Polskie Radio będzie grało więcej polskiej muzyki
Polskie Radio zdecydowało się na emitowanie jeszcze więcej polskiej muzyki. Chodzi o wsparcie polskich twórców w czasie, kiedy odwołane zostały wszystkie koncerty w związku z koronawirusem.
Publiczna rozgłośnia emituje więcej autorskich audycji w Programie I Polskiego Radia poświęconych polskiej muzyce rozrywkowej. Emitowane będą również powtórki koncertów, jakie miały miejsce podczas Festiwalu Lata z Radiem oraz wydarzeń, które odbywały się w Studiu im. Witolda Lutosławskiego, w tym te w ramach cyklu „To, co najpiękniejsze”.
Z kolei Trójka nadaje głównie polskie piosenki, na antenie pojawią się archiwalne koncerty. Dziennikarz Kuba Strzyczkowski napisał słowa do utworu - apelu o pozostanie w domach, muzykę przygotował Dariusz Kozakiewicz z zespołu Perfect.
W cyfrowej Czwórce także będą emitowane archiwalne koncerty.
Polska muzyka ma być nadawana głównie po to, by wesprzeć polskich artystów - w związku z koronawirusem odwołano ich koncerty, a wielu twórców pozostało bez bieżącego źródła dochodów.
Więcej polskiej muzyki także w innych rozgłośniach
Podobne działania podjęły także dwie rozgłośnie – Radio dla Ciebie oraz Radio Opole.
Od poniedziałku 16 marca 80 proc. muzyki nadawanej w Radiu Dla Ciebie stanowią polskie piosenki. W ten sposób radio chce pomóc artystom, będącym w trudnej sytuacji finansowej z powodu koronawirusa. Do akcji włączyło się też Radio Opole.
Podobne rozwiązanie wprowadziło Radio Afera. - Chcielibyśmy chociaż w ten symboliczny sposób podziękować polskim twórcom, którzy dają nam tyle radości i powodów do dumy - przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl Edgar Hein, redaktor programowy rozgłośni.
Z powodu koronawirusa wiele imprez zostało odwołanych lub przesuniętych, a koncertów odwołanych. Antyradio odwołało galę „Płyta Rocku”, anulowano Galę MocArty 2019 RMF Classic, która miała się odbyć 9 marca w Warszawie, eliminacje do Konkursu Chopinowskiego (od początku marca) i koncerty w ramach eliminacji do Pol'and'Rock (28 marca).
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński poinformował w minioną środę, że rząd zdecydował o zawieszeniu od czwartku 12 marca funkcjonowania instytucji kultury - teatrów, oper, filharmonii, muzeów, kin i sieci kinowych, a także uczelni i szkół artystycznych wszystkich szczebli. Zastrzegł, że np. w muzeach może być jednak kontynuowana praca naukowa, nie stwarzająca zagrożenia sanitarnego. Na Facebooku powtarzają się apele artystów, które sprowadzają się do opisu trudnej sytuacji w obliczu odwoływanych koncertów.
Dołącz do dyskusji: Polskie Radio będzie grało więcej polskiej muzyki