Telewizja w nadmiarze szkodzi nawet aktywnym ruchowo dzieciom
Wyniki najnowszych badań pokazują, że więcej niż dwie godziny spędzane dziennie na oglądaniu telewizji lub graniu w gry komputerowe stwarzają dla dzieci większe ryzyko wystąpienia problemów natury psychologicznej, niezależnie od poziomu ich aktywności ruchowej w pozostałym czasie.
Badacze z University of Bristol analizowali zachowania ponad 1000 dzieci w wieku 10 i 11 lat. Przez siedem dni odnotowywały one ile czasu dziennie spędzały przed ekranem telewizora i komputerowego monitora oraz odpowiadały na pytania dotyczące ich stanu psychicznego, w tym emocji, zachowania i relacji z rówieśnikami. Jednocześnie za pomocą akcelerometrów, które dzieci nosiły wokół talii, monitorowano ich aktywność ruchową.
Okazało się, że prawdopodobieństwo wystąpienia znaczących problemów natury psychologicznej było aż o 60 proc. większe u dzieci, które przeznaczały więcej niż dwie godziny dziennie na oglądanie telewizji lub korzystanie z komputera, w porównaniu z dziećmi spędzającymi na tego typu rozrywce mniej czasu.
W przypadku dzieci spędzających więcej niż dwie godziny w ciągu dnia zarówno przed ekranem telewizora jak i komputerowego monitora, powyższe prawdopodobieństwo wzrastało ponad dwukrotnie.
Według badaczy, wyniki były niezależne od płci, wieku, fazy dojrzałości, poziomu edukacji i zamożności, a także od tego jak bardzo dzieci były aktywne ruchowo w pozostałej części dnia.
"Wiemy, że aktywność ruchowa jest dobra dla zdrowia fizycznego i psychicznego u dzieci oraz że są pewne dowody na to, że oglądanie telewizji czy granie w gry jest powiązane z negatywnymi zachowaniami. Jednak nie można stwierdzić, że duży poziom aktywności ruchowej może u dzieci 'zrekompensować' dużą ilość czasu spędzanego przed ekranem" - stwierdziła Angie Page z University of Bristol.
Dołącz do dyskusji: Telewizja w nadmiarze szkodzi nawet aktywnym ruchowo dzieciom
"Okazało się, że prawdopodobieństwo wystąpienia znaczących problemów natury psychologicznej było aż o 60 proc. większe u dzieci, które przeznaczały więcej niż dwie godziny dziennie na oglądanie telewizji lub korzystanie z komputera, w porównaniu z dziećmi spędzającymi na tego typu rozrywce mniej czasu.
W przypadku dzieci spędzających więcej niż dwie godziny w ciągu dnia zarówno przed ekranem telewizora jak i komputerowego monitora, powyższe prawdopodobieństwo wzrastało ponad dwukrotnie."