W „Wiadomościach” sześć razy w br. „inwestycje napędzają polską gospodarkę”
W br. w „Wiadomościach” TVP stwierdzenie: „Inwestycje napędzają polską gospodarkę” pojawiło się na pasku już sześciokrotnie. W ostatnich latach było wyświetlane w programie w sumie ok. 20 razy.
Dane dotyczące liczby emisji zdania „Inwestycje napędzają polską gospodarkę” na belce w „Wiadomościach” TVP podano na profilu twittterowym @FlasH_vikop zbierającym screeny z głównych wydań programu.
- W tym roku już 6 raz inwestycje napędzają. Gospodarka napędzona na jakieś 12,4%... i idzie w górę! - skomentowano.
— FlasH (@FlasH_vikop) May 16, 2022
„Wiadomości” chwalą rządowe projekty infrastrukturalne
W poniedziałek w głównym wydaniu „Wiadomości” zdanie „Inwestycje napędzają polską gospodarkę” zapowiadało relację Macieja Sawickiego. - Inwestycje w Polsce nie zwalniają i to jest dobra informacja, bo właśnie inwestycje są motorem napędzającym naszą gospodarkę. Eksperci i ekonomiści zgodnie podkreślają, że są one teraz potrzebne bardziej niż kiedykolwiek wcześniej - stwierdził Michał Adamczyk.
W relacji opisano wybrane inwestycje drogowe i w infrastrukturę szkolną, które są realizowane przez jednostki administracyjne podlegające rządowi. Pokazano m.in. wypowiedzi ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka oraz minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg. Wspomniano też o przekopie Mierzei Wiślanej, przywołując w krytycznym tonie program prywatyzacji ogłoszony w 2008 roku przez ówczesnego premiera Donalda Tuska.
#Wiadomości | Tylko w tym roku w całej Polsce do ruchu zostanie oddanych ponad 345 kilometrów nowych dróg krajowych.
— WiadomościTVP (@WiadomosciTVP) May 16, 2022
[2/2] pic.twitter.com/JwgvPknR2G
Podobny schemat mają inne z tegorocznych materiałów „Wiadomości” pod hasłem „Inwestycje napędzają polską gospodarkę”. 28 stycznia zapowiedziano w ten sposób relację Konrada Warzochy. - Już niedługo mieszkańcy Olsztyna będą podróżować z nowego dworca kolejowego. To kolejna inwestycja realizowana w ramach wartego 2 miliardy złotych programu inwestycji dworcowych. Wielkie inwestycje infrastrukturalne zmieniają Polskę i ułatwiają podróżowanie po kraju, ale przede wszystkim napędzają naszą gospodarkę pomagając pokonać koronakryzys - czytamy w opisie materiału.
17 lutego Konrad Warzocha w swojej relacji wyszedł od innych państwowych inwestycji w infrastrukturę. - W Gdyni powstanie nowa trasa, która ułatwi dojazd do portu i rozładuje korki w mieście. Ta priorytetowa inwestycja planowana była od dziesięcioleci, ale dopiero rząd Zjednoczonej Prawicy potrafił znaleźć pieniądze na jej realizację - łącznie ponad dwa i pół miliarda złotych. To kolejna wielka inwestycja infrastrukturalna realizowana w Polsce w ostatnich latach. W Łodzi właśnie zakończyło się drążenie pierwszego z czterech podziemnych tuneli kolejowych - stwierdzono w zapowiedzi.
13 stycznia materiał Kamila Trzaski dotyczył przede wszystkim inwestycji kolejowych. - Prawie sześć miliardów złotych będą warte nowe przetargi Polskich Linii Kolejowych. W ramach nich zostanie zrealizowanych pięć projektów. Większą część finansowania spółka chce pozyskać z unijnych dotacji w ramach programu Łącząc Europę - brzmi zapowiedź relacji.
Natomiast 3 stycznia materiał Maksymiliana Maszendy skupiał się na makroekonomii. - Bardzo dobre dane dotyczące przemysłu i nadzieję na dalsza poprawę koniunktury. Ekonomiści zwracają uwagę na przyspieszenie wzrostu produkcji i nowych zamówień, co jest dobrą perspektywą dla gospodarki na ten rok - stwierdzono w zapowiedzi.
W „Wiadomościach” bardzo często pojawiają się też materiały z innymi zdaniami zapowiadającymi na „pasku”, opisujące pozytywne zjawiska i trendy w polskiej gospodarce. W relacjach podkreślane są działania rządu i organów władzy centralnej, natomiast pomijany lub marginalizowany udział samorządów i środków z dotacji unijnych.
Bywa, że rodzime sukcesy gospodarcze są konfrontowane z sytuacją w krajach z zachodu Europy, zwłaszcza w Niemczech. W maju 2020 roku w „Wiadomościach” pokazano materiał zapowiedziany stwierdzeniem „Polski sukces gospodarczy drażni Niemców”, a w kwietniu ub.r. - relację z zapowiedzią: „Rosnące zarobki Polaków irytują Niemców”.
Według danych Nielsen Audience Measurement w kwietniu br. średnia widownia głównego wydania „Wiadomości” wynosiła 2,5 mln osób, z czego 1,75 mln w TVP1, a 750,9 tys. w TVP Info. Rok do roku zmalała o 7,36 proc.
Dołącz do dyskusji: W „Wiadomościach” sześć razy w br. „inwestycje napędzają polską gospodarkę”