Domowa elektronika ma szybciej przełączać się na czuwanie. KE podała nowe przepisy
Komisja Europejska przyjęła nowe wytyczne dotyczące zużycia prądu przez urządzenia elektroniczne codziennego użytku. Ma to ograniczyć emisję CO2, a konsumentom przynieść oszczędności na rachunkach.
Przyjęte przepisy dotyczą przede wszystkim zużycia energii przez urządzenia w czasie, gdy nie pracują w pełni. Kiedy są wyłączone, będą mogły zużywać maksymalnie 0,30 W (przez pierwsze dwa lata od wejście prawa w życie limit będzie wynosił 0,50 W). Natomiast w trybie czuwania będzie to, w zależności od rodzaju sprzętu i liczby dostępnych opcji ponownego włączenia, od 0,50 do 1 W.
Dla urządzeń w trybie czuwania podłączonych do internetu limit wyznaczono na 2 W (z wyjątkiem m.in. dużych drukarek, komputerowych stacji roboczych i serwerów), a dla modemów, routerów i pozostałego sprzętu obsługującego wysoką przepustowość sieciową - na 7 W (przez pierwsze dwa lata: 8 W).
Ile czasu na przejście w tryb czuwania
Wszystkie sprzęty elektroniczne, w których to możliwe, powinny automatycznie przełączać się w tryb czuwania lub wyłączać zupełnie „po najkrótszym możliwym czasie” od użycia. Dla większości urządzeń wyznaczono 20 minut.
Inne limity są domowych ekspresów kawowych:
- do 5 minut - dla ekspresów z filtrami kroplowymi i dzbankami izolowanymi,
- do 40 minut - dla ekspresów bez dzbanków izolowanych,
- do 30 minut - dla ekspresów innych niż przelewowe.
Przepisy będą dotyczyć elektroniki z wielu kategorii, takich jak:
- urządzenia kuchenne (m.in. mikrofalówki, tostery, frytkownice, młynki, wagi, kuchenki, z wyłączeniem zmywarek, pralek i pralko-suszarek);
- urządzenia kosmetyczne (m.in. golarki, suszarki, elektryczne maszynki do strzyżenia i mycia zębów, urządzenia do masażu),
- sprzęt audio i wideo (m.in. odbiorniki radiowe, dekodery, głośniki, konsole do gier, wzmacniacze, systemy kina domowego, odtwarzacze wideo, instrumenty muzyczne),
- sprzęt sportowy, kolejki i inne zabawki elektryczne,
- elektroniczne wyposażenie domu (m.in. okiennice, żaluzje, markizy, zasłony),
🔴🔌Today, we adopted new EU rules to reduce the ‘standby’ consumption of electrical appliances.
— European Commission (@EU_Commission) April 17, 2023
The revised rules are estimated to amount to annual savings of €530 million for consumers, as well as annual CO2 savings of 1.36 million tonnes of CO2 equivalent by 2030. ↓
KE: konsumenci będą oszczędzać 530 mln euro na prądzie
To poszerzenie przepisów z rozporządzenia, które wprowadzono w 2008 roku, a znowelizowano pięć lat później. - Zmiany uwzględniają rozwój technologii i rynku w ostatnich latach oraz rozszerzają zakres przepisów, obejmując produkty z zasilaniem zewnętrznym o niskim napięciu, takie jak małe urządzenia sieciowe (w tym routery i modemy Wi-Fi) lub głośniki bezprzewodowe - wyliczono w komunikacie Komisji Europejskiej.
Podkreślono, że dzięki nowym wytycznym oszczędności prądu do 2030 roku sięgną 4 TWh rocznie, o oznacza spadek rocznej emisji dwutlenku węgla o 1,36 mln ton. Ponadto użytkownicy będą płacili mniej za prąd, roczne oszczędności są szacowane na 530 mln euro.
Dołącz do dyskusji: Domowa elektronika ma szybciej przełączać się na czuwanie. KE podała nowe przepisy