaliśmy, że Stany Zjednoczone są krajem, gdzie piractwo w streamingu jest najpopularniejsze. Rynek usług SVoD jest rozdrobniony, a ceny pakietów legalnych operatorów płatnej telewizji jedne z najdroższych na świecie. W USA mieszkają także osoby z różnych części świata. Legalnie mogą wykupić tylko nieliczne kanały z krajów swojego pokolenia za wiele dolarów. Piracko mogą uzyskać dostęp do pełnej oferty platform cyfrowych z państw pochodzenia. Konsumenci pirackich usług rzadko ponoszą też konsekwencje.

W niektórych krajach, jak w Hiszpanii, obowiązują przepisy, które pozwalają na szybkie blokowanie pirackich platform. Nie wszystkie usługi można jednak łatwo wykryć. Niektóre są oferowane za pośrednictwem chińskich serwisów zakupów. Lista w formacie m3u kosztuje 10-20 zł miesięcznie i obejmuje kilkanaście tysięcy kanałów z całego świata, stream’y sportowe i wiele tysięcy pozycji wideo na żądanie.

Dołącz do dyskusji: Szef pirackiego serwisu musi zapłacić 15,7 mln dol. grzywny

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AntyPirat
Proceder nie skończy się, dopóki odpowiednie organy nie zaczną też ścigać dotychczasowych klientów p. Karima. Inaczej to walka z wiatrakami (klientela zmieni tylko "operatora").
0 0
odpowiedź