Wideokonferencje w NASK
Organizacja i profesjonalna obsługa wideokonferencji to kolejny produkt wprowadzony do portfela usług oferowanych przez NASK
Usługa ta polega na zapewnieniu łączności o wysokiej jakości z wykorzystaniem urządzeń gwarantujących jednoczesny i zsynchronizowany przekaz dźwięku oraz ruchomego obrazu.
Pełna oferta NASK w zakresie wideokonferencji obejmuje m.in. zestawienie łączy transmisyjnych (łącza ISDN, internetowe lub satelitarne), zapewnienie przekazu cyfrowego audio i wideo, oświetlenie i nagłośnienie miejsc, w których odbywa się wideokonferencja, obsługę wideokonferencji przez operatorów kamer, specjalistów do spraw oświetlenia, realizatorów audio i wideo, opiekę techniczną nad przebiegiem wideokonferencji, uzgodnienia techniczne z pozostałymi stronami wideokonferencji dotyczące kompatybilności wykorzystywanego sprzętu i łączy.
NASK proponuje klientom również takie usługi dodatkowe, jak streaming (czyli możliwość publikacji na żywo przekazu audio i wideo w Internecie z trwającej konferencji), hosting materiałów z konferencji na serwerach NASK lub kolokację serwera klienta w nowoczesnym Centrum Kolokacji i Hostingu NASK, a także zapis wideokonferencji w postaci źródłowej lub przetworzonej.
Zaoferowanie nowej usługi poprzedziła realizacja kilku poważnych projektów, w których NASK podjął się pełnej obsługi technicznej i organizacyjnej wideokonferencji o zasięgu międzynarodowym. W roku 2004 był to m.in. aktywny udział NASK w amerykańskim programie szkoleniowym dla ekspertów medycznych - IMP (International Medical Programs), finansowanym z amerykańskich funduszy przeznaczonych na rozwój badań i edukacji. W ramach tego programu NASK zrealizował kilka wielopunktowych wideokonferencji o narastającym stopniu złożoności, łączących specjalistów ze Stanów Zjednoczonych z uczestnikami zgromadzonymi w centrach konferencyjnych zlokalizowanych w wielu ośrodkach w Polsce, a w ostatniej edycji, realizowanej 4 grudnia 2004 r., także w Słowacji i na Ukrainie. Przygotowując nowoczesny pakiet usług wideokonferencyjnych NASK bazuje również na własnych wieloletnich doświadczeniach operatora transmisji danych.
Nowy produkt został opracowany dla potrzeb firm zajmujących się organizacją spotkań i konferencji oraz przedsiębiorstw i instytucji zainteresowanych tą formą łączności, zarówno o zasięgu krajowym, jak i międzynarodowym. Z usług wideokonferencyjnych NASK mogą korzystać korporacje międzynarodowe, hotele, centra konferencyjne, firmy szkoleniowe, instytucje naukowe, jednostki administracji państwowej i samorządowej.
Dołącz do dyskusji: Wideokonferencje w NASK