SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tańsze uruchomienie własnej firmy

Od przyszłego roku przedsiębiorcom, którzy nie potrzebują potwierdzenia rejestracji w zakresie VAT, zostanie w kieszeni 170 zł. Rząd planuje bowiem zniesienie obowiązku obligatoryjnego uzyskiwania takiego potwierdzenia.

Przedsiębiorca, który jest płatnikiem podatku VAT, musi najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia sprzedaży towarów lub świadczenia usług objętych VAT złożyć druk zgłoszeniowy VAT-R, a urząd skarbowy potwierdza zarejestrowanie go jako podatnika VAT. Takie potwierdzenie rejestracji kosztuje obecnie przedsiębiorcę 170 zł – to opłata skarbowa, która musi zostać zapłacona jeszcze przed złożeniem zgłoszenia rejestracyjnego.

Wpłaty opłaty skarbowej należy dokonać na konto urzędu miasta/gminy/dzielnicy, na terenie którego mieści się siedziba wskazanego w formularzu urzędu skarbowego.  Dokonujący zgłoszenia zobowiązany jest dołączyć dowód zapłaty należnej opłaty skarbowej, nie później niż w ciągu 3 dni od chwili powstania obowiązku jej zapłaty. W formularzu VAT-R wskazuje się naczelnika, do którego kierowane jest zgłoszenie - właściwego ze względu na miejsce wykonywania działalności. Jeżeli czynności opodatkowane VAT wykonywane są na terenie objętym zakresem działalności dwóch lub więcej urzędów skarbowych, to formularz VAT-R należy złożyć do urzędu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.


Sęk w tym, że nie każdy przedsiębiorca rozpoczynający działalność potrzebuje takiego potwierdzenia. Stąd pomysł, aby znieść obowiązek obligatoryjnego uzyskiwania potwierdzenia VAT-R -  otrzymywanie  go miałoby odbywać się wyłącznie na wniosek zainteresowanego. Zmiana w ustawie o VAT w tym zakresie, zaakceptowana 10 czerwca przez rząd w ramach projektu zmian ułatwiających wykonywanie działalności gospodarczej, ma obniżyć koszty związane z uruchomieniem własnego biznesu. Przedsiębiorcy muszą jednak poczekać na nią jeszcze kilka miesięcy, ponieważ nowe przepisy mają wejść w życie dopiero od stycznia 2015 roku.

Obowiązek złożenia wypełnionego formularza rejestracyjnego ciąży nie tylko na podatnikach rozpoczynających dokonywanie czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Należy pamiętać, że także w sytuacji, gdy dane zawarte w złożonej wcześniej deklaracji uległy jakiejkolwiek modyfikacji, podatnik musi dokonać ich aktualizacji - w myśl przepisów zawartych w ustawie o podatku od towarów i usług, podatnik ma obowiązek zawiadomienia urzędu skarbowego o tych zmianach w ciągu 7 dni. W przypadku niedopełnienia tej powinności, naczelnik urzędu skarbowego może wykreślić z urzędu podatnika z rejestru. Dzieje się tak, jeżeli w wyniku podjętych czynności sprawdzających okaże się, że podatnik nie istnieje lub mimo podjętych udokumentowanych prób brak jest możliwości kontaktu z podatnikiem lub jego pełnomocnikiem.


Agata Szymborska-Sutton, Tax Care

Dołącz do dyskusji: Tańsze uruchomienie własnej firmy

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Daniel Silva
Dzień dobry,

Złóż wniosek o szybką i wygodną pożyczkę na spłatę rachunków i rozpoczęcie nowej działalności lub refinansowanie projektów po najniższej stopie procentowej 3%. jeśli zainteresowani skontaktują się z nami dzisiaj, pod poniższą informacją pod adresem e-mail firmy lub numerem telefonu firmy poniżej, aby umożliwić nam kontynuację.

uprzejmie skontaktuj się z nami dzisiaj na ten e-mail: danielsilva59491@gmail.com lub WhatsApp: + 218922182398, aby uzyskać więcej informacji.

Oczekuje, że usłyszy od ciebie tak szybko, jak to możliwe.

Dziękuję i miłego dnia .
Pan Danniel Silva.
odpowiedź