Więzieni i zabici dziennikarze „ludźmi roku” tygodnika „Time”
Saudyjski dziennikarz Dżamal Chaszodżdżi zamordowany w Stambule, zastrzeleni pracownicy redakcji „Capital Gazette”, dziennikarze uwięzieni w Birmie oraz szefowa filipińskiego serwisu Rappler Maria Ressa zostali zbiorowym bohaterem tegorocznej edycji „człowieka roku” magazynu „Time”. Pokonali w finale Donalda Trumpa, Roberta Muellera oraz Władimira Putina.
Nagroda „człowieka roku” jest przyznawana przez tygodnik „Time” od 1927 r. Redakcja wyróżnia w ten sposób ludzi którzy w mijającym roku wywarli największy wpływ na wydarzenia na świecie.
W tegorocznej edycji „Time” wybrał zbiorowego bohatera w postaci dziennikarzy, którzy zginęli lub są represjonowani często w związku z tworzonymi przez siebie treściami stojącymi w opozycji do polityki wielu totalitarnych rządów na świecie lub poglądów określonych grup społecznych.
Wśród uhonorowanych postaci znaleźli się Dżamal Chaszodżdżi – saudyjski dziennikarz zamordowany w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule na początku października br., pięciu pracowników redakcji „Capital Gazette” zastrzelonych w czerwcu br., dwaj reporterzy Reutersa przetrzymywani w więzieniu w Birmie za swoje publikacje, a także Maria Ressa, szefowa działającego na Filipinach serwisu Rappler.
The Guardians—Jamal Khashoggi, the Capital Gazette, Maria Ressa, Wa Lone and Kyaw Soe Oo—are TIME's Person of the Year 2018. #TIMEPOY https://t.co/QbX0IyqXs4 pic.twitter.com/Sg6z42bHmp
— TIME (@TIME) 11 grudnia 2018
W finale tegorocznej edycji konkursu znaleźli się także Donald Trump, Władimir Putin oraz prokurator Robert Mueller prowadzący śledztwo w sprawie udziału Rosji w wyborach prezydenckich w USA.
W ostatnich latach „człowiekiem roku” zostali m.in. akcja społeczna MeToo, Donald Trump, Angela Merkel i papież Franciszek. „Time” należy obecnie do biznesmena i miliardera Marca Benioffa, który jesienią br. kupił tygodnik za kwotę 190 mln dol.
Dołącz do dyskusji: Więzieni i zabici dziennikarze „ludźmi roku” tygodnika „Time”