SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wojna z Irakiem w mediach

Czyli co mogliśmy oglądać w TVP, TVN i Polsacie oraz co usłyszeliśmy w RMF FM, Polskim Radiu i Radiu Zet

W czwartek nad ranem rozpoczęła się inwazja Stanów Zjednoczonych na Irak. O godz. 3.35 w Bagdadzie rozległy się odgłosy pierwszych wystrzałów. Rzecznik Białego Domu Ari Fleischer powiedział nad ranem czasu warszawskiego, że rozpoczął się "ostateczny etap" rozbrajania Iraku. Amerykanie odpalili pociski rakietowe typu cruise. Był to atak na "elementy irackiego kierownictwa".


Z początkiem wojny, rozpoczęła się rywalizacja wśród mediów o to, kto najlepiej poinformuje o konflikcie. Przedstawiamy krótkie podsumowanie pierwszych godzin relacjonowania konfliktu w polskich mediach.

O wojnie spośród telewizji w Polsce pierwsze poinformowały "Fakty", o 3.36, minutę po ataku. Tylko tvn miał "normalne" wydanie FAKTÓW, które prowadził Marcin Pawłowski. O 6 zastąpił go Tomasz Lis. Dla odmiany kanał informacyjny TVN 24 przez pół godziny w ogóle nie miał prowadzącego, o wojnie usłyszeliśmy pół godziny po FAKTACH. Potem w studiu tvn 24 pojawiła się Justyna Pochanke. Relacja tvn24 trwa bez przerwy. W tvn o 9.30 zakończyła się prawie sześciogodzinna relacja. Co godzinę tvn ma nadawał specjalne wydania "Faktów". O 18 tvn wyemitował prawie dwugodzinne główne wydanie "Faktów" a o 20.10 specjalnie podsumowanie dnia  w tvn24 poprowadzili Tomasz Lis i Bogdan Rymanowski.


W telewizji publicznej jako pierwsza relacje nadała TVP 3 (przerwała je komisja Śledcza). Potem specjalne programy pojawiły się w "Dwójce" (od 8.30 gościem porannego programu m.in. Dorota Warakomska, Andrzej Turski). "W "Jedynce" specjalne wydanie "Wiadomości" od 4.00 oraz rozmowy z zaproszonym gośćmi. Relacja zakończyła się o 8.30. Potem pojawiły się programy rozrywkowe, przerywane specjalnymi wydaniami "Wiadomości". Główne wydanie "Wiadomości" trwało jedną godzinę.

Telewizja Polsat jako pierwsza, w wieczór poprzedzający atak amerykański „złamała” ramówkę i w godzinach 18.45 – 20.00 nadała specjalne wydanie „Informacji”. Program składał się z bloków informacyjnych i studia komentatorskiego, w którym gen. Bryg. Stanisław Koziej, red. Ryszard Malik i m.in. Tadeusz Iwiński komentowali dwuczęściowy raport specjalny p.t. „Koniec Saddama”. Tuż po ataku, około godziny 4.00 rozpoczęto transmisję bloków programu CNN z polskim tłumaczeniem i komentarzami korespondentów z Bliskiego Wschodu. Pierwsze wydania specjalne Informacji poświęcone wydarzeniom w Iraku ukazały się o 6.30, 7.00 oraz 7.45. Oprócz stałych pór emisji Informacji na antenie co godzinę pojawiały się dodatkowe skróty informacyjne (tzw.”breaking news”), w których relacjonować będziemy wszystkie nowości z frontu.

„Wojna w Iraku się rozpoczęła.. Naszym celem jest teraz szybkie i rzetelne informowanie widzów nie tylko o rozwoju sytuacji w Zatoce Perskiej, ale również o wszelkich implikacjach gospodarczych, militarnych i politycznych w Polsce i na świecie. Wspiera nas CNN, nasz partner, najszybszy kanał informacyjny na świecie – powiedział Bogusław Chrabota – Redaktor Naczelny Polsatu.

Już o 3.35 Radio ZET - jako pierwsze - poinformowało o alarmie przeciwlotniczym w Bagdadzie, a już 7 minut później Radio ZET przerwało program, podporządkowując go całkowicie napływającym z rejonu Zatoki Perskiej informacjom. Od tego czasu Radio ZET informowało non-stop o wydarzeniach w Iraku, na Bliskim Wschodzie i na całym świecie. W łączeniach na żywo atak Amerykanów na Irak relacjonował specjalny wysłannik radia ZET Jacek Czarnecki, który przebywa w tej chwili w Kuwejcie, oraz Jacek Pałasiński, który jest w centrum dowodzenia w Katarze. Korespondenci Radia ZET: z Nowego Jorku Piotr Milewski, z Londynu Mariusz Kukliński, z Paryża Piotr Moszyński, z Brukseli Rafał Rudnicki i z Berlina Wojciech Hernes na bieżąco i na żywo informowali o reakcjach światowych na rozpoczęcie operacji w Iraku.

Od 7.15 specjalne wydanie programu Moniki Olejnik "Gość Radia ZET". Tymczasem specjalny program Radia ZET trwa. W ciągu dnia wiadomości będą co pół godziny, a w nich specjalni goście, rozmowy na żywo ze specjalnymi wysłannikami Radia ZET i korespondentami. O wszystkich nadzwyczajnych wydarzeniach Radio ZET będzie informować w hot-newsach, przerywając swój program.

O 19.29 Radio Zet jako pierwsza polska stacja poinformowała o rozpoczęciu ataku lądowego. Informacje przekazał Jacek Czarnecki.

Radio RMF FM o godzinie 3:40 wstrzymało nadawanie programu, zamiast niego na antenie pojawiły się FAKTY RMF FM. Program Radia RMF FM jest od tej pory całkowicie podporządkowany bieżącym wydarzeniom w Iraku i specjalnym wydaniom Faktów .

Korespondenci radia w Bagdadzie, Izraelu, Kuwejcie, Zatoce Perskiej i innych krajach świata na bieżąco komentują wydarzenia.

Tuż po godzinie 03.30 Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia SA nadała pierwszą wiadomość o rozpoczęciu działań wojennych. Program 1 i Trójka od wielu dni były gotowe do przerwania programu i rozpoczęcia nadawania programu specjalnego.

Program 1 o godz. 03.36 przerwał zaplanowany program, by poinformować słuchaczy o rozpoczęciu działań wojennych. Rozpoczęło się specjalne wydanie "Sygnałów Dnia" prowadzone przez Henryka Szrubarza, który wspomagany przez dziennikarzy IAR i Jedynki, relacjonował wydarzenia, rozmawiał z korespondentami zagranicznymi Polskiego Radia, komentatorami oraz licznymi ekspertami politycznymi i wojskowymi, także polskimi czołowymi publicystami. Od godz. 06.00 współprowadzącym był Krzysztof Grzesiowski, który przeprowadzał wywiady z zaproszonymi gośćmi. Wydanie specjalne "Sygnałów Dnia" zakończyło się o godz. 13.00.

Trójce zaraz po rozpoczęciu ataku Stanów Zjednoczonych na Irak, o godzinie 3:36 przerwała program. Specjalny blok programowe poprowadził Ernest Zozuń (3:30 – 6:00). Serwisy informacyjne emitowano co pół godziny. Od chwili przerwania programu Trójka zmieniła ramówkę podporządkowując ją informowaniu słuchaczy o przebiegu wydarzeń w rejonie Zatoki Perskiej oraz na całym świecie. Reakcje z europejskich stolic przekazywali korespondenci Polskiego Radia. Od pierwszych chwil po ataku, relacje z najbardziej zapalnych regionów nadawali Jacek Karczmarek (Kuwejt) oraz Katarzyna Juszczak (Izrael).

Specjalne wydanie porannej audycji zapraszamy do Trójki poprowadzili Piotr Baron wraz z Przemysławem Barbrichem (6:00 – 9:00). W paśmie porannym stacja nie emitowała bloków reklamowych oraz muzyki. Reporterzy porannej audycji Zapraszamy do Trójki śledzili na bieżąco kroki, jakie podejmowały polskie władze w obliczu wojny z Irakiem. Sytuacje komentowali specjalni goście zapraszani do studia, reporterzy prowadzili rozmowy z ekspertami od spraw bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych.

Gościem Jolanty Pieńkowskiej w specjalnym wydaniu Salonu Politycznego Trójki był Bronisław Komorowski – były minister obrony narodowej.

Polskie Radio skierowało specjalnych wysłanników: do Kuwejtu - Jacka Kaczmarka oraz do Izraela i Autonomii Palestyńskiej - Katarzynę Juszczak. Nasi reporterzy wojenni wyposażeni są w telefony satelitarne i komórkowe, laptopy i konsolety zapewniające dobrą jakość dźwięku. Od pierwszych chwil konfliktu zbrojnego relacje ze stolic świata nadsyłają korespondenci zagraniczni Polskiego Radia SA m.in.: Marek Wałkuski z Waszyngtonu i Małgorzata Kałuża z Nowego Jorku, Ryszard Montusiewicz z Izraela, Ewa Turska z Londynu, Marek Brzeziński z Paryża, Grzegorz Ślubowski z Moskwy.

Dziennikarze IAR oraz wydawcy poszczególnych programów śledzą doniesienia licznych światowych agencji informacyjnych. Na ośmiu monitorach w Newsroomie odbierane są programy CNN, BBC World, al-Dżazira, TVP 1, TVP 3, Sky News, Euronews, tvn 24, n.tv i innych.

Depeszowcy, wydawcy i reporterzy dysponują specjalnymi łączami z korespondentami PR SA na całym świecie. Na ich potrzeby przygotowano backgroundy ilustrujące m.in. tło konfliktu, potencjały militarne obu stron oraz listę ekspertów krajowych i zagranicznych. Kierownictwo programowe PR SA przykłada ogromną wagę do bieżącego informowania słuchaczy o rozwoju sytuacji oraz do wszechstronnej, miarodajnej analizy i interpretacji wydarzeń.


Podyskutuj na forum

Dołącz do dyskusji: Wojna z Irakiem w mediach

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl