Ukraińcy wśród zdobywców tegorocznych nagród Pulitzera
Pracujący dla AP Ukraińcy - dziennikarz wideo Mścisław Czernow, fotograf Jewhen Małoletka i producentka wideo Wasylisa Stepanenko otrzymali w poniedziałek nagrodę Pulitzera "Za służbę publiczną". W kategorii „Reportaż międzynarodowy” wyróżniono dziennikarza Stasia Kozljuka z "New York Timesa".
Najbardziej prestiżową ze wszystkich Pulitzerów jest nagroda "Za służbę publiczną". Zwycięzców uznano za odważnych reporterów z oblężonego miasta Mariupol, którzy "dali świadectwo rzezi cywilów podczas inwazji Rosji na Ukrainę."
W kategorii "Reportaż międzynarodowy" uhonorowano dziennikarzy "NYT", opisujących wydarzenia w Buczy będącej pod rosyjskim ostrzałem. W szczególności wymieniono Kozljuka.
Za "Wiadomości z ostatniej chwili” nagroda przypadła "Los Angeles Times" za relację o ujawnieniu potajemnie nagranej rozmowy urzędników miejskich, w której znalazły się rasistowskie komentarze.
W kategorii "Dziennikarstwa wyjaśniającego" Caitlin Dickerson z The Atlantic wyróżniono za rozliczenie polityki administracji byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, która siłą oddzielała dzieci migrantów od ich rodziców, co skutkowało nadużyciami, które utrzymują się pod rządami obecnej administracji.
Za "Dziennikarstwo śledcze" nagrodzono zespół "The Wall Street Journal" za raporty o finansowych konfliktach interesów wśród urzędników 50 agencji federalnych, ujawnianie kupujących i sprzedających akcje, które regulowali, oraz naruszenie etyki przez tych, którym powierzono ochronę interesu publicznego.
W kategorii "Reportaż krajowy" nagroda trafiła do Caroline Kitchener z "The Washington Post" za relację na temat konsekwencji obalenia orzeczenia Roe v. Wade, dającego Amerykankom konstytucyjne prawo do aborcji.
PEŁNA LISTA LAUREATÓW NAGRODY PULITZERA 2023
Służba publiczna: Associated Press
News: "Los Angeles Times"
Dziennikarstwo śledcze: "The Wall Street Journal"
Dziennikarstwo sprawozdawcze: Caitlin Dickerson z The Atlantic
Dziennikarstwo lokalne: John Archibald, Ashley Remkus, Ramsey Archibald i Challen Stephens z AL.com, Birmingham; Anna Wolfe z Mississippi Today, Ridgeland, Mississippi
Dziennikarstwo krajowe: Caroline Kitchener z "The Washington Post"
Dziennikarstwo międzynarodowe: "The New York Times"
Najlepszy artykuł: Eli Saslow z "The Washington Post"
Komentarz: Kyle Whitmire z AL.com , Birmingham
Krytyka: Andrea Long Chu z "The New York Magazine"
Redakcja: Nancy Ancrum, Amy Driscoll, Luisa Yanez, Isadora Rangel i Lauren Costantino z "Miami Herald"
Ilustrowane reportaże i komentarze: Mona Chalabi, współpracowniczka "The New York Times"
Fotografia z dziedziny breaking news: zespół fotograficzny Associated Press
Fotografia fabularna: Christina House z "Los Angeles Times"
Reportaż audio: personel Gimlet Media, w szczególności Connie Walker
Beletrystyka: "Demon Copperhead”, Barbara Kingsolver; "Zaufanie”, Hernan Diaz
Dramat: "English", Sanaz Toossi
Historia: "Dominacja wolności: saga białego oporu wobec władzy federalnej”, Jefferson Cowie
Biografia: "G-Man: J. Edgar Hoover i początki amerykańskiego stulecia”, Beverly Gage
Pamiętnik lub autobiografia: "Pozostań wierny”, Hua Hsu
Poezja: "Wtedy wojna: i wybrane wiersze 2007-2020", Carl Phillips
Ogólna literatura faktu: "Nazywa się George Floyd: życie jednego człowieka i walka o sprawiedliwość rasową”, Robert Samuels i Toluse Olorunnipa (z "The Washington Post")
Muzyka: "Omar”, Rhiannon Giddens i Michael Abels
Nagrody od ponad 100 lat
Nowojorski Uniwersytet Columbia przyznaje Nagrody Pulitzera od ponad 100 lat. Honoruje osiągnięcia w dziedzinie dziennikarstwa, literatury i dramatu oraz muzyki. Pulitzery są uznawane w USA za najbardziej prestiżowe nagrody w tych dziedzinach.
Dołącz do dyskusji: Ukraińcy wśród zdobywców tegorocznych nagród Pulitzera