SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Kiedy nowa ustawa medialna? Bogdan Zdrojewski zdradza szczegóły

W styczniu premier Donald Tusk zapowiadał odbudowę mediów publicznych i zmiany w ustawie medialnej. Dzisiaj Bogdan Zdrojewski, szef sejmowej komisji kultury zdradza portalowi Wirtualnemedia.pl, że nowe przepisy będą zmieniane w dwóch turach. Najpierw parlamentarzyści zajmą się abonamentem, a potem przepisami dotyczącymi Rady Mediów Narodowych i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. 

Bogdan Zdrojewski, fot. Facebook Bogdan Zdrojewski, fot. Facebook

Niedawno w Sejmie powstała podkomisja ds. mediów, której przewodniczącym został Maciej Wróbel, poseł Platformy Obywatelskiej. 

- Uzyskaliśmy zgodę pana marszałka Szymona Hołowni na powołanie trzech stałych podkomisji, wśród nich jest zespół ds. polityki medialnej konsekwencji wynikających z ustaw medialnych, czyli np. praw autorskich. Podkomisja będzie zbierała opinie, konsultacje, sprawdzała realizację ustaw, ale nie będzie się zajmowała ich tworzeniem - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Bogdan Zdrojewski, szef sejmowej komisji kultury i środków przekazu. 

Jak dodaje, ustawę medialną przygotowuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którym kieruje Bartłomiej Sienkiewicz. 

- Zapowiedzi są takie, że w pierwszej kolejności powinna być decyzja o likwidacji abonamentu i zastąpienia go opłatą audiowizualną albo partycypacją w budżecie, ale w formie pewnego mechanizmu, a nie każdorazowo ustalanej kwoty. W mojej ocenie nowa ustawa powinna pojawić się do wakacji - dodaje Zdrojewski. 

Jego zdaniem, w drugiej kolejności będzie likwidacja Rady Mediów Narodowych i zmiany dotyczące Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. - Należy się ich spodziewać w drugiej połowie roku - dodaje szef komisji kultury. 

Czytaj także: Maciej Świrski będzie mieć kłopoty? "Kierujemy sprawę do prokuratury"

Zapowiedź Donalda Tuska ws. naprawy mediów

W styczniu premier Donald Tusk, pytany o perspektywę czasową nowej ustawy medialnej powiedział: - Mogę tylko ponowić ofertę, także pod adresem prezydenta Andrzeja Dudy. Warto zastanowić się, jak odbudować media publiczne, też na poziomie dobrej ustawy. Nie jest to łatwe zadanie i wymaga dobrej woli. - Być może wskazane będzie powołanie komisji nadzwyczajnej w Sejmie, biorąc pod uwagę konstytucyjne aspekty tej kwestii i zaszłości. Trzeba będzie tu legislacyjnej oryginalności i odwagi myślenia – dodał. 

19 grudnia Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej, wzywającą Skarb Państwa do działań naprawczych. Następnie na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, minister kultury odwołał zarządy TVP, Polskiego Radia i PAP. Obecnie spółki te są postawione w stan likwidacji (wraz ze spółkami rozgłośni regionalnych).

Czytaj także: Zmiany kadrowe w TVP. Nowy dyrektor pracował w TVN i Agorze

Dołącz do dyskusji: Kiedy nowa ustawa medialna? Bogdan Zdrojewski zdradza szczegóły

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bo bla
Czyli bez konkretów,bla, bla. Mówi Pan poseł do dziennikarzy. Uważajcie, bo stracicie resztki zaufania. Stolkimobsadzone, spieszyć się nie trzeba.... zebysciemsie nie zdziwiło.
7 4
odpowiedź
User
Mysliwiecka 3/5/7
Im dłużej pozwolicie Majcherowi z Kaszyńskim zatrudniać pazernych i konfliktowych pociotków na stołkach w Polskim Radiu, tym szybciej przegracie, a my razem z wami.
9 2
odpowiedź
User
Szczeptyk
10 lat temu też obiecywał.
15 2
odpowiedź